Lietuvoje

2012.09.26 08:43

V. Ušackas: Afganistano žmonės labai greitai suklaidinami radikalių ekstremistinių mulų

Jolanta Paškevičiūtė, LRT Televizijos laida „Pasaulio panorama“2012.09.26 08:43

Šią savaitę dalis Afganistane dislokuotų Jungtinių Valstijų karių – 28 tūkstančiai – išvyko iš šios šalies. Kruvini pasipriešinimo kovotojų išpuoliai Afganistane nekeičia Koalicijos planų iki 2014-ųjų perduoti afganams jų šalies saugumo kontrolę. Apie tai, taip pat kokį vaidmenį turėtų atlikti regiono šalys, kad Afganistano, kuriame yra ir 200 Lietuvos karių (mūsų šalis atsakinga už Goro provincijos atkūrimą), ateitis būtų taiki, kalbėta Vilniuje vykusioje tarptautinėje konferencijoje. Apie tai su Europos Sąjungos ambasadoriumi Afganistane Vygaudu Ušacku kalbėjosi žurnalistė Jolanta Paškevičiūtė.

Šią savaitę dalis Afganistane dislokuotų Jungtinių Valstijų karių – 28 tūkstančiai – išvyko iš šios šalies. Kruvini pasipriešinimo kovotojų išpuoliai Afganistane nekeičia Koalicijos planų iki 2014-ųjų perduoti afganams jų šalies saugumo kontrolę. Apie tai, taip pat kokį vaidmenį turėtų atlikti regiono šalys, kad Afganistano, kuriame yra ir 200 Lietuvos karių (mūsų šalis atsakinga už Goro provincijos atkūrimą), ateitis būtų taiki, kalbėta Vilniuje vykusioje tarptautinėje konferencijoje. Apie tai su Europos Sąjungos ambasadoriumi Afganistane Vygaudu Ušacku kalbėjosi žurnalistė Jolanta Paškevičiūtė.

Ar žiaurūs išpuoliai, kuriuos vykdo Afganistano uniforma vilkintys asmenys, nerodo, kad Vakarų strategija išmokyti afganus apsiginti ir 2014-ais pasitraukti, pralaimi?

Tikrai pripažinsiu – tie žiaurūs įvykiai, kai žūsta mūsų kariai, koalicijos nariai, amerkiečiai, britai, tai tiesiog parodo, koks sunkus kelias ligi 2014 metų. Antra vertus, ir po 2014 metų Afganistano pajėgos nebus visiškai profesionalios. Mes jau šiuo metu planuojame, kad Europos policijos misija pratęs savo veiklą po 2014-ųjų, tą patį daro ir eilė kitų valstybių.

Kaip jaučiate asmeniškai, kaip keičiasi ta šalis?

Iš Afganistano dažniausiai blogos žinios, nors kai kalbiesi su žurnalistais, jie pripažįsta – didžiuliai pokyčiai. Du su puse milijono mergaičių gali eiti į mokyklas, kas anksčiau buvo uždrausta. 70 procentų afganų turi galimybę kreiptis greitosios pagalbos, keliai žymiai geresni, pradėjo dabar indų kompanijos verslą aukso kasyboje. Šalis labai turtinga – apie trys trilijonai dolerių vertės gamtinių išteklių. Aukso, naftos, dujų, litimo, kuris labai paklausus moderniose technologijose. Aišku, svarbiausias dalykas – saugumas, jeigu nebus saugumo, nors tose teritorijose, kuriose yra gamtinių išteklių kasyklos, jeigu nebus transportavimo, kraštui bus sunku atsikelti.

Labai svarbus ir regioninis bendradarbiavimas, nes Afganistano problemos kyla ne tik iš didelio neraštingumo, 80 procentų žmonių nemoka nei skaityti, nei rašyti ir yra labai greitai suklaidinami radikalių ekstremistinių mulų – religinių lyderių. Jiems įtaką daro skirtingi nacionaliniai interesai – Irano, Pakistano, todėl mūsų ES pastangos yra iš dalies nukreiptos tam, kad sukurtume tą naują sugyvenimą, ir didžiuliai resursai Vidurinėje Azijoje išnaudojami Afganistane, pavyzdžiui, dujotiekis TAPI tarp Turkmėnistano, Afganistano, Pakistano ir Indijos tikrai gali atlikti kertinį vaidmenį kaip anglies pramonė po Antrojo pasaulinio karo sutaikė Vokietiją ir Prancūziją, sukūrė pagrindą Europos Sąjungai. Nemanau, kad Vidurinėje Azijoje greitai atsiras ES, bet interesas tiekiant dujas uždirbti pinigus, keliant ekonominę gerovę yra bendras interesas.

