Lietuvoje

2012.10.02 13:57

Baltarusijos kareivio byla: Paprašęs prieglobsčio Lietuvoje, Stepanas Zacharčenka bėgo į Norvegiją

Vilniaus apygardos administracinis teismas antradienį nagrinėjo jaunesniojo seržanto Stepano Zacharčenkos bylą, kurioje bus nuspręsta, ar vaikinas gaus prieglobstį Lietuvoje, ar bus išsiųstas atgal į Baltarusiją.

Vilniaus apygardos administracinis teismas antradienį nagrinėjo jaunesniojo seržanto Stepano Zacharčenkos bylą, kurioje bus nuspręsta, ar vaikinas gaus prieglobstį Lietuvoje, ar bus išsiųstas atgal į Baltarusiją.

15min.lt jau rašė, kad Baltarusijos kareivis dar pernai vasarą pabėgo į Lietuvą, baimindamasis dėl savo gyvybės – vaikinas teigia, kad atsisakė pasirašyti raštą, kuriame buvo įpareigotas žudyti savo tautiečius, jeigu Baltarusijoje prasidėtų masiniai protestai, o milicija nepajėgs numalšinti riaušių. S. Zacharčenka Lietuvos paprašė suteikti prieglobstį, bet Migracijos departamentas neleido kareiviui pasilikti Lietuvoje. S. Zacharčenka apskundė sprendimą Vilniaus apygardos administraciniam teismui.

Antradienį teisėjų kolegija išklausė S Zacharčenką, jo advokatą ir žmogaus teisių gynėjus. Teisėjas Henrikas Sadauskas paskelbė, kad, teismo nuomone, posėdis turi būti uždaras dėl S. Zacharčenkos duomenų apsaugos, tačiau ieškovai – pats kareivis ir jo advokatė – paprašė, kad teismas būtų atviras. Įdomu, kad atsakovai, Migracijos departamento atstovai, neatvyko į teismą net nepranešę apie priežastis. Bet teisėjai nusprendė, kad dėl to nėra būtina nutraukti posėdžio ir jis buvo pratęstas.

Savo parodymuose bėglys iš Baltarusijos pakartojo, kad paliko tarnybą dėl smurto ir nenoro vykdyti „nusikalstamus įsakymus“, tačiau teisėjas nuolat prašė pateikti konkrečių įrodymų.

„Ar jūsų padalinys kada nors turėjo užtikrinti viešą tvarką?“ – klausė H. Sadauskas. Atsakymas buvo neigiamas.

Teisme išaiškėjo ir dar viena aplinkybė, apie kurią S. Zacharčenka prieš tai nebuvo kalbėjęs – atvykęs į Lietuvą ir paprašęs prieglobsčio, jis beveik iškart pabėgo į Norvegiją, bet buvo grąžintas atgal.

Priminsime, kad savaitraščiui „15min“ S. Zacharčenka prieš tai sakė: „Aš noriu čia išmokti kalbą, pasilikti Lietuvoje, pradėti dirbti. Man neįdomi nei Italija, nei kitos šalys, kur galima emigruoti. Jeigu rytoj Baltarusijoje pasikeistų valdžia, būtų visuotinė amnestija, aš važiuočiau atgal. Iškart.“

Teisėjas klausė buvusio kareivio, kodėl jis taip pasielgė, nes juk tuo metu Lietuva dar nebuvo jam davusi neigiamo atsakymo, o jis buvo pasirašęs įsipareigojimą vykdyti mūsų šalies įstatymus, tačiau jų nesilaikė.

S. Zacharčenka atkirto, kad jam niekas nepaaiškino, ką jis pasirašo, todėl jis nežinojo, kad negali išvažiuoti, o Lietuvos pareigūnai esą jau buvo spėję pasakyti, kad jis bus grąžintas į Baltarusiją, todėl jis išsigando.

„Nuo Pabradės iki Baltarusijos sienos vos 9,5 kilometrų. Manęs čia ieškojo Baltarusijos specialiosios tarnybos“, – sakė jaunesnysis seržantas.

„Čia, Lietuvoje?“ – pasitikslino teisėjas H.Sadauskas, ir sulaukė teigiamo atsakymo.

Vaikino advokatė Laura Gumuliauskienė prašė teismo atsižvelgti į savo ginamojo psichologinę būseną. Ji pareiškė, kad šis jo veiksmas, nors ir buvo neadekvatus, bet nebuvo piktybiškas.

Pakviesti žmogaus teisių gynėjai taip pat bandė patvirtinti bėglio žodžius. Jų teigimu, Baltarusijoje žmogaus teisės varžomos, o kaliniai kankinami kalėjimuose – net elektra, šalčiu ir nemiga, nekalbant jau apie banalius sumušimus.

Tai išklausęs teisėjas H.Sadauskas pabandė grąžinti liudytojus prie bylos ir paprašė jų paaiškinti, kaip tai susiję su šiuo atveju. Liudytojai teigia, kad tai įrodo, kad Baltarusijoje S. Zacharčenkai gresia realus pavojus.

Sprendimą teismas paskelbs kitą penktadienį, spalio 12 dieną.