Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Naujasis kariuomenės vadas: grėsmė gali būti ne Rusijos tankai, o „turistai“

BNS2015.09.08 13:45

Naujasis Lietuvos kariuomenės vadas generolas majoras Jonas Vytautas Žukas sako abejojantis, kad Rusija veržtųsi į Lietuvą su tankais – jo teigimu, didesnė tikimybė, kad krizės atveju tektų susidurti su kovotojais, kurie į šalį patektų apsimetę civiliais.

Naujasis Lietuvos kariuomenės vadas generolas majoras Jonas Vytautas Žukas sako abejojantis, kad Rusija veržtųsi į Lietuvą su tankais – jo teigimu, didesnė tikimybė, kad krizės atveju tektų susidurti su kovotojais, kurie į šalį patektų apsimetę civiliais.

„Aš labai abejoju, kad rusai kada nors veršis pas mus su tankais, kaip jie darė per Antrąjį pasaulinį karą“, – interviu savaitraščiui „Veidas“ sakė J. V. Žukas, kuris kariuomenei vadovauti pradeda ketvirtadienį.

Pasak generolo, Lietuva turi rengtis galimai krizei, kuri pasireikštų civilių gyventojų kurstymu.

„Atskris civiliniais lėktuvais turistai: trumpai kirpti, gerai nuaugę vaikinai gražiais drabužiais, ir staiga Vilniuje jų atsiras labai daug. Ir suskris jie ne per vieną dieną, o per kelias savaites. Tada staiga atsiras ir uniformų, ir ginklų“, – sakė J. V. Žukas.

„Jei prasidės kokie neramumai, civilių kurstymas, pasų dalijimas, tai įkandin to pas mus iškart atsiras žmonių ne iš Lietuvos, kurie dar vakar buvo paprasti turistai. Tam reikia būti pasirengusiems ir turėti galvoje, jeigu staiga imtų aštrėti kokia krizė“, – sakė kariuomenės vadas.

Trūksta mokančių laikyti ginklą

Pasak J. V. Žuko, Lietuvos kariuomenė turės pakankamai ginklų, bet būtina parengti daugiau mokančiųjų jais naudotis.

Generolas teigė, kad Lietuvos Sausumos pajėgos šiuo metu turi tik šešias pėstininkų kuopas, kurios „gali savarankiškai veikti, nes turi viską, kas priklauso, ko reikia kovai“.

Pasak generolo, kitos kuopos batalionuose yra „labai stipriai apskabytos – iki 30–40 karių komplekto, kai kuriose dar mažiau“.

„Ateityje tikiuosi kokių dešimties batalionų. Turime galvoti, kaip to pasiekti. Tai priklauso nuo finansavimo, nuo rezervo (...). Manau, ivykių Ukrainoje šviesoje reikia galvoti apie pajėgų koncentraciją. Geriau turėti du tris batalionus, kurie kažką reiškia, negu dešimt batalionų, iš kuriu yra tik pavadinimas. Juose kažkas vyksta, rengiami mokymai, bet kaip koviniai batalionai jie neegzistuoja“, – interviu „Veidui“ sakė kariuomenės vadas.

Generolo majoro teigimu, daug problemų yra ir dėl rezervo, nes iš tiesų „norint pašaukti šimtą rezervininkų į pakartotinius mokymus reikia šaukti tūkstantį“.

„Dabar visi kalba apie ginklus. Patikėkit, ginklų bus! Svarbu, kad būtų mokančių jais naudotis“, – sakė J. V. Žukas.

52 metų generolas majoras J. V. Žukas ketvirtadienį per iškilmingą ceremoniją Katedros aikštėje oficialiai perims pareigas iš kadenciją baigusio generolo leitenanto Arvydo Pociaus.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.