Atstovaujate ES, bet kokią vietą darbotvarkėje užima Goro provincija, kur dirba lietuviai?

Goro provincija labai arti širdies, ES iš savo bendro biudžeto ten skiria per metus 15 milijonų eurų, daugiausia paremiant sveikatos apsaugą, darbuotojų mokymą ir šiek tiek infrastruktūros projektus, nors kelius daugiau tiesia amerikiečiai.

Kai prasidės tas taikusis metas, jeigu prasidės, gal didės ES vaidmuo, nes ES iškyla į priekį, kai reikia atstatyti, skirti tam pinigų.

Mes kartu su kolegomis parengėme tokį vadinamąjį Tokijo projektą, kuriuo įsipareigjome per 7 metus skirti apie 16 mlrd. JAV dolerių Afganistanui, trečdalis – iš ES biudžeto, kitus skirs JAV ir Japonija. Bet parama bus skiriama su sąlygomis, kad Afganistanas turi užtikrinti, jog kitais metais įvyktų prezidento rinkimai, ir prezidentas Karzai su ta mintimi susitaikė. Antra sąlyga – afganai turi parodyti tikrus žingsnius ir veiksmus kovojant su korupcija, trečia – turi nuosekliai ir ryžtingai užtikrinti žmogaus ir ypač moterų teises. Afganai pasinaudotų tarptautine patirtimi, užtikrintų geresnį administravimą, kad būtų galima pasinaudoti jo ištekiais – mineralais, auksu, ir tokiu būdu kelti savo šalies gerovę.

Gal tai bus alternatyva narkotikų verslui?

Apie tai daug kalbama, smerkiami afganistano žmonės, bet reikia būti realistais, daugeliui žmonių tai vienintelis pragyvenimo šaltinis. Kita vertus, reikia linksniuoti ne tik afganus, bet tuos, kurie perka ir vartoja, trečia – tranzito valstybės, kurios sudaro sąlygas. Jeigu žiūrėtume į maržą, kas kiek uždirba, tai augintojų uždarbis minimalus, daugiausia uždirba tarpininkai ir prekeiviai.

Kai įžeidžamos kitos religijos – krikščionys, budistai– tokių protestų, kaip kai įžeidžiamas Islamas, nekyla. Kodėl Islamas toks lengvai sužadinamas?

Kai jie sužino, kad tu esi tikintis, katalikas, tai jų akyse dar labiau išaugi. Islamo tikėjimas, ypač sunitų, remiasi išgryninto žmogaus elgesiu. Tu turi elgtis geriau negu bet kas kitas. Antra vertus, jie yra lengvai suklaidinami vietinių mulų, kadangi dauguma neraštingi, ir kai kurie religiniai lyderiai, turintys užsakymų už pinigus, tai ne paslaptis, panaudoja mases, kad panaudotų savo interesų labui.

Kas malonu pripažinti, tokios valstybės kaip JAE, Turkija, deda daug pastangų apmokant žmones. Man teko bendraut su JAE religinių reikalų ministru, pareigūnais, jie ruošia specialias programas, kad išaiškintų, ką gi Koranas iš tikrųjų sako.

Kaip atrodo aukšto rango ES diplomato laisvalaikis Afganiste?

Laisvalaikio nedaug, afganai dirba 6 dienas, išeiginė diena – penktadienis, maldos diena, kuri virsta demonstracijomis ar savižudybėmis, todėl daugiausia laiko leidžiama penktadienį ryte, stengiuosi sportuoti, žaidžiame tinklinį su afganais, futbolą, pradėjau mokinti afganus žaisti krepšinį, bet daugiausia su draugais žaidžame tenisą arba golfą.

Kas labiausiai erzina Afganistane?

Dulkės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt