Lietuvoje

2012.09.25 16:01

Auditorių rekomendacijas savivaldybės įgyvendina nedelsdamos

LRT.lt2012.09.25 16:01

Pasak valstybės kontrolierės Giedrės Švedienės, valdydamos valstybės lėšas ir turtą kai kurios savivaldybės praėjusiais metais padarė pastebimą pažangą.  

Pasak valstybės kontrolierės Giedrės Švedienės, valdydamos valstybės lėšas ir turtą kai kurios savivaldybės praėjusiais metais padarė pastebimą pažangą.

Antradienį Valstybės kontrolė apibendrino savivaldybėse atliktų 2011-ųjų finansinių (teisėtumo) auditų rezultatus. Turto ir lėšų valdymo teisėtumas bei 2011 m. finansinės ataskaitos buvo vertinamos Vilniaus, Alytaus, Klaipėdos, Kauno, Panevėžio, Šiaulių miestų, Ukmergės, Širvintų, Plungės, Mažeikių, Telšių, Kauno, Kėdainių, Radviliškio, Prienų, Kelmės rajonų ir Elektrėnų, Marijampolės bei Druskininkų savivaldybėse.

 „Nors šiemet ir vėl buvo nustatyta Viešųjų pirkimų įstatymo ir kitų teisės aktų pažeidimų vykdant investicinius projektus, įsigyjant mokinių maitinimo bei kitas paslaugas, svarbu pažymėti, jog taisyti klaidas ir įgyvendinti rekomendacijas savivaldybės ėmė nedelsdamos: pavyzdžiui, iki naujų mokslo metų pradžios kai kurios savivaldybių švietimo įstaigos nutraukė netinkamai sudarytas nemokamo mokinių maitinimo paslaugų teikimo sutartis ir atliko naujus viešuosius pirkimus", – pranešime spaudai cituojama G. Švedienė.

2011 m. savivaldybių finansinių (teisėtumo) auditų metu auditoriai pateikė 287 rekomendacijas, iš kurių 172 (60 proc.) buvo įgyvendintos dar auditų metu. Įgyvendindamos rekomendacijas savivaldybės į valstybės biudžetą grąžino 276,2 tūkst. Lt, apskaitė ir užregistravo 6 mln. vertės patikėjimo teise valdomo valstybės turto.

Kadangi daugumą auditorių nurodytų klaidų savivaldybės ištaisė dar audito metu, aštuoniolikai audituotų savivaldybių dėl biudžeto programų sąmatų vykdymo ataskaitų pareikšta besąlyginė nuomonė ir tik vienai – sąlyginė.

Savivaldybių vidaus kontrolę naudojant biudžeto lėšas ir valdant turtą Valstybės kontrolė vertina kaip patenkinamą: dėl savivaldybių turto ir lėšų valdymo aštuonioms savivaldybėms buvo pareikšta besąlyginė nuomonė, vienuolikai – sąlyginė. Pagrindinė sąlyginės nuomonės priežastis – Viešųjų pirkimų įstatymo pažeidimai vykdant investicinius projektus ir įsigyjant mokinių nemokamo maitinimo paslaugas. Apie šiuos pažeidimus buvo informuota Viešųjų pirkimų tarnyba.

Dėl savivaldybėse nustatytų reikšmingų įstatymų pažeidimų buvo priimti septyni sprendimai, kuriais savivaldybių merai ir savivaldybių administracijų direktoriai įpareigoti pažeidimus padariusius asmenis traukti tarnybos ar drausminėn atsakomybėn, išieškoti biudžetinėms įstaigoms padarytas žalas. Sprendimais į savivaldybių biudžetus rekomenduota grąžinti 157,2 tūkst. Lt. Dabar jau grąžinta 20,1 tūkst. Lt. Trijų sprendimų vykdymo kontrolė baigta, devyni asmenys patraukti tarnybos ar drausminėn atsakomybėn.

Pagal Valstybės kontrolės audito medžiagą Generalinė prokuratūra ir Specialiųjų tyrimų tarnyba pradėjo tris ikiteisminius tyrimus. Taip pat Vyriausioji tarnybinės etikos komisija informuota apie kai kuriose savivaldybėse galimus Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo pažeidimus.

Valstybės kontrolė su savivaldybėse atliktų auditų rezultatais supažindino valstybės institucijas, atsakingas už savivaldybėms skiriamų lėšų planavimą ir naudojimą. Rugsėjo 26 d., Valstybės kontrolės parengta Savivaldybėse atlikto 2011 m. finansinio (teisėtumo) audito rezultatų apibendrinimo ataskaita bus svarstoma Seimo Audito komiteto posėdyje.                            

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt