Lietuvoje

2014.08.19 15:48

VTEK tikisi naujas interesų deklaracijas pradėti skelbti rugsėjo viduryje

BNS 2014.08.19 15:48

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) tikisi pradėti skelbti naujas viešų ir privačių interesų deklaracijas dar rugsėjo viduryje, sako sekretoriato vadovas Tomas Čaplinskas.

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) tikisi pradėti skelbti naujas viešų ir privačių interesų deklaracijas dar rugsėjo viduryje, sako sekretoriato vadovas Tomas Čaplinskas.

VTEK antradienį posėdyje patvirtino taisykles, kuriomis, atsižvelgiant į gegužę Seimo priimtas įstatymų pataisas, nustatytos naujos deklaracijų skelbimo formos ir tvarka. Naujos taisyklės leis pradėti skelbti naujas ir atnaujinti senas deklaracijas – VTEK to nedaro nuo pat gegužės pradžios.

Kaip BNS sakė T. Čaplinskas, taisyklėms parengti prireikė kelių mėnesių, kadangi Seimo priimtomis Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo pataisomis buvo išplėstas deklaruoti interesus privalančių asmenų ratas, taip pat įvesta daug kitų pakeitimų.

„Kadangi deklaruojančiųjų smarkiai padaugėjo, neturėjome ir reikiamų technologijų – įsigijome programinę įrangą, galingesnį serverį, kurį diegiame šiai sistemai. Galimi gal kažkokie trikdžiai, bet manau, kad stengsimės nelaukti spalio pirmosios, tikimės ir norėtumėme, kad (sistema pradės veikti – BNS) iki rugsėjo vidurio“, – sakė jis.

T. Čaplinskas taip pat atmetė anksčiau politikų išsakytus kaltinimus, esą VTEK laiku nesikreipė į Seimą dėl reikiamo papildomo finansavimo ir kitų išteklių įstatymui įgyvendinti.

„Mes nebuvome išgirsti, o jei ir buvome išgirsti, tai nebuvome suprasti tų institucijų, kurios rengė įstatymus: labai didesnio finansavimo tiksliniam deklaravimui nebuvo, nebuvo numatyta ir termino, per kurį mes tą įstatymą turime įgyvendinti. O tai juk susiję ir su papildomomis laiko, ir su pinigų sąnaudomis“, – tvirtino T. Čaplinskas.

Anot jo, įstatyme nėra numatyta prievolės deklaracijas jau pateikusiems asmenims jas pildyti iš naujo pagal naujas taisykles – tai iki 2015-ųjų turės padaryti tik naujai atsiradusi deklaruojančiųjų grupė, t. y. medicinos darbuotojai.

Rugpjūčio pradžioje prezidentė Dalia Grybauskaitė dėl įstrigusios deklaravimo sistemos išreiškė kritiką laikinai VTEK vadovės pareigas einančiai Gražinai Imbrasienei – tuomet VTEK vadovė pažadėjo, kad problemos bus išspręstos iki spalio 1-osios.

Šių metų gegužę priimtomis Viešųjų ir privačiųjų interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo pataisomis išplėstas privačius interesus deklaruojančių asmenų sąrašas. Jame atsirado ministerijų kolegijų, Privalomojo sveikatos draudimo tarybos nariai, gydytojai, odontologai ir farmacijos specialistai, dirbantys biudžetinėse ir viešosiose įstaigose, kurių savininkė yra valstybė ar savivaldybė. Taip pat interesus turi deklaruoti ir akcinių bei uždarų akcinių bendrovių, kurių kontrolinis akcijų paketas priklauso valstybei, vadovai, pavaduotojai, visų politinių partijų pirmininkai, politikų visuomeniniai konsultantai.

Įstatyme nustatytos ribos, nuo kurių privaloma deklaruoti interesus – gautos 500 litų vertės dovanos ir sudaryti 10 tūkst. litų vertės sandoriai. Taip pat atsirado prievolė deklaruoti apytiksles sandorių sumas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.