Lietuvoje

2015.02.12 21:38

Antikorupcijos komisija norėtų išgirsti generalinį prokurorą iš Seimo tribūnos

ELTA 2015.02.12 21:38

Seimo Antikorupcijos komisija, nesulaukusi generalinio prokuroro Dariaus Valio informacijos apie vykdomus ikiteisminius tyrimus, nutarė kreiptis į Seimo Pirmininkę Ireną Degutienę. 

Seimo Antikorupcijos komisija, nesulaukusi generalinio prokuroro Dariaus Valio informacijos apie vykdomus ikiteisminius tyrimus, nutarė kreiptis į Seimo Pirmininkę Ireną Degutienę.

Parlamento vadovė bus prašoma pakviesti generalinį prokurorą Darių Valį į Seimą, kuris tokią ataskaitą pateiktų iš plenarinių posėdžių tribūnos.

„Visa tai, ką turėjo išsakyti komisijoje, dabar turės padaryti Seime“, – trečiadienį po uždaro Seimo Antikorupcijos komisijos posėdžio žurnalistams sakė jos pirmininkas Ligitas Kernagis.

Pasak jo, Seimo Antikorupcijos komisija taip pat prašys Seimo valdybos ir parlamento vadovės, kad skubos tvarka būtų priimtas įstatymas, numatantis, jog, Seimui nepritarus pareigūno ataskaitai, jis automatiškai netektų pareigų.

„Toks precedentas, kada institucijos ignoruoja Seimą, tikrai negalimas, nes mes negalime vykdyti parlamentinės kontrolės. Tai mums visiškas suriša rankas. Tokia situacija yra negalima. (...) Mes neklausėme smulkmenų, mes klausėme, kodėl kai kurie ikiteisminiai tyrimai yra vilkinami, kada baigiasi terminai, gal sueis senatis. Dabar mes neturime visiškai jokio atsakymo“, – apgailestavo L. Kernagis.

Pasak jo, generalinis prokuroras komisijai nesakė nieko, „jis paprasčiausia mums padarė prokuratūros darbo prezentaciją ir papasakojo, kokia yra gera prokuratūros pertvarka“.

„Po paskutinio generalinio prokuroro apsilankymo mūsų komisijoje aš gavau ne vieną laišką iš prokurorų, kurie siunčia labai daug pasiūlymų ir daug papildymų tai pertvarkai. Visus tuos pasiūlymus mes perduodame Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui“, – sakė L. Kernagis.

Pasak jo, Seimo Antikorupcijos komisija nusprendė kreiptis ir į Valstybės kontrolę, prašydama atlikti šios pertvarkos auditą.

„Iš prokuratūros vadovo mes gavome informaciją, kad tai bus labai naudinga finansine prasme, o iš prokurorų mes gavome informaciją, kad tai nuostolinga, kad po poros metų nebus iš ko mokėti algų. Ar tai gerai ar blogai, tegul nusprendžia Valstybės kontrolė“, – sakė L. Kernagis.

Kaip ELTA jau skelbė, generalinis prokuroras D. Valys, atsakydamas į Seimo Antikorupcijos komisijos prašymą pateikti detalią informaciją apie konkrečius ikiteisminius tyrimus, nurodė, kad tokios informacijos neteiks, o apie tokius Antikorupcijos komisijos veiksmus pranešė Seimo Etikos ir procedūrų komisijai.

Pranešime Seimo Etikos ir procedūrų komisijai nurodoma, kad Antikorupcijos komisija, reikalaudama detalių duomenų apie konkrečius ikiteisminius tyrimus bei išsakydama nuomonę dėl kai kurių asmenų procesinės padėties ir konkrečių ikiteisminių tyrimų baigties, pažeidžia Konstitucijoje ir įstatymuose įtvirtintą prokurorų nešališkumo, nepriklausomumo ir ikiteisminio tyrimo duomenų neskelbtinumo principus ir viršija Seimo statutu ir Antikorupcijos komisijos įstatymu jai nustatytus įgaliojimus.

„Prokuratūra visada buvo ir yra atvira diskusijoms apie galimybes tobulinti jai pavestų funkcijų vykdymą, pasitikėjimo institucija didinimą ir kitus sisteminio pobūdžio klausimus, tačiau besiklostanti situacija, kai Seimo nariai siekia sužinoti konkrečių ikiteisminių tyrimų duomenis ir mėgina perimti prokurorų proceso veiklos kontrolės funkcijas, yra netoleruotina. Pažymėtina, kad toks politikų elgesys kelią grėsmę atskirų tyrimų sėkmei, kadangi vėlesniuose teismo procesuose tai gali būti traktuojama kaip prokurorų nešališkumo ir nepriklausomumo principų pažeidimas“, – pabrėžia šalies generalinis prokuroras D. Valys.