Lietuvoje

2014.08.05 11:12

Parkavimas prie ligoninės – daugiau nei 5 litai už valandą

Sprendimą prie ligoninių statomus automobilius apmokestinti didesne suma, nei pačioje Vilniaus senamiesčio širdyje, ligoniai ir jų artimieji vadina apiplėšimu viduryje baltos dienos.

Sprendimą prie ligoninių statomus automobilius apmokestinti didesne suma, nei pačioje Vilniaus senamiesčio širdyje, ligoniai ir jų artimieji vadina apiplėšimu viduryje baltos dienos.

Penki litai už 45 minutes. Tiek nuo šiol kainuoja palikti automobilį mokamoje automobilių stovėjimo aikštelėje prie Vilniaus universiteto Onkologijos instituto.

Prie gatvės palikti automobilį galima ir už du litus per valandą, bet, kaip teigė žmonės, tai irgi brangu, be to, pigesnėje aikštelėje laisvų vietų tenka laukti eilėje.

Sveikatos apsaugos viceministras Gediminas Černiauskas užsimena apie planus iš viso uždrausti automobilių statymą Santariškių gatvėje ir daugiaaukštės aikštelės statybą, kur palikti automobilį „neturėtų būti brangiau, nei Vilniaus centre“.

Vežioja vėžiu sergančią mamą

Vėžiu sergančią mamą į chemoterapijas vežiojančiai Irinai jos tenka laukti po kelias valandas.

„Jeigu už 45 minutes po 5 litus reikėtų mokėti, tai siaubas, kiek kainuotų, – DELFI sakė moteris. – Aš manau, kad prie vaikų ligoninių ir prie Onkologijos klinikų turėtų būti nemokamas automobilių statymas. Neseniai buvau su vaiku atvažiavusi į priėmimą, tai siaubas, kiek sumokėjau – kol apžiūrėjo, kol paguldė. Nesąmonė, kad visur už viską reikia mokėti – greitai mokėsime ir už tai, kad kvėpuojame“.

Vilnietės žodžiais, Santariškės – ne pasilinksminimo vieta – nei prekybos centro, nei kino, nei čiuožyklos čia nėra. „Atvažiuoji bėdos prispirtas. Bet ką daryti, jei neturi pinigų? Kur pastatyti mašiną? Jeigu aš atvažiuosiu, paleisiu mamą į chemoterapiją, o paskui grįšiu namo ir vėl važiuosiu pasiimti, daug sumokėsiu už kurą“, – skaičiavo DELFI pašnekovė.

Bene brangiausią Vilniuje aikštelę prižiūrinčio darbuotojo teigimu, čia mokamo automobilių statymo paslaugos teikiamos jau per 10 metų, tik tiek, kad pastaruoju metu pabrango.

Onkologijos instituto darbuotojai gaili žmonių

„Ta aikštelė ne mūsų ir kai neturėjome savos, mes patys mokėjome už automobilių statymą. Dabar darbuotojams įrengta nemokama aikštelė instituto sode, už pastato. Labai ją džiaugiamės, kol savivaldybė iš mūsų neatėmė, bet ligoniams visos aikštelės dabar mokamos“, – DELFI sakė Vilniaus universiteto Onkologijos instituto atstovė spaudai Juventa Sartatavičienė.

Specialistės teigimu, darbuotojai visada labai užjaučia ir užtaria pacientus, nes „tuos žmones neretai bauduoja, situacija su automobilių statymu – nežmoniška“.

„Penki litai už 45 minutes – labai brangu. Bet negaliu komentuoti, nes tai – ne mūsų“, – sakė Onkologijos instituto atstovė spaudai.

Situacija – baisi

94 metų mamą į onkologijos institutą atvežusi Liudmila piktinosi padvigubintu mokesčiu už automobilio statymą. „Prie pat stotelės, Santariškių gatvėje, yra savivaldybei priklausanti aikštelė, kur valandai palikti automobilį kainuoja du litus. Tačiau ten niekada nėra vietos, net vasarą“, – DELFI sakė Liudmila.

Sužinojusi, kad aikštelėje, kurioje visada palikdavo automobilį, mokestis pakilo iki 5 litų už 45 minutes, moteris neteko amo: „Mes esame labai nepatenkinti, situacija – baisi“.

Anksčiau ji mamą išleisdavo prie pat įėjimo, o dabar pastatytas „šlagbaumas“ ir automobilį reikia palikti mašinų stovėjimo aikštelėje. Senai, ligotai Liudmilos mamai ir keli šimtai metrų pėsčiomis – sunkiai įveikiami.

„Žmonės ne pusvalandžiui ir ne valandai čia atvažiuoja. Reikia priduoti kraują, laukti atsakymo, padaryti tyrimus, echoskopijas – ir vėl grįžti pas gydytoją. Todėl jei ateiname devintą ryto, gerai, kad išeiname po pirmos. Tai reiškia, kad vien už mašinos statymą kas kartą teks mokėti per 20 litų“, – sakė Liudmila.

Vilnietei dar suprantama, kad tiek kainuoja automobilio statymas senamiestyje, kur turtingesni žmonės gali atvažiuoti į kavines ar smagiai praleisti laiką. „Jie gal ir gali sumokėti tokius pinigus, bet onkologiniai ligoniai juk labai serga, ne dėl malonumo į ligoninę važiuoja, todėl apmokestinti juos – neteisinga“, – įsitikinusi moteris.

Stato mašiną „po ženklu“

„Mes automobilį stengiamės pasistatyti už du litus per valandą. Tačiau automobilių statymas – labai aktuali problema. Ypač ryte tenka labai ilgai laukti, kad kažkas išvažiuos, arba statyti mašiną „po ženklu“, nes nėra kur“, – DELFI sakė vyrą į Santariškes atlydėjusi Janina.

Du litai už mašinos stovėjimą – normali kaina ir vilniečiui Stanislovui. Bet penki – tikrai per daug,

„Čia žmonės atvažiuoja keturioms, penkioms valandoms. Jei reikia dažnai lankytis pas gydytojus, pusę algos atiduosi. Toliau gali pasistatyti nemokamai, bet ne visi gali vaikščioti. Čia gi ne dėl malonumo, ne sveiki žmonės atvažiuoja. Su vaiku irgi negali puse kilometro eiti“, – sakė Stanislovas.

Nusitaikė į pažeidžiamiausius

Aptverta mašinų stovėjimo aikštelė prie Onkologijos instituto – kol kas brangiausia Santariškėse. Automobilių statymas prie Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės pastatų – nepabrangęs. Penkiolikos minučių stabtelėjimas čia neapmokestintas, pusvalandis kainuoja litą, o valanda – du.

Į ligoninę paguldytų vaikų tėvams automobilio statymas naktį nekainuoja, tačiau dieną tenka mokėti po 18 litų.

Į procedūras anūkėlę atvežusiam Jonui tai atrodo didelė suma. „Žmonėms, kurie gauna minimalų atlyginimą, o tokių Lietuvoje yra daug, ir litas yra pinigas“, – DELFI sakė vilnietis. Jis stengiasi automobilį pastatyti nemokamose vietose, prie įvažiavimo į gyvenamuosius rajonus.

„Labai prastai vertinu sprendimą apmokestinti automobilių statymą prie sveikatos priežiūros įstaigų, nes pinigai lupami iš labiausiai pažeidžiamų – sergančių žmonių. Prie gydymo įstaigų turėtų būti nemokamos automobilių stovėjimo aikštelės“, – įsitikinęs Jonas.

Tačiau sveikatos apsaugos viceministro Gintauto Černiausko teigimu, taip ateityje ko gero nebus.

Viceministras apie kainų lubas

Kodėl toks brangus automobilių statymas prie Onkologijos instituto viceministras nenorėjo komentuoti, nes tik iš DELFI apie tai sužinojo. „Man, kaip piliečiui, penki litai už 45 minutes atrodo labai daug. Tačiau galėčiau papasakoti tik apie idėją Santariškėse statyti modernias automobilių statymo aikšteles ir kada ji bus įgyvendinama“, – sakė SAM atstovas.

Pasak G. Černiausko, projektą nutarta vykdyti pagal vadinamąjį PPP, kad nereikėtų investuoti valstybinių pinigų. Žodžių Public Private Partnership santrumpa reiškia viešojo ir privataus verslo partnerystę.

„Prieš keletą metų buvo atliktas tyrimukas, kurį inicijavo Ūkio ministerija, ir pasiūlė tokį variantą. Vyriausybė jam pritarė, ir dabar paskelbtas preliminarus konkursas. Dar dvi savaites įmonės gali teikti pasiūlymus, po rugpjūčio 18 dienos bus atplėšti vokai ir paskelbtos bendrovės, kurios teiks prasmingiausius projektus“, – sakė G. Černiauskas.

Pasak viceministro, tada kompanijų bus prašoma pateikti detalius projektus. Metų pabaigoje turėtų išaiškėti laimėtojas, kuris savo lėšomis statys aikšteles.

„Idėja yra tokia, kad įmonė savo lėšomis pastatys aikšteles. Kiek atsimenu, jie 20 metų turės teisę rinkti mokestį ir ne bet kokį, o pagal nustatytas lubas, kurios yra minimos konkurso sąlygose“, – sakė SAM atstovas.

Paprašytas įvardyti kainų lubas, G. Černiauskas galėjo pasakyti tik apytiksliai: „Galėtų būti 2-3 litai už valandą, ne daugiau nei miesto centre“.

Aikšteles perims privatininkai

Viceministro žodžiais, darbuotojai irgi šiek tiek mokėtų, tačiau „ir dabar kažkiek saikingai moka – 20 ar 40 litų mėnesio mokestį“.

„Iš tų surenkamų pinigų investuotojas turės palaikyti būklę ir susigrąžinti savo investicijas, o po 20 metų projektas baigiasi ir tos aikštelės pereis valstybės žinion“, – sakė G. Černiauskas.

Paklaustas, kaip greitai vyks procesai, G. Černiauskas prognozavo, kad statytojas paaiškės metų pradžioje, o pačios aikštelės turėtų būti pastatytos daugmaž per pora metų.

Kol vyks darbai, viceministro žodžiais, konkurso laimėtojas savo žinion perims dabar esančias mokamas aikšteles, tačiau mokesčio nedidins: „Kol įmonė neinvestavo, neturėtų teisės ir didinti mokesčio“.

Nemokamų vietų nebus

G. Černiausko žodžiais, panašiai automobilių statymo problemą planuojama spręsti ir prie Kauno klinikų. „Tačiau ten įstaigos problemą greičiausiai spręs savo lėšomis, skolinsis pinigų iš bankų. Dar galutinai neapsispręsta, bet Kauno klinikos linksta prie tokio problemos sprendimo būdo“, – sakė viceministras.

Paklaustas, ar prie ligoninių turėtų būti nemokamų vietų, SAM atstovas sakė: „Kiek žinau projektą, nemokamų vietų nenumatoma, ir priežastis – labai paprasta. Žmogus, kuris neturi pinigų, gali naudotis visuomeniniu transportu. Jei tai senesnis žmogus, jis ne pats važiuoja, jį gali atvežti giminaičiai. Privažiavimas prie gydymo įstaigos bet kuriuo atveju bus nemokamas. Natūralu, kad jaunas žmogus, atvežęs savo tėtį, jei yra neturtingas, neturi pinigų, paleis jį prie ligoninės, o pats pavažiuoja toliau, kur, tiesą pasakius ir šiandien galima pastatyti automobilį nemokamai. Už Santariškių – laukai, tad ir dabar, ir toliau bus nemokama“.

G. Černiausko nuomone, jeigu mes pradėsime skirti privilegijuotus ir neprivilegijuotus, „gali būti taip, kad atvažiavę su mersedesu trisdešimtmečiai nemokės, o senukai su savo žiguliukais ar opeliukais tvarkingai mokės pinigėlius, nes nežinos, kur nueiti ir gauti nemokamą leidimą“.