Naujienų srautas

Lietuvoje2014.07.10 15:30

Daugelio senųjų sostinės daugiabučių liftų būklė tragiška

ELTA 2014.07.10 15:30

Liftų situacija daugiabučiuose prastėja. Šiuo metu daugiau nei pusę liftų būtina keisti, nes jie neatitinka techninių reikalavimų, įspėja liftus prižiūrinčios bendrovės.

Liftų situacija daugiabučiuose prastėja. Šiuo metu daugiau nei pusę liftų būtina keisti, nes jie neatitinka techninių reikalavimų, įspėja liftus prižiūrinčios bendrovės.

Skaičiuojama, kad net 57 proc. visų prižiūrimų liftų reikia keisti. Vien iš 933 daugiabučių liftus prižiūrinčios įmonės „Mano būstas“ liftų keisti reikia 536 keltuvus, nes jie tarnauja daugiau kaip 25 metus. Dar 376 liftai peržengę 35 metų eksploatavimo laikotarpį, o 235 liftai tarnauja net 40–49 metus.

Bendrovės „Inspecta“, kuri atlieka liftų techninės būklės tikrinimus, generalinis direktorius Mantas Andriuškevičius sako, kad netinkamų eksploatuoti liftų skaičius didėja. Jo teigimu, dažniausiai liftai stabdomi dėl mechaninių dalių, elektroninės valdymo sistemos ir saugos mazgų susidėvėjimo, kabinos rėmo ir šachtos durų surūdijimo.

Pagal ES direktyvas, pasibaigus lifto gamintojo nustatytam naudojimo laikui, o jeigu jis nenurodytas – po 25 metų nuo pirmojo panaudojimo dienos, privalu atlikti pavojaus identifikavimo ir rizikos vertinimą bei, atsižvelgiant į liftų susidėvėjimą, liftus keisti ar renovuoti. Deja, ne visada tai padaryti pavyksta, nes ne visi gyventojai tai padaryti sutinka. Naujo lifto kaina siekia per 100 tūkst. litų, tačiau jį gyventojai įsigyti gali išsimokėtinai.

Anot specialistų, blogiausia liftų būklė yra Žirmūnų, Karoliniškių, Šnipiškių mikrorajonuose. Būtent šiuose rajonuose ir yra daugiausiai išjungtų liftų. Geresnė situacija Pašilaičiuose, Justiniškėse, kur gyventojai turi penkerius metus pasiruošti liftų keitimui ar kapitaliniam remontui.

Specialistai per metus gauna per 800 iškvietimų dėl liftų gedimų. „Mano būstas“ jų administruojamuose namuose pernai pakeitė 19, o per šių metų pirmąjį pusmetį – 13 liftų. Jei gyventojai nesiims iniciatyvos, prognozuojamas masinis liftų stabdymas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi