Lietuvoje

2014.08.22 11:03

Paminėtos 23-iosios A. Sakalausko žūties metinės

LRT.lt2014.08.22 11:03

Artūro Sakalausko – paskutinės sovietų okupacijos aukos – 23-iosios žūties metinės šiandien paminėtos kario žūties vietoje prie Seimo, rašoma pranešime spaudai.

Artūro Sakalausko – paskutinės sovietų okupacijos aukos – 23-iosios žūties metinės šiandien paminėtos kario žūties vietoje prie Seimo, rašoma pranešime spaudai.

Iškilmingoje pagerbimo ceremonijoje dalyvavo Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė, Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų vadas generolas majoras Almantas Leika, kario savanorio Artūro Sakalausko tėvai Genovaitė ir Pranas Sakalauskai, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai, Lietuvos laisvės gynėjai, Seimo nariai.

L. Graužinienė, kreipdamasi į susirinkusius, priminė A. Sakalausko mamos pasakojimą apie tai, kad dar besimokydamas šeštoje ar septintoje klasėje per Vasario 16-ąją Artūras su dviem klasės draugais buvo pastebėtas mokykloje klijuojantis trispalves vėliavėles „Už laisvą Lietuvą“ ant klasių durų.

„Kasmet prisimindami Lietuvos Laisvės gynėjus ir skaudžiuose įvykiuose paaukotas gyvybes, ne tik pagerbiame šių didvyrių atminimą, bet ir nukreipiame žvilgsnius į savo tautos ateitį. Šis trumpas epizodas iš Genovaitės prisiminimų rodo, kad ir šiandien, gyvendami laisvoje Lietuvoje, esmines vertybes – meilę Lietuvai ir pasiryžimą atiduoti gyvybę už savo šalį šeimose – vaikams turime skiepyti nuo mažumės. Tik tada užauginsime didvyrius tokius kaip amžiną atilsį Artūras Sakalauskas“, – kalbėjo Seimo Pirmininkė.

A. Sakalausko mama, padėkojusi visiems susirinkusiems pagerbti jos sūnaus atminimo, teigė, kad ši žūtis liudija, jog meilė ir pareiga yra pačios didžiausios mūsų tautos vertybės. Ji pasidalijo prisiminimais, kaip prie 25-erius metus kartu su sūnumi ir jo drauge Rūta dalyvavo Baltijos kelyje, buvo kupini šviesių vilčių ir gyveno laisve. A. Sakalausko mama, pabrėžusi, kad kovos dėl laisvės nenutrūksta ir visai šalia mūsų, Ukrainoje, žūsta žmonės, kovojantys dėl šių pamatinių vertybių, paragino: „Saugokime Lietuvą, būkime budrūs ir vieningi!“

Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų vadas, 1991-ųjų Parlamento gynėjas gen. mjr. Almantas Leika pabrėžė: „A. Sakalauskas – puikus patriotiškumo pavyzdys, drauge su bendražygiais suvokęs savo ir tautos sūnaus pareigą bei įrodęs tai veiksmais. Jo pademonstruoto pareigos supratimo, jos įvykdymo ir pasiaukojimo dvasia išlieka aktuali ir dabar, kai visai netoli mūsų valstybės sienų vyksta karo veiksmai.“

A. Sakalausko atminimas pagerbtas tylos minute ir trimis salvėmis, kurias Lietuvos kario savanorio ir visų žuvusiųjų už laisvę atminimui atliko Krašto apsaugos savanorių pajėgų kariai.

Po iškilmingos ceremonijos jos dalyviai rinkosi Seimo II rūmų parodų galerijoje, kur buvo pristatyta paroda, skirta A. Sakalausko atminimui, rodomi trumpametražiai filmai.

1991 m. rugpjūčio 21 d., žlungant pučui, sovietų armijos provokacijos metu Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo rūmų prieigose įvyko Lietuvos savanorių susirėmimas su sovietų armijos specialiosios paskirties dalinio kariais, kurie automobiliu įsiveržė į karių savanorių saugomą teritoriją prie pirmojo posto A. Goštauto gatvėje. Pasipriešinimo metu Alytaus rinktinės savanoris A. Sakalauskas žuvo, dar du Alytaus rinktinės savanoriai buvo sužeisti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt