Lietuvoje

2014.08.26 09:24

L. Linkevičius: Ukrainai vykdyti reformas padės ir specialistas iš Lietuvos

ELTA 2014.08.26 09:24

Ukraina priims specialistą iš Lietuvos, kuris padės šaliai vykdyti ekonomines ir integracines reformas. Tokį specialistą, kuris pagelbės Ukrainos prezidento administracijoje veikiančiai reformų grupei, ketinama atrinki ir nusiųsti kitą mėnesį, patikino užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, kuris penktadienį lankėsi Kijeve ir buvo susitikęs su šalies vadovu Petro Porošenko.

Ukraina priims specialistą iš Lietuvos, kuris padės šaliai vykdyti ekonomines ir integracines reformas. Tokį specialistą, kuris pagelbės Ukrainos prezidento administracijoje veikiančiai reformų grupei, ketinama atrinki ir nusiųsti kitą mėnesį, patikino užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, kuris penktadienį lankėsi Kijeve ir buvo susitikęs su šalies vadovu Petro Porošenko.

„P. Porošenko ne kartą yra pats pabrėžęs, jog tai, kad vyksta karas, nereiškia, kad neturi vykti reformos, nes ekonomika yra labai svarbi. (...) Nutarėme, kad Ukrainos pusė priims mūsų patyrusį specialistą, kuris pagelbės prezidento administracijai reformų grupėje ekonominiais, integraciniais klausimais. Aš manau, kad kitą mėnesį jau jį turėsime atrinkę ir galėsime nusiųsti“, – sakė L. Linkevičius antradienį interviu „Žinių radijui“.

Per susitikimą Ukrainos prezidentas taip pat tikino, kad ES-Ukrainos asociacijos susitarimo ratifikavimas nestringa, ir turėtų įvykti dar rugsėjį.

„Buvo įvairių signalų, kad jis stringa, bet gavome patikinimus, kad viskas vyksta griežtai pagal grafiką. Prezidentas įsitikinęs, kad rugsėjį asociacijos susitarimas su ES bus ratifikuotas dar senos sudėties Radoje. Kaip žinia, vakar paskelbta, kad Rada yra paleidžiama, ir paskelbti spalį nauji rinkimai, bet iki tol senoji Rada veiks“, – paaiškino L. Linkevičius.

Lietuvos diplomatijos vadovas išreiškė viltį, kad nauji Ukrainos parlamento rinkimai vyks sklandžiai ir taikiai.

„Norėtųsi išreikšti viltį, kad iki to laiko ir saugumo situacija kiek susitvarkys, nors kol kas mes nematome jokių tam požymių, net ir prieš šiandien vyksiantį susitikimą Minske“, – sakė L. Linkevičius.

Užsienio reikalų ministras pažymėjo, kad antradienį rengiamame daugiašalyje susitikime Minske, kuriame dalyvaus Ukrainos, Rusijos, Baltarusijos, Kazachstano, Europos Sąjungos lyderiai,“ tikėtis lūžio labai sudėtinga“, nes „fonas – labai nepalankus“.

„Ypač kelia nerimą tai, kad susitikimo išvakarėse vėl paūmėjo situacija, buvo pastebėta ir užfiksuota apie 30 šarvuotos technikos, tankų prasiveržimas pro sieną, buvo sulaikyta apie 10 parašiutininkų, desantininkų Ukrainos teritorijoje. Jeigu civilinės krovininės technikos vykimą pro sieną, galima vertinti kaip grubų tarptautinės teisės pažeidimą , (...) bet kuomet vyksta atvira karinė invazija, tai jau yra agresijos požymiai“, – sakė L. Linkevičius.

Tačiau Lietuvos diplomatijos vadovas išreiškė viltį, kad lyderių pokalbiai padės rasti svertų karo veiksmams sustabdyti.

„Turėtų būti sustabdytas pagalbos tiekimas teroristinėms grupuotėms iš Rusijos pusės, nes kitaip yra labai sunku tikėtis konflikto išsprendimo“, – sakė L. Linkevičius.

Vokietijos kanclerei Angelai Merkel anksčiau pareiškus, kad ji nenorinti daryti nieko, kas pakenktų Rusijai, Lietuvos užsienio reikalų ministras pažymi, kad svarbu nepakenkti ir Ukrainai.

„Galima suprasti norą nepakenkti Rusijai, aš pridurčiau, kad ne mažiau svarbu, mums gal net ir labiau norėtųsi, kad būtų nepakenkta Ukrainai, nes jėgos – karinės ir ekonominės, čia nelygios. Pagaliau tai yra išbandymas mūsų vertybių ir patikimumo, partnerystės ir su ES, ir su Vakarų valstybėmis, ar gali šalys pasirinkti savo kelią, nuomonę savarankiškai, ar kažkas turi veto teisę“, – teigė L. Linkevičius.

Lietuvos diplomatijos vadovo vertinimu, sprendimo turi būti ieškoma „ne sąskaita kai kurių partnerių“.

„P. Porošenko yra pasakęs, kad kalbėtis, žinoma, reikia, galima ieškoti kompromisų, bet jokiu būdu ne aukojant suverenitetą, teritorinį vientisumą, nepriklausomybę. Manau, kad to tikrai nebus. Žinant tą nusiteikimą iš Ukrainos valdžios pusės, jis išnaudos visas suteiktas jam teises ir valdžią, kad išnaudotų kiekvieną galimybę kalbėtis. Štai kodėl nepaisant įvykių, kurie yra vadintini kaip atvira agresija, vyks į Minską, susitiks ir mėgins ieškoti išeities iš šios situacijos“, – sakė L. Linkevičius.