Naujienų srautas

Lietuvoje2014.08.29 13:29

Mažiau rusiškos televizijos turėtų transliuoti ir „Viasat“

ELTA 2014.08.29 13:29

Prezidentės Dalios Grybauskaitės siūlymai griežtinti atsakomybę už skleidžiamą dezinformaciją ir plėsti informacijos prieinamumą Europos Sąjungos kalbomis, apribojant rusišką, galiotų ir Estijoje registruotai kompanijai AS „Viasat“, kuri iki šiol nepateko į transliuotojo apibrėžimą.

Prezidentės Dalios Grybauskaitės siūlymai griežtinti atsakomybę už skleidžiamą dezinformaciją ir plėsti informacijos prieinamumą Europos Sąjungos kalbomis, apribojant rusišką, galiotų ir Estijoje registruotai kompanijai AS „Viasat“, kuri iki šiol nepateko į transliuotojo apibrėžimą.

„Kadangi jūsų minėtas retransliuotojas („Viasat“. – ELTA) dabar jau pateks į sąrašą retransliuotojų, tai jam galės būti taikomi visi principai, kurie yra nustatyti Visuomenės informavimo įstatyme“, – paaiškino Prezidentės vyriausioji patarėja Švietimo, mokslo, kultūros ir nevyriausybinių organizacijų klausimais Virginija Būdienė.

Šalies vadovės vyriausioji patarėja paaiškino, kad yra siekiama patikslinti retransliuotojo apibrėžimą.

„Šis patikslinimas reikš, kad ne tik anksčiau įvardinti, bet ir elektroninių ryšių tinklais skleidžiantys sąlyginės prieigos sistemomis apsaugotas radijo ir televizijos programas taip pat pateks po retransliuotojo apibrėžimu“, – sakė V. Būdienė.

Estijoje registruota „Viasat“ iki šiol nepareiškė noro gauti retransliavimo Lietuvoje licenciją, nes esą to nereikalauja šalies, kur bendrovė registruota, įstatymai. Tokiu būdu ji negalėjo būti baudžiama arba reguliuojama Lietuvos radijo ir televizijos komisijos, nors nepaisė tuomet galiojusio Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimo riboti „NTV Mir Lithuania“ ir „RTR Planeta“ programas.

Dar Prezidentė siūlo sustiprinti pačios Lietuvos radijo ir televizijos komisijos įgaliojimus. „Ji pati taps kompetentinga institucija, galinčia nustatinėti pažeidimus, ne tik kreipdamasi į kitas institucijas“, – sakė V. Būdienė.

Įstatymu taip pat siūloma numatyti, kad už karo propagavimą ir kurstymą, raginimus kėsintis į Lietuvos Respublikos suverenitetą ir nepriklausomybę Lietuvos radijo ir televizijos komisija galėtų ne tik svarstyti transliavimo ar retransliavimo licencijos sustabdymo ar nutraukimo klausimą, bet ir skirti pinigines baudas. Panaši tvarka galioja ir kitose Europos Sąjungos šalyse – Vokietijoje, Prancūzijoje, Slovėnijoje, Maltoje.

Už raginimus prievarta keisti Lietuvos Respublikos konstitucinę tvarką, kėsintis į suverenitetą, teritorijos vientisumą, politinę nepriklausomybę, karo ar neapykantos kurstymą, tyčiojimąsi, kurstymą diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar asmeniu dėl lyties, seksualinės orientacijos, rasės, tautybės, kalbos, socialinės padėties, tikėjimo ar įsitikinimų, siūloma numatyti baudą iki 100 tūkst. litų.

Už pornografijos, seksualinių paslaugų, lytinių iškrypimų, žalingų įpročių, narkotinių arba psichotropinių medžiagų propagavimą siūloma numatyta baudą iki 50 tūkst. litų.

Prezidentė įstatyme siūlo numatyti, kad programos oficialiomis ES kalbomis turi sudaryti ne mažiau kaip 90 proc. retransliuojamų televizijos programų kiekio kiekviename siūlomame pagrindiniame televizijos programų pakete.

„Išlieka išlygos proginėms, specializuotoms programoms, kurių reguliavimas yra jau dabar (apibrėžtas. – ELTA) Visuomenės informavimo įstatyme“, – sakė V. Būdienė.

Prezidentės vyriausioji patarėja paaiškino, kad taip yra siekiama garantuoti Lietuvos gyventojams kokybiškesnę ir įvairesnę informaciją, pagreitinti neskelbtinos informacijos priežiūrą ir įvesti alternatyvias ekonomines sankcijas už dezinformaciją.

„Konstitucija garantuoja laisvę nekliudomai ieškoti, gauti informaciją. Taip pat Konstitucinio Teismo išaiškinimas paaiškina, kad taip pat informacijos laisvė reiškiasi ne tik per teisę informuoti, bet per teisę gauti teisingą informaciją, tai yra ne dezinformaciją“, – teigė V. Būdienė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi