Naujienų srautas

Lietuvoje2014.07.16 16:01

Kultūros ministras: Lukiškių aikštė bus sutvarkyta iki 2018-ųjų

BNS 2014.07.16 16:01

Kultūros ministras Šarūnas Birutis žada stengtis, kad Lukiškių aikštė Vilniuje būtų baigta tvarkyti iki 2018 metų, kada Lietuvos minės valstybės atkūrimo šimtmetį, nors konstatuoja, kad pasistūmėta nedaug – jau išrinkti jos tvarkymo ir monumento projektai nejuda, nes juos kritikuoja visuomenė.

Kultūros ministras Šarūnas Birutis žada stengtis, kad Lukiškių aikštė Vilniuje būtų baigta tvarkyti iki 2018 metų, kada Lietuvos minės valstybės atkūrimo šimtmetį, nors konstatuoja, kad pasistūmėta nedaug – jau išrinkti jos tvarkymo ir monumento projektai nejuda, nes juos kritikuoja visuomenė.

„Mes turėjome aptarimus bent jau Kultūros ministerijoje ir su kultūros visuomene, ir su visuomenininkais, ir tai, kas buvo padaryta, vertinama labai skeptiškai“, – trečiadienį žurnalistams sakė ministras.

Anot jo, sprendimą, kaip toliau vystyti aikštės sutvarkymo planus, turėtų priimti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo darbo grupė.

„Aš manau, kad būtent komisija ir bus ta, kuri apsispręs, kaip šiuo atveju elgtis (...). Tai tikrai yra labai aktualus klausimas, ir galiu pažadėti, kad dėsiu visas pastangas, jog 2018-iems metams mes tą aikštę atidarytume sutvarkytą“, – sakė ministras.

Pasak jo, lėšų aikštei tvarkyti kitąmet dar skirti neplanuojama – tai turėtų būti padaryta planuojant 2016 metų biudžetą.

Kritikuoja A. Ažubalio projektą

Vyriausybė posėdyje trečiadienį patvirtino išvadą, kuria kritikuojamas parlamentaro Audroniaus Ažubalio projektas, numatantis įstatymu įtvirtinti Lukiškių aikštės statusą. Tačiau Š. Birutis pabrėžė, kad šios aikštės sutvarkymas yra prioritetas.

„Kad jis (aikštės sutvarkymo klausimas) lieka prioritetinis, tuo niekas neturėtų abejoti“, – dėstė Š. Birutis.

Tarp Kultūros ministerijos parengtoje išvadoje išsakytų pastabų – abejonės dėl naujų konkursų, nes jų jau vyko ne vienas.

„Šiuo metu nėra juridinio pagrindo laikyti šių konkursų rezultatus negaliojančiais ir skelbti naujus konkursus, kaip siūloma įstatymo projekto 3 straipsnio 3 punkte. Toks teisinis reglamentavimas pažeistų teisėtus konkursų laimėtojų lūkesčius, taip pat valstybės biudžeto lėšos būtų panaudotos neefektyviai“, – sakoma išvadoje.

Joje pabrėžiama, kad įvairios ministerijos ir Vilniaus miesto savivaldybė jau organizavo keturis konkursus šiai aikštei atnaujinti, buvo išmokėti piniginiai prizai.

Išvadose rengėjams užkliuvo ir tai, kad įstatymas kuriamas per siauriam klausimui. Anot Vyriausybės, siūlomas įstatymo projektas savo turiniu labiau panašus į individualų teisės taikymo aktą, kuris skirtas konkrečiam objektui  – Lukiškių aikštei, jame formuluojant pavedimą konkrečiam subjektui – Vyriausybei.

Konservatoriaus A. Ažubalio parengtame projekte, kuriam Seimas yra pritaręs po pateikimo, be kita ko, numatoma, kad Vyriausybė turėtų parengti bei patvirtinti Lukiškių aikštės Vilniuje projektavimo darbams atlikti konkurso sąlygas ir taisykles, skelbti konkursus ir užtikrinti, kad iki 2017 metų pabaigos būtų atlikti visi Lukiškių aikštės projektavimo darbai.

Lukiškių aikštės Vilniuje sutvarkymo ir paminklo joje pastatymo klausimas sprendžiamas nuo 1999 metų. Pernai buvo išrinktas nugalėtojas aikštės sutvarkymo pasiūlymui (projektui „Ramybė“), jame numatyta vieta žuvusiųjų už Lietuvos laisvę kovotojų atminimo įamžinimo monumentui. Taip pat pernai išrinktas Lietuvos laisvės kovotojų atminimo įamžinimo Lukiškių aikštėje Vilniuje konkurso nugalėtojas – projektas „Tautos dvasia“, vaizduojantis skrendantį paukštį.

Lukiškių aikštė susiformavo XX amžiaus pradžioje. 1953 metais čia pastatytas paminklas bolševikų lyderiui Leninui, 1991 metais jis demontuotas. Nuo to laiko aikštė nebuvo tvarkyta.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi