Lietuvoje

2014.07.11 06:59

Lietuvą mylėjęs ne žodžiais, o darbais

Raimonda Ramelienė, lzinios.lt2014.07.11 06:59

Iš Niujorko atskriejo liūdna žinia. Ketvirtadienio naktį anapilin išėjo vienas žymiausių išeivijos verslininkų, aktyvus kultūros, mokslo ir sporto mecenatas, filantropas Juozas Kazickas. Jam buvo 96-eri, rašo „Lietuvos žinios“.   

Iš Niujorko atskriejo liūdna žinia. Ketvirtadienio naktį anapilin išėjo vienas žymiausių išeivijos verslininkų, aktyvus kultūros, mokslo ir sporto mecenatas, filantropas Juozas Kazickas. Jam buvo 96-eri, rašo „Lietuvos žinios“

Verslininkas, susikrovęs milžiniškus turtus už Atlanto ir dosniai juos naudojęs Lietuvos valstybės labui. Pragmatikas ir idealistas, visuomet tikėjęs nepriklausomos Lietuvos idėja ir konkrečiais darbais prisidėjęs prie jos įgyvendinimo. Nuoširdus, svetingas, paprastas žmogus. Taip J. Kazicką apibūdino visi jį pažinoję žmonės, vakar kalbinti „Lietuvos žinių“.

„Išėjo neeilinis žmogus“, – sutarė visi.

Rūpinosi kitais

Ilgametis J. Kazicko biučiulis kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus pabrėžė ištikimą velionio meilę Lietuvai. „Žmogus atliko savo misiją kaip lietuvis. Lietuva buvo visas jo gyvenimas, jis ja gyveno“, – vakar sakė V. Adamkus. Jis pasakojo su J. Kazicku telefonu kalbėjęs prieš porą savaičių. „Kalbėjomės apie Lietuvą, jos problemas, žmonių gerovę. Tai jam rūpėjo net ir būnant labai nusilpusiam“, – prezidentas neslėpė nujautęs artėjančią nelaimę.

Bičiuliai susipažino dar studijų laikais. V. Adamkus sakė iškart supratęs, kad J.Kazickas Lietuvą myli ne vien žodžiais. „Kai Lietuva tik pradėjo kurtis, jis buvo vienas pirmųjų, kurie čia atvyko. Įkūrė pirmą telekomunikacijų bendrovę, kuri dabar priklauso kitiems, tačiau ji liko kaip savotiškas paminklas. Visa jo šeima rūpinosi lietuvių jaunimo švietimu, rėmė lietuvybę“, – pažymėjo V. Adamkus.

Buvęs ilgametis Seimo narys ir vadovas Česlovas Juršėnas ne kartą buvo susitikęs su J. Kazicku, lankėsi jo rezidencijoje sostinės senamiestyje. „Jis tikrai labai domėjosi Lietuvos reikalais, gilinosi į juos ir nemažai padėjo“, – LŽ pasakojo buvęs politikas. Jam į atmintį labiausiai įsirėžė J. Kazicko pagalba organizuojant pirmosios atkurtos nepriklausomybės laikų premjerės Kazimieros Prunskienės vizitą į JAV bei kitas Vakarų valstybes ir surengti susitikimai su tų šalių vadovais. „Čia J. Kazicko indėlis neabejotinas“, – įsitikinęs Č. Juršėnas. Jo teigimu, J. Kazickas visada buvo malonus, dėmesingas, klausinėdavo ir apie valstybinius, ir apie asmeninius reikalus. „Jis buvo iškilus lietuvis, kuris suprato kitus ir rūpinosi kitais. Lietuva iš tiesų jam buvo aukščiau už viską“, – tvirtino Č. Juršėnas.

Reikėtų pavadinti gatvę

Faktinis atkurtos Lietuvos vadovas Vytautas Landsbergis J. Kazicką prisimins kaip labai šiltą, draugišką žmogų, kupiną geros valios ir sumanymų. „Jis turėjo savo vizijų, siūlė Lietuvai poslinkius ir projektus labai svarbiose srityse. Atsimenu, kaip jis man aiškino, kad Lietuva nepadarys tarptautinės pažangos neturėdama šiuolaikinių ryšių. Joks verslas nesikurs Lietuvoje, jei jam teks skambinti laidiniu telefonu. Jam tai atrodė elementaru, o mes šiuo požiūriu buvome atsilikę“, – LŽ pasakojo V. Landsbergis.

Pasak profesoriaus, kita J. Kazickui rūpėjusi sritis buvo energetika ir „Mažeikių naftos“ potencialas. Būtent jam tarpininkaujant į šią įmonę atėjo JAV kompanija „Williams International“. Ji, anot V. Landsbergio, buvo šmeižiama esą už dyką įsigijusi „Mažeikių naftą“. J. Kazickas „matė tas nesąmones, tačiau nekreipė dėmesio“. „Svarbu buvo pažanga, užbaigti pirmąjį proveržio projektą – Būtingės terminalą. Čia prasidėjo mūsų išėjimas iš posovietinės energetinės imperijos, antrasis nepriklausomybės etapas“, – pabrėžė V. Landsbergis.

Pasak jo, J. Kazickas taip pat nemažai prisidėjo prie Lietuvos tarptautinės diplomatijos stiprinimo, mokyklų kompiuterizavimo, kultūros projektų rėmimo. „Buvo dosnus žmogus. Jam buvo svarbu turėti ne kuo daugiau pinigų, o kaip juos išleisti, kad jie dirbtų bendram gėriui. Jo indėlis į Lietuvos reikalus yra įvairus, kilnus, dosnus. Jį turėtume minėti labai pagarbiai, nekenktų, kad Vilniuje atsirastų Juozo Kazicko vardu pavadinta gatvė“, – teigė V. Landsbergis.

Turėjo sentimentų

Beveik keturių dešimtmečių draugystė su J. Kazicku siejo ir žinomą architektą profesorių Vytautą Nasvytį. Pagal jo projektą buvo restauruotas pastatas sostinės senamiestyje, Šv. Jono gatvėje, ir tapo Kazickų šeimos rezidencija. Viešėdami Lietuvoje čia įsikurdavo verslininkas su žmona Aleksandra, šeimos nariai.

„Kartą paskambino J. Kazickas ir sako: noriu pirkti namą prie Vilniaus universiteto. Nuėjau, apžiūrėjau. Dieve mano, manau, ką čia reikės daryti – namas apleistas, nutriušęs, buvusi caro laikų telefonų stotis“, – prisiminė V. Nasvytis. Per kelerius metus pastatas pasikeitė neatpažįstamai. Pasak architekto, jis stengėsi įgyvendinti visus V. Kazicko pageidavimus. „Ar žinote, kodėl būtent šiai vietai jis jautė sentimentų? Čia, prie Jonų varpinės, jis sutiko savo būsimą žmoną Aleksandrą, kuri taip pat studijavo universitete, tik žemesniame kurse“, – LŽ pasakojo profesorius.

Drauge su žmona jis ne kartą lankėsi pas Kazickus ir JAV, visuomet būdavo priimami labai šiltai. Pastaraisiais metais, mirus Aleksandrai, silpstant ir paties J. Kazicko sveikatai, bičiuliai dažniausiai susirašinėdavo ir kalbėdavo telefonu. „Neeilinė asmenybė buvo“, – sakė V. Nasvytis.

Atvedė investuotojų

Užuojautą dėl J. Kazicko mirties vakar pareiškė šalies vadovai. „Tai buvo kūrybingas ir sąžiningas verslininkas, kėlęs sau vis naujus iššūkius, suvokęs, kad turtas – ne tikslas, o galimybė pagerinti gyvenimą visiems, padėjęs į Lietuvą pritraukti ne vieną žymų investuotoją“, – teigiama prezidentės Dalios Grybauskaitės užuojautoje. Jos tvirtinimu, J.Kazicką prisiminsime kaip aktyvų lietuvybės puoselėtoją, visą gyvenimą rėmusį prasmingas mokslo ir meno idėjas, nepraradusį tikėjimo, kad išsilavinęs ir kuriantis žmogus – kiekvienos tautos ašis.

Anot premjero Algirdo Butkevičiaus, įkūręs klestintį verslą JAV, J. Kazickas visą gyvenimą išsaugojo meilę Lietuvai, savo patarimais daug padėjo jai nepriklausomo kelio pradžioje. „Jis atvedė pirmuosius didelius investuotojus, pats skatino verslą ir technologinę pažangą krašte. Didelę naudą lietuvių kultūrai davė J. Kazicko filantropinė veikla ir jo vardo fondas“, – pabrėžė Vyriausybės vadovas.

Biografijos faktai

J. Kazickas gimė 1918 metais Saratovo gubernijoje, po ketverių metų su tėvais grįžo į Lietuvą. 1937–1940 metais studijavo ekonomiką Vytauto Didžiojo universitete Kaune. Vilniaus universitete taip pat studijavo ekonomiką, čia susipažino su būsima žmona Aleksandra. 1942 metais baigė universitetą ir įgijo ekonomisto specialybę. 1944-aisiais pasitraukė į Vokietiją, iš ten – į JAV. 1951 metais Jeilio universitete apgynė ekonomikos mokslų daktaro disertaciją, įgijo mokslų daktaro laipsnį.

JAV pradėjo plėtoti savo verslą. Gyvendamas išeivijoje J. Kazickas kėlė Lietuvos nepriklausomybės klausimą, rėmė lietuvių išeivijos organizacijas. Lietuvai atkūrus nepriklausomybę J. Kazickas organizavo JAV finansinių fondų vadovų vizitus į Baltijos šalis, Lietuvos vadovų ir politikų susitikimus su Vakarų lyderiais, konsultavo Lietuvos vadovus.

J. Kazickas 1991 metais įkūrė pirmąją Baltijos šalyse privataus kapitalo telekomunikacijų bendrovę „Litcom“, kuri vėliau pervadinta „Omnitel“. 1999 metais jis įsteigė labdaros ir paramos fondą, buvo vienas iš Valdovų rūmų paramos fondo steigėjų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt