Lietuvoje

2014.07.17 12:39

Vyriausybės naujokai rikiuoja darbus

Jurga Tvaskienė, „Lietuvos žinios“2014.07.17 12:39

Vyriausybės gretas papildžiusi sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė žada kurį laiką dirbti su ankstesne viceministrų komanda, o Žemės ūkio ministerijai vadovausianti Virginija Baltraitienė neslepia kol kas savo pavaduotoja pasirengusi tvirtinti tik Lietuvos lenkų rinkimų akcijos atstovę Leokadiją Počikovską, praneša „Lietuvos žinios“.

Vyriausybės gretas papildžiusi sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė žada kurį laiką dirbti su ankstesne viceministrų komanda, o Žemės ūkio ministerijai vadovausianti Virginija Baltraitienė neslepia kol kas savo pavaduotoja pasirengusi tvirtinti tik Lietuvos lenkų rinkimų akcijos atstovę Leokadiją Počikovską, praneša „Lietuvos žinios“.

Po ketvirtadienį Seime nuskambėsiančios XVI Vyriausybės narių priesaikos trijų iš 14 ministerijų slenkstį peržengs nauji ministrai: Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) – socialdemokratų netikėtai pasiūlyta Seimo narė, buvusi Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus tarnybos vadovė Rimantė Šalaševičiūtė, keičianti eurokomisaru tapti pretenduojantį Vytenį Andriukaitį, Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) – Darbo partijos vicepirmininkė Virginija Baltraitienė, dirbsianti vietoj atsistatydinusio Vigilijaus Juknos, Aplinkos ministerijos – iki šiol ūkio viceministro pareigas ėjęs Kęstutis Trečiokas, deleguotas partijos „Tvarka ir teisingumas“ vietoj europarlamentaru išrinkto Valentino Mazuronio.

Pirmasis darbas – vaistai

„Su partija esame nusprendę, kad reikia užtikrinti ministro V. Andriukaičio darbų tęstinumą. Tam, kad kalbėčiau plačiau, turėčiau išsamiau susipažinti su tuo, kas buvo padaryta, kas daroma ir su tuo, kas gal ir ne visai teisingai buvo daroma“, – apie planuojamus darbus LŽ sakė R. Šalaševičiūtė.

Naujosios sveikatos apsaugos ministrės teigimu, svarbiausias šiame poste dirbančio politiko uždavinys – užtikrinti paciento teises, pirmiausia – vaistų prieinamumo srityje. „Pirmoji užduotis, ir tai susitikimuose mums nuolat kartoja žmonės, yra įtvirtinti galimybę būtiniausius vaistus įsigyti be priemokos ar su minimalia priemoka. Reikia galvoti apie tai, kad moderniausi medikamentai ligoniams būtų prieinami kuo greičiau, nes esame susidūrę ne su vienu atveju, kai naujausi vaistai galėtų išgelbėti gyvybę, bet svarstymai dėl jų skyrimo trunka ilgą laiką“, – kalbėjo ministrė.

Į jai patikėtos srities problemas per vasarą įsigilinti žadanti teisininkė tvirtino kol kas neketinanti keisti savo pirmtako V. Andriukaičio suburtos komandos. „Man būtų nekorektiška, nesusipažinus su viceministrų darbu, pasakyti, kad vienas ar kitas asmuo manęs netenkina. Reikia padirbėti kartu. Esu reikli, noriu, kad žmonės dirbtų kompetentingai, greitai ir prisiimtų atsakomybę. Jei šiuos kriterijus viceministrai atitiks – dirbs toliau. Jei, laikui bėgant, pasirodys, kad mūsų požiūriai į darbą skiriasi, teks galvoti apie pakeitimus“, – užtikrino R. Šalaševičiūtė.

Krito per pedofilijos skandalą

Naujosios sveikatos apsaugos ministrės pavardė, nuskambėjusi antradienio vakarą, daugeliui politikų tapo netikėtumu. Iki tol dar buvo svarstoma, kad pareigas kelias savaites, kol paaiškės, ar tikrai gaus eurokomisaro portfelį, galėtų eiti V. Andriukaitis. Kaip teigiama, tokiam sumanymui pasipriešino premjeras Algirdas Butkevičius, norėjęs, kad naujoji Vyriausybė darbą pradėtų visos sudėties.

Ilgą laiką realiausiu pretendentu į sveikatos apsaugos ministro postą buvo minima socialdemokrato Seimo vicepirmininko Algirdo Syso pavardė. Pats politikas neatskleidžia, kodėl atsisakė siūlymo, bet neoficialiai teigiama, esą A. Sysas nenorėjo dirbti su kai kuriais buvusios V. Andriukaičio komandos nariais, kuriuos siekiama išsaugoti postuose.

