Naujienų srautas

Lietuvoje2014.08.28 12:00

Žurnalistų sąjunga: neteisėtas BNS sekimas turi būti ištirtas ir įvertintas

LRT.lt 2014.08.28 12:00

Lietuvos žurnalistų sąjunga (LŽS) ragina Seimo Žmogaus teisių komitetą ir už neteisėtą naujienų agentūros BNS darbuotojų sekimą atsakingas teisėsaugos institucijas tinkamai įvertinti teismų sprendimus, kuriais buvo pripažinti ir patvirtinti masiniai BNS darbuotojų teisių pažeidimai.

Lietuvos žurnalistų sąjunga (LŽS) ragina Seimo Žmogaus teisių komitetą ir už neteisėtą naujienų agentūros BNS darbuotojų sekimą atsakingas teisėsaugos institucijas tinkamai įvertinti teismų sprendimus, kuriais buvo pripažinti ir patvirtinti masiniai BNS darbuotojų teisių pažeidimai.

Vilniaus apygardos teismas rugpjūčio 18 d. paskelbė, kad teisėsauga, gavusi teismo leidimą, nepagrįstai klausėsi naujienų agentūros BNS darbuotojų pokalbių telefonu.

LŽS ragina nukentėjusius BNS darbuotojus „ginti savo pažeistas teises ir siekti padarytos žalos atlyginimo“.

„Taip pat turi būti sukurtas precedentas, kai už savo neteisėtus veiksmus turi būti įvertinti ir tuos veiksmus padarę pareigūnai. Ištyrus jų veiklą ir nustačius kaltę, valstybė turi pritaikyti numatytą atsakomybę ir išsireikalauti iš jų atlyginti dėl tokios veiklos patirtus nuostolius“, – sakoma pranešime.

„LŽS teisininkai atidžiai įvertino priimtus teismų sprendimus, kuriais buvo pripažinta, jog tirdami vadinamąją valstybės paslapties dėl Rusijos keliamų grėsmių nutekinimo bylą ikiteisminio tyrimo ir prokuratūros darbuotojai ir net teisėjai iš esmės darė sistemines teisės klaidas ir neteisingai taikė baudžiamojo persekiojimo įstatymus sekdami ir krėsdami žurnalistus bei kitus naujienų agentūros BNS darbuotojus. Taip pat neteisėtai žurnalistai buvo spaudžiami atskleisti savo informacijos šaltinius.

Imdamiesi tokių neadekvačių ir neteisėtų priemonių, ikiteisminio tyrimo pareigūnai ir prokurorai ne tik pažeidė atskirų žurnalistų ar kitų naujienų agentūros BNS darbuotojų teises. Taip buvo padaryta didelė neturtinė ir turtinė žala ir atskiriems žmonėms, ir visai naujienų agentūrai BNS. Kuriam laikui sutrikdytas darbas, pakirstas informacijos šaltinių pasitikėjimas žurnalistais iš esmės gali sužlugdyti bet kurią žiniasklaidos priemonę, o ypač naujienų agentūrą, kuriai reputacija yra esminis veiklos kokybės garantas“, – rašoma LŽS pranešime.

Pasak LŽS, Lietuvos įstatymuose yra numatyta atsakomybė už žalą, atsiradusią dėl ikiteisminio tyrimo pareigūnų, prokuroro, teisėjo ir teismo neteisėtų veiksmų. Žalą, atsiradusią dėl neteisėto procesinės prievartos priemonių pritaikymo atlygina valstybė visiškai, nepaisant ikiteisminio tyrimo pareigūnų, prokuratūros pareigūnų ir teismo kaltės. Be turtinės žalos, atlyginama ir neturtinė žala.

Taip pat įstatyme įtvirtinta nuostata, kad jeigu žala atsirado dėl ikiteisminio tyrimo pareigūnų, prokuratūros ar teismo pareigūnų ar teisėjų tyčinių veiksmų, tai valstybė, atlyginusi žalą, gali iš atitinkamų pareigūnų išieškoti nustatyto dydžio sumas.

Pasak žurnalistų profesinės sąjungos, tinkamas neteisėtų pareigūnų veiksmų įvertinimas padėtų ateityje prevenciškai išvengti galimų žmogaus teisių pažeidimų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi