Naujienų srautas

Lietuvoje2014.07.15 15:28

Lietuva turi naują seną premjerą

Prezidentė Dalia Grybauskaitė paskyrė Algirdą Butkevičių Ministru Pirmininku.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė paskyrė Algirdą Butkevičių Ministru Pirmininku.

Atitinkamą dekretą šalies vadovė pasirašė vadovaudamasi Konstitucija ir atsižvelgdama į Seimo pritarimą.

Prezidentė pavedė Ministrui Pirmininkui ne vėliau kaip per 15 dienų sudaryti Vyriausybę ir pateikti jos sudėtį Prezidentei tvirtinti.

Seimas A. Butkevičiaus kandidatūrai pritarė antradienį, liepos 15 dieną.

Už tai, kad A. Butkevičius toliau dirbtų premjeru, balsavo 88 Seimo narių, prieš – 36, septyni susilaikė.

A. Butkevičius sakė, kad jo Vyriausybė padidino Lietuvos žmonių pasitikėjimą valdžia ir valstybe ir vylėsi, kad ji taip pat sėkmingai dirbs iki pat kitų Seimo rinkimų.

Prezidentė D. Grybauskaitė antradienį teikdama Seimui svarstyti A. Butkevičiaus kandidatūrą į premjero pareigas, linkėjo Vyriausybei atsinaujinti ir pakelti moralinę politikos kartelę aukščiau.

„Skaidrumas, moralinės atsakomybės principai negali būti paminami ir likti nuošalėje. Trečiame atkurtos ir nepriklausomos Lietuvos dešimtmetyje moralinės kartelės politikoje žemiau leisti nebegalime. Politinės brandos lygis turi tik augti ir sudaryti didesnes sąlygas visuomenei pasitikėti valdžios sprendimais. Teikdama A. Butkevičiaus kandidatūrą tikiuosi ir linkiu, kad Vyriausybė pasinaudos galimybe atsinaujinti“, – sakė prezidentė.

Ji pabrėžė, kad kiekviename ministerijos sektoriuje yra aktualių problemų ir klausimų, kuriems reikalingos sutelktos pastangos ir kasdienis darbas, jei per likusius porą metų norima pateisinti visuomenei duotus pažadus, atliepti žmonių lūkesčius.

„A. Butkevičiaus vadovaujamam Ministrų kabinetui teko istorinė galimybė pirmininkauti Europos Sąjungos Tarybai. Tikėtina, ši Vyriausybė pasitiks eurą. Jai reikės tęsti pradėtus projektus, didinančius mūsų energetinį savarankiškumą. Taip pat turime išlaikyti ekonomikos augimo tempą, stabilumą, mažinti nedarbą ir socialinę atskirtį“, – kalbėjo D. Grybauskaitė.

Ministrais patenkintas

Pats premjeras sakė, kad jam šis teikimas yra lyg privilegija ir vardijo daugybę problemų, kurias Vyriausybė tikisi išspręsti per likusį laiką iki Seimo rinkimų – mažinti nedarbą, didinti pensijas, vykdyti renovaciją.

„Prieš pusantrų metų pradėjęs dirbti ministrų kabinetas paskelbė savo veiklos efektyvumo matą. Iškovota Nepriklausomybė turi užtikrinti Lietuvos žmonėms geresnį gyvenimą ne kur nors svetur, o čia, mūsų istorinėje tėvynėje“, – kalbėjo A. Butkevičius.

Tuo metu liberalas Eligijus Masiulis teiravosi, ką premjeras padarys, kad ministerijos netaptų partijų kunigaikštystėmis. Pasak jo, R. Cytackos atvejis rodo, kad tai šiuo metu vyksta.

„Kai kada mes sureikšminame kai kurių žmonių pasisakymus. Šiuo atveju pritariu, kad yra nesupratimas paties žmogaus, užimančio pareigas, kaip turi elgtis, ką turi daryti. Manau, kad pavyks geranoriškai šį klausimą išspręsti“, – sakė premjeras.

Apie R. Cytacką klausė ir A. Kubilius. Jis teiravosi, ar viceministrei nepasitraukus, bus išmetamas J. Neverovičius.

„Taip, jei nebus R. Cytacka atleista, aš neteiksiu“, – atsakė A. Butkevičius.

Iš esmės premjeras tvirtino esąs labai patenkintas ministrų kabineto darbu, nors pripažino, kad jie įsibėgėjo gana lėtai. Tuo metu opozicijai jis linkėjo rasti naujų klausimų kritikai, nes dabar jie neva nuolat kartojasi.

Socialdemokratų partijos kolegos Seime premjerą kritikavo už tai, kad jis nelabai moka pasigirti savo puikiais darbais, kurių yra daugybė.

Linkėjo kuklumo

Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnė Irena Šiaulienė gyrė Vyriausybę už renovacijos programą, už sumažintą dujų kainą, suskystintų dujų terminalo statybą, viešųjų finansų stabilumo užtikrinimą, kuris garantavo, kad Lietuva įsives eurą, kompensuos pensijas, padidino minimalią mėnesio algą.

Savo ruožtu opozicijos lyderis A. Kubilius tvirtino, kad dabartiniai valdantieji į valdžią atėjo nežinodami, kodėl ir ką joje darys.

„Kai nežinai, kur eini, tai tada ir ėjimas takeliu atrodo kaip reikšmingas žygiavimas plačiu keliu“, – sakė jis.

A. Kubilius premjerui linkėjo, kad koalicija mažiau rūpintųsi opozicija ir praėjusiais rinkimais, o daugiau – krašto reikalais ir liautis imituoti darbą. Taip pat opozicijos lyderis linkėjo premjerui būti žmogiškai kuklesniam ir neprisiimti nebūtų nuopelnų dėl sumažinto nedarbo ar augančių algų privačiam sektoriuje.

„Dar vienas palinkėjimas nebūti abejingiems problemoms, kurios egzistuoja ir nustoti aiškinti, kad dėl jų kalta opozicija“, – sakė A. Kubilius.

Liberalas E. Masiulis gyrė A. Butkevičių, kad jis yra švelnus ir geras žmogus, tačiau pridūrė, kad tai nereiškia, jog ir geras premjeras. Pasak E. Masiulio, prezidentė šią kandidatūrą teikia „iš bėdos“.

Jis pabrėžė, kad labiausiai stebina nuolatinis valdančiųjų nesusikalbėjimas ir asmeninių ambicijų kėlimas aukščiau valstybės interesų. E. Masiulis siūlė Seime dėl premjero balsuoti slaptu balsavimu, tačiau Seimas tam nepritarė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Aivaras Miltenis ir Ričardas Pinikas
Klaipėdos ritmas 23