R. Šalaševičiūtė LŽ teigė, kad jos kandidatūra buvo atrinkta balsuojant Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) prezidiumo ir Seimo frakcijos nariams. Naująją ministrę parėmė daugiau socialdemokratų nei į šį postą taip pat siūlytą Seimo Sveikatos reikalų komiteto narę Almą Monkauskaitę.

R. Šalaševičiūtė į aktyvią politiką pasuko vos prieš kelerius metus – 2012 metų rudenį ji buvo išrinkta Seimo nare. LSDP rinkimų sąraše įrašyta vos 47 numeriu, R. Šalaševičiūtė rinkėjų valia pakilo į 16 vietą, užtikrinusią jai parlamentarės mandatą.

Anksčiau ilgus metus R. Šalaševičiūtė dirbo žmogaus ir vaiko teisių gynimo srityje, nuo 2005 metų vadovavo Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigai. Pastarųjų pareigų ji neteko vadinamojo Kauno pedofilijos skandalo įkarštyje 2010 metų kovą, aktyviai to reikalaujant vadinamiesiems Kedžių šeimos rėmėjams. Tuometinė Seimo Pirmininkė Irena Degutienė nepateikė R. Šalaševičiūtės kandidatūros antrai kadencijai, nes kontrolierės darbui skandalo kontekste esą turėta priekaištų. Nuo tada iki Seimo rinkimų dabartinė politikė dirbo Vilniaus pedagoginio universiteto lektore.

Pokyčiai komandoje

ŽŪM vairą perimanti žemės ūkio ekonomisto išsilavinimą turinti V. Baltraitienė sakė, kad pirmasis jos darbas, patvirtinus Vyriausybę, bus paskirti sekretorę-referentę: ankstesniam ministrui V. Juknai atsisakius pareigų, iš darbo ministerijoje turėjo pasitraukti ne tik viceministrai, bet ir kiti politinio pasitikėjimo pareigūnai.

Nuo rytdienos ŽŪM laukia ir daugiau permainų. V. Baltraitienė neslėpė, kad iš trijų iki šiol dirbusių viceministrų – L. Počikovskos, Darbo partijos atstovės Živilės Pinskuvienės bei Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos nario (suspenduoto dėl einamų pareigų) Mindaugo Kuklieriaus – ji kol kas nusiteikusi tvirtinti tik Lenkų rinkimų akcijos teikiamą kandidatę.

„Dėl viceministrų dar planuoju susitikti su Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vadovu. Kol kas į pareigas planuoju priimti tik L. Počikovską, o toliau žiūrėsime. Socialdemokratai, kurie iki šiol neturėjo galimybės deleguoti atstovo į žemės ūkio viceministro postą, siūlys savo žmogų. Dar du rinksiuosi pati, kaip Darbo partijos atstovė“, – sakė V. Baltraitienė. Ji leido suprasti, kad M. Kuklieriui viceministro pareigos greičiausiai nebus pasiūlytos.

Per likusius vasaros mėnesius naujoji žemės ūkio ministrė planuoja susitikti su ŽŪM ir pavaldžių institucijų vadovais bei asocijuotomis struktūromis. „Jau nuo rudens reikės imtis teisės aktų rengimo, taip pat dėti pastangas, kad Europos Komisija greičiau perduotų suderintas taisykles dėl finansinės paramos, kad mūsų ūkininkai galėtų pradėti teikti paraiškas paramai gauti“, – kalbėjo V. Baltraitienė.

2012-aisiais V. Baltraitienė buvo siūlyta į švietimo ir mokslo ministro postą, tačiau tuo metu prezidentė D. Grybauskaitė jos kandidatūrą atmetė. Prieš kelias dienas šalies vadovė patikino, jog Darbo partijos vicepirmininkė atitinka reikalavimus, kad už žemės ūkį atsakomybę prisiimtų skaidresnis politikas.

Į Seimą V. Baltraitienė pirmą kartą buvo išrinkta 2005 metais. Iki tol septyniolika metų Kėdainių rajone karjeros laiptais kopusi ir mero pareigas kurį laiką ėjusi žemaitė, kilusi iš Telšių apylinkių, neslėpė, kad į didžiąją politiką ją pastūmėjo vienas iš Darbo partijos kūrėjų Viktoras Muntianas, vėliau pasitraukęs iš šios organizacijos.

Tyrimas nutrauktas

Dar vienas naujas ministras – Aplinkos ministerijai pradedantis vadovauti „tvarkietis“ K. Trečiokas. Postą jam paliekantis V. Mazuronis anksčiau neslėpė savo įpėdiniu linkęs matyti arba aplinkos viceministro pareigas einantį „Tvarkos ir teisingumo“ partijos atstovą Almantą Petkų, arba toje pačioje pozicijoje dirbančią „tvarkietę“ Daivą Matonienę. Kaip teigiama, A. Petkui koją pakiško vadinamasis juodasis viceministrų, nepereinančių STT filtro, sąrašas, tuo metu D. Matonienė esą netiko „Tvarkos ir teisingumo“ lyderiui Rolandui Paksui – ji priskiriama partijoje susiformavusiam „V. Mazuronio sparnui“. K. Trečiokas – artimas R. Pakso bičiulis. „Su Rolandu vienoje smėlio dėžėje esame užaugę“, – dar 2003 metais atviravo šis politikas.

