Lietuvoje

2014.08.16 09:14

L. Linkevičius: geriau šauti į koją, negu leisti, kad tau šautų į galvą

Algirdas Acus, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2014.08.16 09:14

Ukrainos pasieniečiai Rusijos teritorijoje pradėjo tikrinti humanitarinę pagalbą esą vežančius šimtus baltųjų sunkvežimių. Tačiau įtampa pasienyje neslūgsta, žurnalistai liudija apie Rusijos karinę techniką, riedančią Ukrainos link. Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai padėtį aptaria specialiai sušauktame susitikime.

Ukrainos pasieniečiai Rusijos teritorijoje pradėjo tikrinti humanitarinę pagalbą esą vežančius šimtus baltųjų sunkvežimių. Tačiau įtampa pasienyje neslūgsta, žurnalistai liudija apie Rusijos karinę techniką, riedančią Ukrainos link. Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai padėtį aptaria specialiai sušauktame susitikime.

Maždaug 200 Rusijos baltųjų sunkvežimių pradėjo tikrinti apie 60 ukrainiečių pareigūnų. Tai Ukrainos iškelta sąlyga, jeigu kolona, stovinti tarp Ukrainos pasienio ir Rusijos Šachtų Kamensko miesto, nori riedėti toliau per Ukrainą. Nesvarbu, kad Izvarinės pasienio punktą kontroliuoja prorusiški sukilėliai.

Procedūras prižiūri Raudonasis Kryžius

Įdomu ar ir pasieniečius nustebino tai, ką pastebėjo žurnalistai, kuriems taip pat leista žvilgtelėti į sunkvežimius. Daug jų pustuščiai. Rusijos pareigūnai aiškina, kad vietos palikta specialiai, kroviniui perkrauti, jei netyčia sugestų kiti sunkvežimiai.

Vienas iš vairuotojų Dmitrijus Ponomariovas sako, kad jo krovinys – kondensuotas pienas: „Dėžė sveria apie 700 kg. Iš viso – beveik 8 tūkst. kilogramų. Sunkvežimio svoris – 20 tonų.“

Su Ukrainos pasiųsta 70 sunkvežimių pagalba viskas paprasčiau – ji jau pasiekė Luhansko priemiesčius, Raudonojo Kryžiaus atstovai paketus pradeda dalyti. Raudonasis Kryžius turėtų imtis ir baltųjų sunkvežimių paketų, su tuo sutinka ir Ukrainos vyriausybė, ir, pasak Rusijos žiniasklaidos, Rusija. Tiesa, Ukraina leido sieną kirsti tik sunkvežimių vairuotojams, juos lydės Raudonojo Kryžiaus žmonės, sunkvežimiai, iškrovę prekes Luhanske, turės tuoj pat grįžti į Rusiją.

„Mes labai aiškiai pabrėžiame, kad, jei sutartos procedūros nebus gerbiamos, Raudonasis Kryžius turi teisę iš pradžių paaiškinti, kodėl planas nevykdomas,  ir nutraukti operaciją“, – teigia Raudonojo Kryžiaus atstovas Laurent`as Corbazas.

NATO: Rusija didina įtampą

Būtiniausių produktų apsuptų Donecko ir Luhansko miestų gyventojams tikrai reikia. Vietos valdžia vėl praneša apie dešimtis žuvusiųjų per karo veiksmus, todėl į nepaprastąjį susitikimą dėl Irako ir Ukrainos susirinkę ES užsienio reikalų ministrai kartoja, kad  geriausia Rusijos humanitarinė pagalba būtų paramos separatistams nutraukimas.

Baltuosius sunkvežimius sekantys žurnalistai sako, kad aplink juos matė Rusijos karinės technikos, ji riedėjo Ukrainos link, dalis sieną net kirto. Pačios Ukrainos pranešimai nestebina, taip esą būna kiekvieną dieną, įtampą kursto ir žinios apie dešimtis tūkstančių Rusijos dalinių pasienyje. NATO taip pat pastebi, kad Rusija didina įtampą.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius teigia, kad labai daug kalbama apie vadinamąją humanitarinės pagalbos koloną, bet įtampa ir toliau didėja: „Gauname informacijos, kad per naktį apie 70 karinės technikos vienetų kirto sieną.“

Šis L. Linkevičiaus pareiškimas apskriejo pagrindinę Vakarų žiniasklaidą – gal todėl, kad kitų užsienio reikalų ministrų pareiškimai nebuvo tokie griežti. Čekijos prezidentas Milošas Zemanas, Slovakijos premjeras Robertas Ficas ir net kadaise griežtu antikomunistu buvęs Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas jau atvirai reiškia abejones dėl ES sankcijų politikos.

„Aš tikrai sutinku su Slovakijos premjeru Robertu Ficu. Vakarų ir mūsų pačių sankcijų politika atsakant į Rusijos veiksmus kelia daugiau žalos mums patiems nei Rusijai. Politikoje tai vadinama šūviu į savo koją“, – pastebėjo V. Orbanas.

Į tai L. Linkevičius atsakė: „Žinote, aš pasakyčiau taip. Jau geriau šauti sau į koją, negu leisti, kad tau šautų į galvą.“

ES žada su Rusija ir Ukraina rengti naujas derybas dėl padėties Ukrainoje ir laisvosios prekybos su Ukraina sutarties įgyvendinimo detalių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt