Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Vilniuje paminėtas vienas svarbiausių partizanų mūšių

Vilniuje Katedros aikštėje paminėtas vienas reikšmingiausių Lietuvos partizaninės kovos įvykių – 1945 metų rugpjūčio 6–12 d. vykęs Žuvinto-Palių mūšis.

Vilniuje Katedros aikštėje paminėtas vienas reikšmingiausių Lietuvos partizaninės kovos įvykių – 1945 metų rugpjūčio 6–12 d. vykęs Žuvinto-Palių mūšis.

Renginys, kurį organizuoja Lietuvos kariuomenė kartu su Lietuvos Valdovų rūmais, taip pat skirtas partizaninės kovos prieš sovietinį okupacinį režimą Lietuvoje pradžios 70-osioms metinėms paminėti.

Minėjimo renginyje aikštėje greta stojo kariai su partizanų uniformomis ir partizanų tradicijas tęsiantys „žaliukai“ – Specialiųjų operacijų pajėgų kariai, taip pat dalyvavo kitų kariuomenės pajėgų ir padalinių kariai. Skaityti liudininkų prisiminimai. Mūšis ir jame dalyvavusių partizanų atminimas pagerbtas pakeliant Lietuvos istorinę vėliavą ir istorinio pabūklo šūviais.

1945 m. rugpjūčio 6–12 d. stambios sovietų pajėgos, panaudodamos šarvuotą techniką ir aviaciją, apsupo partizanus Žuvinto-Palių apylinkėse. Partizanai įsitvirtino pelkėtose ežerų salose ir atrėmė visus savaitę trukusius okupacijų pajėgų mėginimus juos šturmuoti valtimis.

Vienas partizanų būrys užsimaskavo Žuvinto ežero saloje ir tyliai laukė, kol NKVD kareiviai atplauks. Naktį priešai priartėjo iki partizanų 30–40 metrų, tada lietuviai paleido ugnį. Priešo pusėje kilo panika – valtys grimzdo dugnan. Tai buvo partizanų pergalė. Galiausiai naktį partizanai išsiskirstę mažomis grupelėmis pasitraukė iš apsupties.

2014 m. Lietuvos kariuomenė ir Lietuvos didžiosios kunigaikštystės Valdovų rūmai bendrais renginiais mini svarbius įvairių laikotarpių šalies istorijos įvykius. Tai – trečiasis renginys šiais metais, šiemet taip pat dar planuojama paminėti Oršos ir Mėlynųjų vandenų mūšius.