K. Trečiokas, kalbėdamas apie ministro pareigas, pripažino, kad jam aplinkosaugos sritis bus naujas iššūkis, bet neslėpė turintis patirties statybų bei projektų rengimo srityse. Kaip žinoma, inžinieriaus elektromechaniko bei tarptautinių ekonominių santykių ekonomisto diplomus turintis K. Trečiokas, į nacionalinę politiką įsitraukęs vos prieš pusantrų metų, kai buvo paskirtas į „tvarkiečiams“ patikėtą ūkio viceministro postą, iki tol dirbo Telšių ligoninės direktoriaus pavaduotoju ekonomikai, o prieš tai ne vienus metus ėjęs aukštas pareigas rajono savivaldybėje, taip pat – ir Telšių rajono savivaldybės administracijos vadovo.

Dėl veiklos pastarajame poste K. Trečiokui ne vienus metus teko aiškintis teisėsaugai: 2012-ųjų rugsėjį, prieš pat Seimo rinkimus, buvo paskelbta, kad STT Šiaulių valdyba, remdamasi anksčiau Valstybės kontrolės atlikto patikrinimo medžiaga, pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo vykdant viešuosius pirkimus Telšiuose už daugiau kaip 2,2 mln. litų. Valstybės kontrolė buvo nurodžiusi, kad minimi pažeidimai atsirado, kai Telšių rajono savivaldybės administracijai vadovavo K.Trečiokas, o mero pareigas ėjo dabartinis aplinkos viceministras A. Petkus.

Kaip LŽ informavo STT Viešųjų ryšių skyriaus vadovas Ruslanas Golubovas, ikiteisiminis tyrimas buvo nutrauktas šių metų gegužės pradžioje, įtariamajam nepadarius veikos, turinčios nusikaltimo požymių.

Politologas Lauras Bielinis:

Kalbant apie naujokus Vyriausybėje, tarkime, apie siūlymą aplinkos ministro postą užimti K. Trečiokui, raginčiau pažiūrėti, kokia jam buvo alternatyva. Tada pamatysime, kad diskusijos, reikalavimai ir nuolaidos dėl kandidato vyko Aplinkos ministerijos vadovą turinčios pasiūlyti partijos „Tvarka ir teisingumas“ viduje.

R. Šalaševičiūtė, mano galva, yra priimtiniausia premjerui. Šiuo atveju Socialdemokratų partijos lyderiai, suvokdami premjero prerogatyvas, priėmė šį sprendimą. Kiek atsimenu R. Šalaševičiūtę kitoje veikloje, ji – dalykiška specialistė ir nemanau, kad padarytų tokių klaidų, dėl kurių būtų nepatogu premjerui ar valdančiajai daugumai.

Dėl V. Baltraitienės – nenorėčiau teigti, kad tai, jog prezidentė kadaise sukritikavo vieną ar kitą politiką, reiškia nuosprendį visam gyvenimui. Sakyčiau, prezidentė irgi yra įgijusi patirties – tai nėra pirmosios kadencijos pirmojo pusmečio šalies vadovė. Tai – antros kadencijos prezidentė, aiškiai suvokianti savo politinę paskirtį ir atsakomybę, todėl ji turėjo gana lanksčiai įvertinti ir įvertino V. Baltraitienės kandidatūrą. Nesu šios ministrės atsakomybės srities specialistas, bet, sprendžiant pagal ligšiolinę V. Baltraitienės politinę veiklą, jos charakteristikos yra gana geros, lyginant su kai kuriais kitais politikais.

Siūloma XVI Vyriausybė

Aplinkos ministras – Kęstutis Trečiokas

Sveikatos apsaugos ministrė – Rimantė Šalaševičiūtė

Vidaus reikalų ministras – Dailis Alfonsas Barakauskas

Teisingumo ministras – Juozas Bernatonis

Kultūros ministras – Šarūnas Birutis

Ūkio ministras – Evaldas Gustas

Užsienio reikalų ministras – Linas Linkevičius

Energetikos ministras – Jaroslavas Neverovičius

Krašto apsaugos ministras – Juozas Olekas

Socialinių reikalų ir darbo ministrė – Algimanta Pabedinskienė

Švietimo ministras – Dainius Pavalkis

Susisiekimo ministras – Rimantas Sinkevičius

Finansų ministras – Rimantas Šadžius

Žemės ūkio ministrė – Virginija Baltraitienė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Ruduo Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI