Naujienų srautas

Lietuvoje2015.09.08 13:45

Lietuvos atkirtis Rusijai: Jungtinėse Tautose Maskva siekė nepagrįstai apkaltinti Ukrainą

15min.lt 2015.09.08 13:45

Lietuvos užsienio reikalų ministerija trečiadienį pareiškė, kad Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje nepritarė Rusijos parengtam pranešimui, nes jame apkaltinant Ukrainą buvo nutylėta apie Maskvos remiamų teroristų veiksmus.

Lietuvos užsienio reikalų ministerija trečiadienį pareiškė, kad Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje nepritarė Rusijos parengtam pranešimui, nes jame apkaltinant Ukrainą buvo nutylėta apie Maskvos remiamų teroristų veiksmus.

Taip oficialusis Vilnius reagavo į Maskvos kaltinimus lietuviams, amerikiečiams ir britams, esą jie „įžūliai užblokavo“ pasiūlymą pasmerkti Ukrainą, kuri, Rusijos teigimu, „trukdo atlikti tikrai nepriklausomą, bešališką tarptautinį tragedijos aplinkybių tyrimą“ dėl numušto Malaizijos lėktuvo.

„Rusijos pateiktame Saugumo Tarybos pareiškimo spaudai projekte buvo raginama pasmerkti kovos veiksmus Ukrainos Donecko srityje ir trukdymą tirti Malaizijos oro linijų lėktuvo katastrofą, tačiau nutylėta apie pačios Rusijos remiamų teroristų veiksmus“, – teigiama Lietuvos URM Informacijos ir viešųjų ryšių departamento komentare BNS naujienų agentūrai.

Pasak Lietuvos URM, Rusija dokumentu siekė pasmerkti Ukrainos teisėtus kovos veiksmus, todėl Lietuva pateikė redakcinius pasiūlymus, kuriais siekta įtraukti informaciją apie maištininkų veikimą.

„Rusija pateiktu tekstu siekė sukurti precedentą pasmerkiant Ukrainos teisėtus kovos su ginkluotais teroristais veiksmus ir apkaltinti Ukrainą kliudymu tirti lėktuvo katastrofą. Kaip ir kai kurie kiti Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos nariai, Lietuvos nuolatinė misija Jungtinėse Tautose pateikė keletą redakcinių pasiūlymų, kuriais siekta įtraukti informaciją apie maištininkų vykdomus kovinius veiksmus bei trukdymą tirti katastrofos vietą (pasiūlyta įtraukti nuorodą, jog katastrofos zoną kontroliuoja nelegalios karinės grupuotės)“, – teigiama komentare.

„Teikti pasiūlymus tekstui yra normali praktika, tačiau Rusija, jau ne pirmą kartą teikianti projektą dėl Ukrainos, nesileidžia į derybas, iškart atšaukia projektą ir ima kaltinti vieną ar kitą pasiūlymus teikusią šalį – šįkart tris valstybes, pateikusias redakcinius pasiūlymus, kuriais siekta patikslinti, kas kontroliuoja katastrofos zoną“, – nurodo Lietuvos URM.

Rusijos URM antradienio vakarą viešai apkaltino Jungtines Valstijas, Didžiąją Britaniją ir Lietuvą, kad jos nepritarė siūlymui paskelbti pranešimą spaudai, jog Ukraina nesilaiko reikalavimų nutraukti kovos veiksmus nuolaužų kritimo vietoje.

Rusijos URM nurodė, kad Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos liepos 21 dieną priimtoje rezoliucijoje minimas reikalavimas visoms kariaujančioms šalims nedelsiant nutraukti kovos veiksmus šio lėktuvo kritimo zonoje ir užtikrinti, kad ten galėtų patekti tyrėjai, ESBO specialioji stebėsenos Ukrainoje misijos ir kitų tarptautinių organizacijų atstovai.

„Pažeisdamas šį Saugumo Tarybos reikalavimą Kijevas viešai pareiškė apie ketinimą ginklu perimti lėktuvo kritimo rajono kontrolę ir ėmėsi puolamųjų kovos veiksmų. Todėl keli tarptautinės tyrimo grupės atstovų, esančių Donecke, mėginimai patekti į katastrofos rajoną žlugo“, – pažymima Rusijos URM pranešime.

„Rusijos delegacija JT Saugumo Taryboje liepos 28 dieną nurodė partnerėms akivaizdų faktą, kad Kijevas pažeidžia Tarybos reikalavimus, ir pasiūlė suderinti Saugumo Taryboje pranešimą spaudai; jame primenama apie 2166 rezoliuciją, pirmiausia jos 7-ąjį skirsnį, kuriuo reikalaujama nedelsiant nutraukti kovos veiksmus nuolaužų kritimo zonoje“, – nurodo Rusijos URM.

„Deja, mūsų iniciatyva buvo įžūliai JAV, Didžiosios Britanijos ir Lietuvos atstovų užblokuota“, – sakoma pranešime.

Pernai spalį Lietuva išrinkta Saugumo Tarybos nare 2014 ir 2015 metais. Šioje institucijoje Jungtinės Valstijos, Kinija, Rusija, Prancūzija ir Didžioji Britanija yra nuolatinės narės, jos turi veto teisę. Kitos 10 šalių yra nenuolatinės narės, jos pasikeisdamos pirmininkauja Tarybai po mėnesį per metus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi