Lietuvoje

2014.08.20 10:42

V. Grigaravičius: Lietuvai susigrąžinti R. Zamolskį nebus lengva

Susigrąžinti  Rusijoje sulaikytą vieną ieškomiausių Lietuvos asmenų Romą Zamolskį, įtariamą septyniomis žmogžudystėmis, bent jau kurį laiką bus sudėtinga, pastebi buvęs generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius. „Rusijos kriminalinė policija irgi tirs jo veikas ir mėgins jį nuteisti Rusijos teritorijoje už ten padarytus nusikaltimus“, – teigia jis.

Susigrąžinti  Rusijoje sulaikytą vieną ieškomiausių Lietuvos asmenų Romą Zamolskį, įtariamą septyniomis žmogžudystėmis, bent jau kurį laiką bus sudėtinga, pastebi buvęs generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius. „Rusijos kriminalinė policija irgi tirs jo veikas ir mėgins jį nuteisti Rusijos teritorijoje už ten padarytus nusikaltimus“, – teigia jis.

V. Grigaravičiaus nuomone, Lietuvai daugiau nei 10 metų ieškotas R. Zamolskis gali būti perduotas nebent tada, kai jau bus nuteistas Rusijoje.

– Prisiminkime 2001 m. įvykius. Už ką R. Zamolskis buvo ieškomas?

– R. Zamolskis buvo ieškomas už sunkių ir labai sunkių nusikaltimų padarymą. T. y. jis su savo partneriu plėšikaudavo, užpuldavo žmones, naudodavo šaunamuosius ginklus, sužalojo pareigūną.

– Kaip tuo metu policijai sekėsi jo ieškoti?

– Sekėsi sunkiai, nes jis labai sumaniai maskavosi. Nors Lietuvos piliečiai buvo labai aktyvūs ir mums talkino – gaudavome nepaprastai daug informacijos, kurią tikrindavome, tačiau labai dažnai ta informacija būdavo tiesiog apie panašius piliečius. Netgi buvo kuriozinis atvejis – vienas žmogus sakė, kad jį policija sulaikė net tris kartus. Vis dėlto paties R. Zamolskio nepavykdavo sulaikyti. Jam sekėsi, jis buvo gudrus, atsargus.

Šiauliuose ar Panevėžyje buvo gauta informacijos, kur jis slapstosi. Mūsų pareigūnai, naudodami slaptas priemones, nustatė, kad tai tikrai tas žmogus. Buvo suruošta sulaikymo operacija, bet vėl per atsitiktinumą R. Zamolskiui pavyko pabėgti nuo policijos. Jis per langą pamatė einantį uniformuotą apylinkės inspektorių, kuris, kaip vėliau paaiškėjo, ėjo tirti gauto pareiškimo į šalia esančią laiptinę. R. Zamolskis pagalvojo, kad tai susiję su galimu jo sulaikymu, ir skubiai paliko butą. „Aro“ pareigūnai, įsiveržę į butą, rado tik jo pėdsakus. Paskui jo pėdsakai Lietuvoje apskritai nutrūko.

– Rašoma, kad rusų teisėsauga turėjo duomenų, jog R. Zamolskis vyksta automobiliu. Mašinoje jis buvo ne vienas – su žmona ir mažu vaiku. Anot Rusijos dienraščių, pareigūnams pavyko vyrą išvilioto iš automobilio, bet, supratęs, kad įkliuvo, jis išsitraukė peilį, puolė pareigūną, ir sulaikyti jį pavyko tik sužeidus pistoletu. R. Zamolskis dabar yra ligoninės reanimacijoje. Tai rodo, kad jis ir ten labai buvo atsargus?

– Atsargus, be to, manau, kad jis ten lygiai taip pat darė nusikaltimus, kaip ir Lietuvoje. Manyčiau, kad sunkius nusikaltimus. Todėl Rusijos kriminalinė policija irgi tirs jo veikas ir mėgins jį nuteisti Rusijos teritorijoje už ten padarytus nusikaltimus. Taigi Lietuvai jį susigrąžinti bent jau kurį laiką bus problematiška. Nebent po to, kai jis bus nuteistas.

– Kokių konkrečių žingsnių turėtų imtis Lietuva?

– Lietuvos generalinė prokuratūra turi kreiptis į Rusiją, nurodyti, kuo mes jį įtariame, kodėl ieškome, ir prašyti, kad jis, pritaikius ekstradiciją, būtų atiduotas Lietuvos teisėsaugai.

– Kas jam gresia?

– Jam gresia atsakomybė už sunkių ir labai sunkių nusikaltimų padarymą. O ten bausmės gana griežtos.

– Beje, skelbiama, kad „Interpolas“ dar prieš ketverius metus internete paskelbė ieškomiausių nusikaltėlių sąrašą, į kurį buvo įtrauktas ir R. Zamolskis.

– Taip, jis vienas ieškomiausių nusikaltėlių.

Generalinės prokuratūros atstovė spaudai Vilma Mažonė LRT Radijui patvirtino, kad Lietuvos kriminalinės policijos biuras trečiadienį atsiuntė pranešimą apie faktą, jog sulaikytas asmuo Rusijos teritorijoje. Generalinė prokuratūra, susipažinusi su medžiaga, rengs dokumentus ekstradicijos procedūrai.