Lietuvoje

2015.02.14 17:10

Vėluoja rinkėjų kortelės

Salomėja Pranaitienė, LRT Televizijos laida „Šiandien“2015.02.14 17:10

Iki rinkimų likus 11 dienų, o iki išankstinio balsavimo – tik savaitei, daugelis vilniečių ir kai kurių kitų miestų gyventojų dar neturi rinkėjų kortelių. Jos turi būti išnešiotos iki spalio 6-osios, tad apylinkių komisijoms teks itin sparčiai suktis. 

Iki rinkimų likus 11 dienų, o iki išankstinio balsavimo – tik savaitei, daugelis vilniečių ir kai kurių kitų miestų gyventojų dar neturi rinkėjų kortelių. Jos turi būti išnešiotos iki spalio 6-osios, tad apylinkių komisijoms teks itin sparčiai suktis.

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas sako, kad iki šio savaitgalio rinkėjus pasieks ir kortelės, ir kita rinkimų medžiaga, praneša LRT Televizijos naujienų laida „Šiandien“.

Vilniaus miesto rinkimų komisijoms – pats darbymetis. Tik antradienį vakare iš VRK apygardos gavo rinkėjų korteles bei specialius rinkimų leidinius.

Ši medžiaga keliauja į rinkimų apylinkes. Netrukus kortelės bus nešiojamos gyventojams. Ypač vyresnio amžiaus rinkėjai jau nerimauja, ar jas gaus. Pagal nustatytą tvarką, paskutinė jų įteikimo diena – šeštadienis, spalio 6-oji.

„Anksčiau būdavo skiriama daugiau laiko. Trečiadienį vakare bus dar susirinkimas, išsidalinsime, o nuo ketvirtadienio galima tikėtis, kad ateisime ir gyventojams padalinsime“, – teigia Vytauto rinkimų apylinkės pirmininko pavaduotojas Rytis Žilinskas.

Be to, pasak apygardos komisijos, mažai laiko spėti patikslinti, kiek iš tikro yra balsuojančiųjų ir įtraukti juos į papildomus rinkėjų sąrašus.

„Sąrašų papildymui lieka 1 savaitė. To anksčiau nebūdavo. Tie, kurie dar neįtraukti į sąrašą, jie gal praleisti, gal jie čia neseniai atsikėlė gyventi, ar panašiai. Pavyzdžiui, žmogus nurodo, kad čia gyvena, bet registre jo dar nėra. Tada mes turime pildyti formą, įtraukiame į sąrašus, mes atiduodame juos VRK, ir VRK prieš balsavimą mums įteikia galutinį rinkėjų sąrašą“, – aiškino Naujamiesčio rinkimų apygardos pirmininko pavaduotojas Steponas Paškevičius.

VRK vadovas pripažįsta, kad tikslinant informaciją apie kandidatus, komisija keletą dienų užtruko su informacinės medžiagos, brošiūrų spausdinimu ir atidavimu.

„Pasikeitė įstatymas. Visi prisimena ankstesnį, kai [korteles] nešdavo prieš 20 dienų. Dabar nustatyta taip, kad kad nereikėtų eiti 2 kartus, o einama tik 1 kartą ir iš karto nešamos rinkėjų kortelės ir pirmam, ir antram balsavimui ir iš karto išnešiojama ir kita medžiaga“, – kalbėjo VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

Internete galima pačiam atsispausdinti rinkėjo kortelę, nelaukiant, kol ji bus pristatyta į namus. O jų  iki šio savaitgalio negavusieji rinkėjai turėtų kreiptis į apygardos ar apylinkės komisiją. Beje, rinkėjo kortelė reikalinga tik balsuojant iš anksto ar namuose. O atėjus į savo rinkimų apylinkę, pakaks pateikti asmens dokumentą. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.