Lietuvoje

2012.06.02 10:37

Liberalų vienybė grimzta į miglą

Trims opozicinėms partijoms paskelbus apie ketinimus naujos kadencijos Seime sudaryti valdančiąją koaliciją Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) pirmininkas Algis Čaplikas prisiminė jau daugelį metų svarstomą, bet dėl politikų ambicijų neįgyvendinamą liberalių politinių jėgų – LiCS ir Liberalų sąjūdžio – vienybės idėją. 

Trims opozicinėms partijoms paskelbus apie ketinimus naujos kadencijos Seime sudaryti valdančiąją koaliciją Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) pirmininkas Algis Čaplikas prisiminė jau daugelį metų svarstomą, bet dėl politikų ambicijų neįgyvendinamą liberalių politinių jėgų – LiCS ir Liberalų sąjūdžio – vienybės idėją.

Kodėl staiga vėl prisiminėte LiCS ir Liberalų sąjūdžio susivienijimo ar bent bendradarbiavimo per ateinančius Seimo rinkimus idėją? Kas tokio atsitiko, kad iš esmės jau palaidota mintis vėl grįžo į politinę darbotvarkę?

O ji niekada ir nebuvo pamiršta. Tebeturime vilties, kad anksčiau ar vėliau gyvenimas privers ją prisiminti ir įgyvendinti.

Pastarosiomis dienomis, žinia, buvo vienas politinis įvykis, kuris privertė vėl pagalvoti apie politinių jėgų vienybę, apie bendradarbiavimą. Trys opozicinės partijos – socialdemokratai, Darbo bei „Tvarkos ir teisingumo“ partijos – pasirašė ketinimų protokolą dėl bendradarbiavimo artėjant naujo Seimo rinkimams ir dėl planų joms dalyvauti formuojant naują valdančiąją daugumą būsimame parlamente.

Tokio dalyko negali nepastebėti – trys partijos viešai deklaruoja ryžtą bendradarbiauti ir formuoti naują valdžią.

Tai skatina visas kitas partijas dar kartą objektyviai įvertinti savo vietą ir pozicijas politinėje sistemoje, mobilizuotis, pasvarstyti apie bendradarbiavimą, pagalvoti apie perspektyvas. Kuo mes blogesni už tas tris opozicines partijas?

Koks kadenciją baigusio prezidento Valdo Adamkaus vaidmuo bandant įgyvendinti liberalių politinių jėgų vienybės idėją?

Prezidentas V. Adamkus jau prieš kelerius metus iškėlė šią mintį ir nuosekliai, aktyviai ją rėmė bei teberemia. Pernai rudenį jis garsiai pakartojo šią idėją.

V. Adamkus galėtų tapti susivienijusios liberalios partijos vėliavininku, gal net jos vadovu?

Kadenciją baigęs prezidentas nuolat primena politikams apie jų atsakomybę, apie tai, kad neturi būti švaistomas politinis potencialas, apie bendradarbiavimo ir vienybės būtinybę. Jokių sąlygų dėl vadovavimo susivienijusiai partijai jis niekada nekėlė ir nekelia.

V. Adamkaus idėja – vieninga, stipri liberali jėga, kuri turi reikšmingos įtakos Lietuvos politiniam gyvenimui. Deja, šios idėjos įgyvendinimas nėra pajudėjęs iš mirties taško.

Kas dėl to kaltas?

Ne kartą esu susitikęs, kalbėjęs su Liberalų sąjūdžio pirmininku Eligijumi Masiuliu ir kitais tos partijos vadovybės atstovais. Ne kartą alaus gėrėme, kalbėjome, bet realių rezultatų tai kol kas nedavė.

Liberalcentristai daug sykių viešai deklaravo, kad yra pasirengę ieškoti būdų ir formų bendradarbiauti su Liberalų sąjūdžiu.

O ką į tai atsako Liberalų sąjūdis?

Nieko. Jų pozicija nepasikeitė.

Jie prieš bendradarbiavimą, prieš vienijimąsi?

Gal pasakykime taip – atsargiai, skeptiškai vertina tokią galimybę. Man atrodo, kad tai politinė klaida. Liberalios partijos turėtų nesivadovauti vien ambicijomis, o, realiai įvertinusios situaciją, vienytis. Labai apgailestauju, kad bent kol kas yra taip, kaip yra.

Kur du nesusitaria, turbūt trečias laimi. Šiuo atveju – Artūras Zuokas ir jo partija?

Nesuprantu, kodėl sakoma, kad du nesusitaria? Mes nuolat kartojame, kad esame atviri ir norime susitarti, bet kita pusė to kažkodėl nenori daryti. Jeigu kita pusė nenori, tai ne du nesusitaria, o tiesiog vienas nenori susitarti. O dėl A. Zuoko politinių perspektyvų – nebūčiau toks jau labai tikras, kad ta partija sulauks bent kiek didesnės rinkėjų paramos.

Gal Liberalų sąjūdžiui nepatinka, kad į savo gretas priglaudėte Arūną Valinską ir jo šalininkus?

Nežinau, ar jiems tai nepatinka. Kita vertus, politikoje reikia bendradarbiauti atsiribojant nuo asmeniškumų ar asmenybių, kurios toje politikoje dalyvauja. Vienam nepatinka vienas, kitam – kitas. Tai jau panašu į vaikų darželį, o ne į valstybės masto politiką. Maža, kas ten kam gali nepatikti.

Pavojus akivaizdus, kad į naują Seimą nepateks nei viena, nei kita liberali partija?

Manau, kad mes tikrai pateksime. O dėl Liberalų sąjūdžio – negarantuoju.