Naujienų srautas

Lietuvoje2014.07.15 10:47

Prezidentės patarėja: Vyriausybė gali būti patvirtinta ir be kelių ministrų

ELTA 2014.07.15 10:47

Vyriausioji prezidentės patarėja teisės klausimais Rasa Svetikaitė teigia, kad, jei Daliai Grybauskaitei nebus pateiktos tokios ministrų kandidatūros, kurios atitinka reikalavimus, Vyriausybė gali būti patvirtinta ir be kelių jos narių.

Vyriausioji prezidentės patarėja teisės klausimais Rasa Svetikaitė teigia, kad, jei Daliai Grybauskaitei nebus pateiktos tokios ministrų kandidatūros, kurios atitinka reikalavimus, Vyriausybė gali būti patvirtinta ir be kelių jos narių.

„Prezidentė tikisi, kad Vyriausybės formavimo procedūra neužsitęs, ir iki Seimo sesijos pabaigos, kuri numatyta jau šią savaitę, bus spėta priimti visus reikalingus sprendimus. Jeigu prezidentei bus pateiktos tokios ministrų kandidatūros, kurios neatitinka kandidatams į ministrus keliamų konstituciškai pagrįstų reikalavimų, Vyriausybė gali būti patvirtinta ir be kelių ministrų. Kada bus baigta formuoti Vyriausybė, priklauso tiek nuo Seimo, tiek nuo prezidentės, tiek nuo Ministro Pirmininko ir nuo to, kaip atsakingai ir greitai bus priimti sprendimai“, – sakė R. Svetikaitė.

Pasak jos, turi būti patvirtinta tokia Vyriausybė, kuri galėtų atsakingai ir veiksmingai gyvendinti savo įgaliojimus, kuriuos numato Konstitucija, ir gebėtų sąžiningai tarnauti žmonių labui.

„Prezidentė nuosekliai laikosi pozicijos, kad esminę reikšmę tiek politikoje, tiek valstybės tarnyboje turi tokios savybės kaip skaidrumas, sąžiningumas, padorumas ir, aišku, profesionalumas ir kompetencija. Tokie reikalavimai keliami ne tik kandidatams į ministrus, bet ir ministro komandai“, – teigė R. Svetikaitė antradienį interviu „Žinių radijui“.

Prezidentės vyriausioji patarėja pabrėžė, kad tokie reikalavimai ir ministro komandai, tai yra politinio asmeninio pasitikėjimo viceministrams, kurie „padeda ministrams valdyti jiems pavestas sritis ir turi įgaliojimus priimti tam tikrus svarbius sprendimus“.

„Šiandien visiškai nepelnytai yra pamirštas konstitucinis atsakingo valdymo principas, nes iš jo seka, kad, jeigu asmuo vis dėlto pagal savybes, gebėjimus nesugeba suformuoti skaidrios ir veiksmingos profesionalios komandos, tai tokiam asmeniui ministro pareigų nederėtų užimti“, – sakė R. Svetikaitė.

Prezidentės vyriausioji patarėja, remdamasi ir konstitucinės teisės ekspertais, teigia, kad konstituciškai prezidentės vaidmuo nėra formalus, kai yra formuojama Vyriausybė.

„Prezidentė yra ne tik įgaliota, bet ir įpareigota veikti taip, kad suformuota Vyriausybė dirbtų Lietuvos ir jos žmonių labui ir gerovei, kad ministrų darbas būtų nukreiptas į valstybės, o ne atskirų partijų interesų tenkinimą“, – sakė R. Svetikaitė.

Prezidentės vyriausioji patarėja atskirai nevertino galimos kandidatės į žemės ūkio ministres „darbietės“ Virginijos Baltraitienės kandidatūros.

„Artimiausiu metu bus sprendžiama dėl visų kandidatūrų“, – sakė R. Svetikaitė.

Prezidentūra tikisi, kad Vyriausybės formavimas neužtruks. Antradienį prezidentė pateiks Seimui svarstyti įgaliojimus grąžinusios Vyriausybės Ministro Pirmininko Algirdo Butkevičiaus kandidatūrą, jeigu Seimas šiandien šiai kandidatūrai pritars, prezidentė paskirs Ministrą Pirmininką, paves sudaryti personalinę Vyriausybės sudėtį ir pateikti ją tvirtinti D. Grybauskaitei.

Pagal Konstituciją, Vyriausybės sudėtis turi būti patvirtinta ne vėliau kaip per 15 dienų nuo Ministro Pirmininko paskyrimo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi