Naujienų srautas

Lietuvoje2014.08.04 07:13

VRM nepritaria, kad policijos rėmėjai galėtų naudoti specialiąsias priemones

BNS 2014.08.04 07:13

Vidaus reikalų ministerija (VRM) nepritaria parlamentaro Lino Balsio pataisoms, kurios policijos rėmėjams leistų naudoti prievartą, įskaitant specialiąsias priemones.

Vidaus reikalų ministerija (VRM) nepritaria parlamentaro Lino Balsio pataisoms, kurios policijos rėmėjams leistų naudoti prievartą, įskaitant specialiąsias priemones.

„Policija yra pagrindinė visuomenės saugumą ir viešąją tvarką užtikrinanti institucija, todėl prievartos priemonių panaudojimo monopolis turėtų būti sutelktas būtent šioje valstybės institucijoje, o policijos rėmėjų motyvacija padėti policijai atlikti jai priskirtas funkcijas turėtų būti skatinama kitais būdais, bet ne didinant prievartos priemonių panaudojimo galimybes“ , – sakoma ministerijos parengtame Vyriausybės išvados projekte.

VRM vertinimu, L. Balsio pataisos policijos rėmėjų įgaliojimus išplėstų tiek, kad jie iš esmės nesiskirtų nuo policijos pareigūnų įgaliojimų, tačiau kitaip nei policijos ir kitiems vidaus tarnybos sistemos pareigūnams, policijos rėmėjams netaikomi specialūs sveikatos būklės, fizinio, psichologinio pasirengimo, išsilavinimo, nepriekaištingos reputacijos reikalavimai, policijos rėmėjų veikla nesaistoma priesaika, policijos rėmėjai, kitaip nei policijos pareigūnai, neturi būti specialiai parengti ir periodiškai tikrinami, ar sugeba veikti situacijose, susijusiose su fizinės prievartos, šaunamojo ginklo ar sprogstamųjų medžiagų panaudojimu.

L. Balsys laikosi pozicijos, kad siūlomos pataisos palieka pakankamai saugiklių dėl policijos rėmėjų veiklos.

„Numatyta, kad policijos rėmėjai turi daugiau teisių, bet jų veikla daroma išimtinai ir išskirtinai gavus policijos komisariato vadovo raštišką pritarimą. Specialiosios priemonės irgi griežtai reglamentuojamos, kaip jos gali būti naudojamos, visada žinoma, kur policijos rėmėjai yra, kokiu maršrutu patruliuoja ir turi raštišką leidimą vykti į vieną ar kitą vietą. Policijos rėmėjas nėra pats savarankiškas visiškai nei patruliuoti, nei nuspręsti savo veiksmų, jis tai vykdo griežtai suderinęs ir gavęs policijos komisariato vadovo leidimą“, – BNS sakė L. Balsys.

Ministerija tuo tarpu iš esmės sako pritarianti kitoms pataisoms, kurias įregistravo socialdemokratai Valerijus Simulikas ir Aleksandras Zeltinis.

Pagal jas, policijos rėmėjas kartu su policijos pareigūnais turėtų teisę panaudoti policijos ginkluotėje esančias lazdas, antrankius ir dujas, kai būtina nutraukti nusikalstamas veikas ar užkirsti kelią administraciniams teisės pažeidimams, sulaikyti juos padariusius asmenis. Įstatymo projekte numatyta, kad specialiųjų priemonių rūšį ir jų panaudojimo ribas pasirenka pats policijos rėmėjas, atsižvelgdamas „į konkrečią situaciją, teisės pažeidimo pobūdį bei individualias pažeidėjo savybes". Patruliuodami savarankiškai, policijos rėmėjai specialiąsias priemones galėtų panaudoti tik savigynai.

Visgi teisės patruliuojant savarankiškai, nedalyvaujant policijos pareigūnams, panaudoti specialiąsias priemones, ministerija siūlo atsisakyti.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi