Naujienų srautas

Lietuvoje2012.09.25 15:47

Prie Lukiškių kalėjimo pagerbtas čia kalėjęs Nobelio taikos premijos laureatas

Minint Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną, Vilniuje atidengta atminimo lenta litvakui, Izraelio politikui, Nobelio taikos premijos laureatui Menachemui Beginui.    

Minint Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną, Vilniuje atidengta atminimo lenta litvakui, Izraelio politikui, Nobelio taikos premijos laureatui Menachemui Beginui.

Menachemo Begino atminimas Lietuvoje įamžinamas Izraelio vyriausybės prašymu, kurį Lietuvos Vyriausybei perdavė Izraelio ambasada. Brest Litovske gimęs žydų politikas 1940-1941 metais Vilniuje buvo įkalintas NKVD ir Lukiškių kalėjime kalėjo 9 mėnesius. Vėliau iš čia jis buvo ištremtas į Pečioros lagerį.

M. Beginas 1977-1983 ėjo Izraelio premjero pareigas, svarbiausiu jo pasiekimu laikomas taikos sutarties su Egiptu pasirašymas 1979 metais. Už ją jis ir tuometis Egipto prezidentas Anwaras Sadatas pelnė Nobelio taikos premiją.

„Matyt, tarp Lukiškių kalėjimo kalinių nesurasite tokių, kurie būtų Nobelio premijos laureatais. O tuo labiau, kad jis – litvakas. Mes tuo didžiuojamės ir džiaugiamės, kad mūsų nuomonė sutapo su vyriausybės nuomone“, – sako laikinoji Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kuklenski.

Atminimo lenta pritvirtinta ant dabartinės Laisvės atėmimo vietų ligoninės sienos.

„Pati įstaiga per kelis metus turėtų iš šitos vietos išsikelti. Aš manau, kad kaip tik šita lentelė yra ženklas, kad mes  visų žmonių, kurie nekaltai  šitoj vietoje kalėjo atminimai turėtų būt įmažinti per ateinančius metus galbūt pagarbiau ir aiškiau“, – sako teisingumo ministras Remigijus Šimašius.

Atidengimo ceremonijoje dalyvavusiai Izraelio žemės ūkio ministrei Orit Noked perduotas M. Begino bylos nuorašas, kurį ji ketina atiduoti Izraelyje gyvenančiam garsiojo litvako sūnui.

Pirmadienį Paneriuose vyks ir oficialus Lietuvos žydų genocido aukų paminėjimas. Paneriai – viena didžiausių žydų žudynių vietų, kurioje 1941-1944 metais buvo nužudyta apie 70 tūkstančių žmonių.

Per holokaustą naciai, dažnai talkinami vietos kolaborantų, nužudė apie 90 proc. iš maždaug 208 tūkst. Lietuvos žydų. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi