Lietuvoje

2014.07.18 16:00

Prezidentė pasirašė griežtesnės žurnalistų apsaugos pataisas

LRT.lt2014.07.18 16:00

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė įstatymų pataisas dėl viešosios informacijos rengėjų šaltinio paslapties išsaugojimo.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė įstatymų pataisas dėl viešosios informacijos rengėjų šaltinio paslapties išsaugojimo.

„Teisėsaugos demonstruojama jėga ir sovietinio persekiojimo metodai yra netoleruotini. Negalime leisti, kad dėl nekompetencijos ir prievartos būtų toliau griaunami žmonių likimai ir menkinama Lietuva. Demokratinėje valstybėje visi turi laikytis Konstitucijos, gerbti žmogaus teises ir saugoti žiniasklaidos laisvę“, – prezidentūros pranešime spaudai cituojama Prezidentė.

Jos inicijuotomis pataisomis numatoma, kad žiniasklaidos laisvę ir žmogaus teises suvaržantys veiksmai galės būti atlikti tik išimtinais atvejais. Tai reiškia, kad kratos, poėmiai, telefoninių pokalbių pasiklausymas, slaptas sekimas galės būti vykdomi tik dėl visuomenei gyvybiškai svarbių aplinkybių.

Atsižvelgiant į visuomenės išsakomas pastabas dėl nekorektiško pareigūnų elgesio kratų ir poėmių metu, Prezidentės inicijuotomis pataisomis taip pat įvesti papildomi saugikliai žmogaus teisių apsaugai užtikrinti. Nuo šiol, kylant abejonėms dėl teisėsaugos darbo metodų teisėtumo ar nepagarbaus elgesio su žmogumi, bus galima reikalauti, kad kratos ar poėmiai būtų filmuojami arba būtų užtikrintas nepriklausomų stebėtojų dalyvavimas.

Pasak Prezidentės, laisva žiniasklaida yra vienas iš demokratijos garantų, todėl žurnalistų teisė ir pareiga informuojant visuomenę turi būti gerbiama ir apsaugota.

LRT.lt primena, kad ikiteisminio tyrimo metu dėl slaptos VSD pažymos paviešinimo teisėjas įpareigojo BNS redaktorę atskleisti informacijos šaltinį, STT atliko kratą BNS redaktorės ir žurnalistės namuose, apklausai iškvietė šešis BNS darbuotojus, buvo paimti keli įmonės kompiuteriai, buvo leista pasiklausyti 17 BNS esamų ir buvusių darbuotojų pokalbių telefonu.

Ketvirtadienį teismas nusprendė, kad BNS darbuotojų pokalbių buvo klausomasi neteisėtai. http://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/52799/teismas_bns_zurnalistu_pokalbiu_buvo_klausomasi_neteisetai

Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas po to, kai naujienų agentūra BNS spalio 31 dieną publikavo straipsnį, remdamasi pažyma, kurioje rašoma apie galimas Rusijos informacines atakas prieš Prezidentę ir kitus aukščiausius Lietuvos pareigūnus.

Kaltinimai valstybės paslapties atskleidimu ir piktnaudžiavimu tarnyba pareikšti D. Grybauskaitės vyriausiajai patarėjai Daivai Ulbinaitei, kuri prezidentūroje jau nebedirba.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt