Naujienų srautas

Lietuvoje2014.07.29 18:35

Karštis muša rekordus: nevykę bandymai atsivėsinti gali labai blogai baigtis

Nevykę bandymai atsivėsinti gali baigtis liga ar net mirtimi, įspėja medikai.

Nevykę bandymai atsivėsinti gali baigtis liga ar net mirtimi, įspėja medikai.

Kaip DELFI sakė Klaipėdos greitosios medicinos pagalbos stoties vyriausiojo gydytojo pavaduotoja Nijolė Dambrauskienė, staigus karšto šalto poveikis yra pavojingas, ypač vaikams ir senyvo amžiaus žmonėms.

„Būtent jiems per karščius sunkiausia, ypač, jei serga širdies ir kraujagyslių ligomis. Tačiau taip pat turime nemažai iškvietimų pas karščiuojančius vaikus. Atrodo, tvanku, tačiau neteisingai vėsindamiesi žmonės persišaldo“, – sakė gydytoja.

Prieš einant miegoti N. Dambrauskienė patarė atsigaivinti vėsiu dušu, palaipsniui vis labiau atšaldant vandenį. Lįsti iškart po labai šaltu – pavojinga.

„Tas pats pasakytina ir apie jūrą, kuri neseniai pas mus buvo vos 14 laipsnių šilumos. Tikrai nereikėtų tokiame vandenyje murkdyti įkaitusių mažų vaikų, o ir patiems lįsti iškart, neapsipratus“, – sakė specialistė, pabrėždama, jog moterims karšto šalto kontrastas provokuoja ir ginekologinius susirgimus.

Miegoti po šlapiais užklotais – beprotybė

N. Dambrauskienės teigimu, tvankią naktį nėra gerai būti tiesioginiame skersvėjyje, o ypač jame miegoti. Atrodo, taip vėsiau, tačiau „užmigęs žmogus gali persišaldyti, nes paryčiui nukritus temperatūrai atsibus jau sušalęs“.

Taip pat nepatartina miegoti įsivyniojus į šlapią paklodę. Jeigu labai tvanku, pakanka ją apipurkšti vandeniu, eiti miegoti neprisivalgius, vakarienei pasigaminti lengvų salotų, vaisių.

„Prieš naktį nereikėtų bijoti gerti daug vėsių, bet ne ledinių skysčių. Nesvarbu, kad dėl to gali reikėti kelis kartus per naktį keltis“, – patarė Klaipėdos greitosios pagalbos stoties vyr. gydytojo pavaduotoja.

Per karščius gaivintis lediniais gėrimais, neapsipratus lįsti į šaltą vandenį ar tvankią naktį bandyti užmigti užsiklojus šlapiais užklotais – beprotybė. Taip DELFI teigė ir gydytoja Vanda Pumputienė, įspėdama, jog karšto šalto kontrastas gali baigtis net mirtimi.

„Jeigu žmogus pakankamai gerai užsigrūdinęs, tai viską gali daryti. Tačiau neužsigrūdinusiems, vaikams ir vyresnio amžiaus žmonėms kontrastai – savižudybė“, – įsitikinusi Vilniaus greitosios medicinos pagalbos GMP paslaugos organizatorė.

Gydytoja pabrėžė, jog per karščius turėtume gerti tik kambario temperatūros vandenį.

Jei žmogus yra perkaitęs, jį ištikęs šilumos smūgis, ji pataria ant galvos pridėti vėsaus vandens kompresą, kūną apipurkšti vėsiu vandeniu. Bet ne šaltu – papildomas stresas organizmui būtų žalingas.

„Naktį susisukti į šlapią paklodę irgi būtų beprotybė – geriau jau įsijungti ventiliatorių. Nes jeigu žmogus apsiklos šlapiu apklotu ir dar bus skersvėjis, gali persišaldyti. Tada ir herpiai puola ir kitokios ligos, nes nosiaryjklėje ir aplinkoje pilna visokių virusų, kurie krintant organizmo atsparumui, pakyla. Pradeda skaudėti ausį, gerklę, nosį, kyla komplikacijos ir žmonės kviečiasi greitąją“, – atkreipė dėmesį V. Pumputienė.

Ant pulso deda ledo

Per karščius norintiems atsivėsinti patariama šaldytuve laikyti purškimo butelį ir kelis kartus per dieną vandeniu apsipurkšti veidą, kaklą. Vietoje vandens naudojama silpna žalioji arbata ne tik vėsina, bet ir saugo veido odą.

Labai paprasta ir, kaip teigiama, veiksminga atsivėsinimo priemonė – ant pulso taškų uždėti į audinį ar nosinę įvynioti ledo kubeliai, kuriuos ant savo pulso taškų riešuose arba ant kaklo užtenka palaikyti iki trisdešimties sekundžių.

Taip pat padeda ant sprando uždėtas vėsus audinys, vėsi vonelė kojoms. Puikiai atvėsina ir ant galvos užrišta šaltu vandeniu sudrėkinta skara.

 
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Saulius Skvernelis
LRT FAKTAI 16