Lietuvoje

2014.08.05 10:31

D. Pavalkis: neišlaikiusius matematikos siūlyta laikyti nebaigusiais mokyklos

BNS, ELTA2014.08.05 10:31

Abiturientus, neišlaikiusius matematikos brandos egzamino, siūlyta pripažinti nebaigusiais mokyklos, sako švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis. Jis taip pat atskleidė ministerijos planus atkurti Pedagogikos institutą.

Abiturientus, neišlaikiusius matematikos brandos egzamino, siūlyta pripažinti nebaigusiais mokyklos, sako švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis. Jis taip pat atskleidė ministerijos planus atkurti Pedagogikos institutą.

„Pradinis siūlymas buvo įvesti visiems taip, kaip yra su lietuvių literatūros ir kalbos egzaminu – kad jei moksleivis jo neišlaikė, nebaigė vidurinės mokyklos. Šitam tikrai pasipriešino moksleiviai, išreiškė kai kurių abejonių Tėvų forumas, todėl pasirinktas švelnesnis variantas, kad ne visi, o tik tie, kurie nori gauti valstybės finansuojamą vietą, laiko matematikos egzaminą“, – Žinių radijui antradienį sakė ministras, paklaustas, kodėl įvedant privalomą matematikos egzaminą nepaisyta moksleivių atstovų protesto.

D. Pavalkis taip pat pripažino, kad šiuo metu matematikos egzamino užduotys yra per sudėtingos ir turės būti labiau orientuotos ne į teorinius, o į praktinius dalykus.

„Peržiūrint tos pačios matematikos egzamino užduotis, mane, kaip žmogų, kuris baigė sustiprintą matematiką, truputėlį stebina užduočių formulavimas, jų sudėtingumas. Mes jau pradėjome tokią diskusiją ir Seimo Švietimo komitete – per mažai yra praktinių užduočių, gyvenimiškų, susijusių su namų ūkio skaičiavimu, greitojo kredito. Šitokių žinių mokiniams trūksta“, – sakė D. Pavalkis.

Ministras patvirtino ir tai, kad nors išimtis dėl privalomo matematikos egzamino nuo 2016-ųjų ir bus taikoma menų specialybių studentams, dalis jų vis dėlto turės šį egzaminą laikyti.

„Vienintelė grupė, kuri bus atleista nuo bet kokios formos matematikos egzamino, yra tie, kurie planuoja stoti į menų studijas. Bet tikrųjų menų – skulptūra, tapyba, dainavimas, bet ne muzikos ar dailės ir kultūros istorija. Jie turės išsilaikyti mokyklinį egzaminą“, – sakė ministras.

D. Pavalkis įsakymą dėl privalomo matematikos brandos egzamino pretenduojantiems į valstybės finansuojamas vietas aukštosiose mokyklose pasirašė praėjusį ketvirtadienį.

Kaip rašoma ministro įsakyme, mokyklinį arba valstybinį matematikos brandos egzaminą turės būti išlaikę „2016 metais Lietuvoje įgiję vidurinį išsilavinimą ir pretenduojantys į pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų valstybės finansuojamas studijų vietas“.

Šiuo metu abiturientams yra privalomas lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminas. Jau anksčiau patvirtinta, kad 2015-ųjų abiturientai, stodami į pirmą kursą ir norėdami gauti valstybės finansuojamas vietas, turės būti išlaikę užsienio kalbos egzaminą. Užsienio kalbos egzamino bus reikalaujama ir iš 2016-ųjų metų abiturientų, siekiančių valstybės krepšelio studijoms.

Per prievartą universitetų nejungs

D. Pavalkis pritaria universitetų jungimosi ir stambėjimo idėjai, tačiau pabrėžia, kad valstybė to priverstinai atlikti negali.

„Mes turime sistemą, kokią turime: turime universitetų autonomiją, turime Konstitucinio Teismo išaiškinimus, ir per prievartą to jungimo mes nesugebėsime padaryti – būkime kritiški. Bet tai, kad universitetai turi stambinti savo programas, tai, kad universitetai turi daryti jungtines programas ir nedubliuoti vienas kito iki beprotystės, tai yra būtina sąlyga. Kiek mes galime, tiek šia kryptimi ir dirbame“, – „Žinių radijui“ sakė D. Pavalkis.

Atsižvelgdamas į didelį studentus ruošiančių universitetų ir kolegijų skaičių ministras laikosi pozicijos, kad leidimų aukštajai mokyklai dirbti ir valstybės užsakymų tvarka turėtų būti labiau reglamentuota.

Ketina atkurti Pedagogikos institutą

Siekiant suderinti bendrojo lavinimo programas ir teisingai paskirstyti krūvį moksleiviams, planuojama atkurti Pedagogikos institutą.

„Vienas iš artimiausių uždavinių yra kurti Pedagogikos institutą, kad mes, kaip ministerija, kaip valstybė, turėtumėme smegenų centrą, kuris sudėliotų programų tarpusavio derinamumą, mokinių apkrovimą. Gal iš tikrųjų matematikai norės, kad jų disciplinoje būtų daug, sudėtingai, rimtai padaryta. Bet gal, lyginant su kitais dalykais, ir per daug akcentuojamas dėmesys? Taip kad tokio centro mums būtinai reikia, be jo mes, ko gero, niekur toliau nepajudėsime“, – Žinių radijui antradienį sakė ministras.

Anot jo, ankstesnėms Vyriausybėms panaikinus veikusį Pedagogikos institutą, dabar kiekvienos srities specialistai siekia savo atstovaujamą dalyką mokyklose paversti prioritetiniu.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.