Lietuvoje

2015.09.08 13:45

R. Adomavičiaus korupcijos byloje atsilaikė advokatas

BNS2015.09.08 13:45

Vilniaus apygardos teismas trečiadienį paskelbė, kad nuo korupcija kaltinamo Vilniaus vicemero Romo Adomavičiaus bylos nenušalina jo advokato Romualdo Mikliušo.

Vilniaus apygardos teismas trečiadienį paskelbė, kad nuo korupcija kaltinamo Vilniaus vicemero Romo Adomavičiaus bylos nenušalina jo advokato Romualdo Mikliušo.

Nušalinti advokatą prašė valstybės kaltintojas Linas Kuprusevičius, motyvuodamas, kad gynėjas esą naudojo neteisėtas gynybos priemones, ragino pagrindinį bylos liudytoją, buvusį „Vilniaus vandenų“ vadovą Darių Norkų pakeisti parodymus.

Prokuroras taip pat prašė pridėti prie bylos garso įrašus, keturis išslaptintus pranešimus, iš kurių esą matyti, kad D. Norkus pasakoja, jog jam siūloma pakeisti parodymus – esą pateiktuose dokumentuose užfiksuota, kaip D. Norkus pasakoja, kad į jį kreipėsi vicemero gynėjas, siūlydamas keisti parodymus, esą tada D. Norkui R. Adomavičius grąžins 20 tūkst. litų skolą. Tuo metu pokalbyje STT pareigūnas kalba apie 120 tūkst. litų skolą.

„Šiuo atveju surinktų faktinių duomenų nepakanka, kad R.Adomavičiaus gynėjas R. Mikliušas siekė paveikti liudytoją“, – paskelbė teisėja Virginija Švedienė.

Vis dėlto prokuroro pateikta medžiaga pridėta prie bylos. Teisme paaiškėjo, kad advokatas R. Mikliušas buvo apklaustas specialiuoju liudytoju, vėliau ikiteisminis tyrimas nutrauktas.

„Visa tai – išmislas“, – BNS sakė R. Adomavičius, paklaustas apie skolas D. Norkui.

Nenušalinus gynėjo, byla nagrinėjama toliau, apklausiami liudytojai, teikiami prašymai. Posėdyje teismas liudytoja apklausė šiuo metu Vyriausybės kanceliarijoje dirbančią vyriausiąją specialistę Aldoną Krisiukėnienę. Anksčiau ji buvo vicemero rinkimų kampanijos iždininkė. Liudytoja pasakojo, kad D. Norkus ir R. Adomavičius 2011 metų vasarą buvo susitikę Giruliuose vykusiame Socialdemokratų partijos sąskrydyje. Pasak A. Krisiukėnienės, vyrai kalbėjosi apie paramą per rinkimus į Seimą.

„Kodėl apie tai nepasakojote ikiteisminio tyrimo metu?“ – liudytojos pasiteiravo prokuroras L. Kuprusevičius.

Pastaroji atsakė, kad jos tiesiog to niekas nepaklausė.

Tuo metu vicemeras skundėsi teismui pernelyg užtrukusiu procesu – bylą teismas nagrinėja nuo praėjusią metų rudens. Kai kurie posėdžiai nevykdavo, nes teismui nepavykdavo pasiekti, kad į juos atvyktų pagrindinis liudytojas D. Norkus. Teismo įpareigotiems pareigūnams nepavykdavo jo rasti.

„Gal teismas rastų galimybę dažniau surengti posėdžius – procesas užsitęsė labai ilgai. Jeigu yra galimybė, paspartinkite nagrinėjimą ir priimkite sprendimą“, – teisėjos prašė vicemeras.

Jis pripažino, kad sulaukęs kaltinimų nepatogiai jaučiasi ir susitikęs su vilniečiais, ir asmeniniame gyvenime.

Jo advokatas R. Mikliušas posėdžio pabaigoje pateikė šešis prašymus, keletą iš jų teismas patenkino. Į posėdį rugsėjo mėnesį liudytoju ketinama pakviesti ir apklausti buvusį „Vilniaus vandenų“ darbuotoją socialdemokratą Tomą Biknevičių. Advokatas sakė, kad šis asmuo prieš metus į jo advokatų kontorą atsiuntė pareiškimą, kuriame pasakojo apie galimas provokacijas prieš R. Adomavičių. Advokato teigimu, T. Biknevičius turi bylai reikšmingų pokalbių įrašų. T. Biknevičius taip pat buvo sulaukęs kaltinimų korupcija, tačiau vėliau jie panaikinti.

2013 metų birželį skelbta, kad galimą provokaciją prieš aukštus valdančiosios Lietuvos socialdemokratų partijos narius nagrinėjusi Seimo komisija nusprendė, jog Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) agentai įstatymų nepažeidė ir provokacijų duoti kyšį nerengė.

Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės komisijos pirmininkas socialdemokratas Darius Petrošius tada sakė, kad, komisijos nuomone, iš visos pateiktos medžiagos ir garso įrašų negalima konstatuoti, kad buvo įstatymo pažeidimų. Pasak jo, išvada padaryta įvertinus ir STT, ir T. Biknevičiaus, kuris kaltino pareigūnus raginus jį surengti provokaciją prieš Socialdemokratų partijos lyderius, pateiktą medžiagą, tarp jos ir garso įrašus. T. Biknevičius yra įrašęs savo pokalbius su STT agentais.

Kaltinamajame akte rašoma, kad R. Adomavičius, būdamas Vilniaus miesto savivaldybei priklausančios bendrovės „Vilniaus vandenys“ stebėtojų tarybos nariu, žadėjo pasinaudoti savo tarnyba, įgaliojimais ir pažintimis, reikalavo ir priėmė didelės vertės kyšį – 40 tūkst. litų.

Bylos duomenimis, R. Adomavičius nuo 2012 metų birželio iki rugsėjo mėnesių provokavo bendrovės „Utenos melioracija“ interesams netiesiogiai atstovaujantį buvusį „Vilniaus vandenų“ vadovą D. Norkų jam duoti kyšį, o minėtus pinigus D. Norkus R. Adomavičiaus prašymu paliko jo automobilyje. Už tai jis esą žadėjo paveikti bendrovės „Vilniaus vandenys“ generalinį direktorių, kad bendrovė „Utenos melioracija“ būtų pripažinta nugalėtoja beveik 9 mln. litų vertės vandentiekio statybos ir renovacijos darbų viešajame pirkime.

Be to, anot prokuroro, jis provokavo duoti 5 proc. kyšį nuo viso projekto vertės.

R. Adomavičius yra teigęs, kad jo automobilyje rasti pinigai buvo skirti Seimo rinkimų kampanijai. Į parlamentą R. Adomavičius nebuvo išrinktas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.