Lietuvoje

2014.07.10 14:35

V. P. Andriukaitis palieka Sveikatos apsaugos ministeriją

Dovydas Pancerovas, lrytas.lt2014.07.10 14:35

Socialdemokratas Vytenis Povilas Andriukaitis iškeliauja į Briuselį. Lietuva turės naują sveikatos apsaugos ministrą. Ketvirtadienį Seimas pritarė, kad šis politikas taptų eurokomisaru.

Socialdemokratas Vytenis Povilas Andriukaitis iškeliauja į Briuselį. Lietuva turės naują sveikatos apsaugos ministrą. Ketvirtadienį Seimas pritarė, kad šis politikas taptų eurokomisaru.

Už tokį sprendimą balsavo 82 Seimo nariai. 10 politikų tam nepritarė, o 16 susilaikė.

Naujas pareigas jis pradės eiti nuo šio rudens. Kokios srities eurokomisaru taps kairiųjų kandidatas – kol kas nėra žinoma.

Pristatydamas savo kandidatūrą, V. P. Andriukaitis nekalbėjo apie darbus, kuriuos planuoja atlikti Europos Komisijoje ir kokias pozicijas gintų. Matyt todėl, kad iki šiol nėra žinoma, kokios srities eurokomisaru jis taps.

Politikas dėkojo kairiesiems už gražius žodžius, išsakytus palaikant kandidatūrą, ir dešiniesiems už aštrią kritiką.  „Visuomenės sveikata yra daug svarbesnė nei individo, todėl raginu gerbiamus liberalus būti jautresniems“, – sakė dabartinis sveikatos apsaugos ministras, atsakydamas į kritiką dėl pradėtų reformų.

V. P. Andriukaičio kandidatūrą Seimui pristatė premjeras Algirdas Butkevičius. Tam pritarė ir prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Vienijantis kandidatas

V. P. Andriukaičio kandidatūra sukėlė audringas diskusijas. Kairieji gyrė savo kolegą, o dešinieji – priminė karštakošišką charakterį ir prieštaringai vertinamą sveikatos apsaugos reformą.

Seimą valdančios koalicijos atstovai teigė, kad V. P. Andriukaitis gali suvienyti skirtingas nuomones turinčius žmones. Malonius apibūdinimus ir gražius žodžius bėrė net „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos atstovas Petras Gražulis.

„Tai yra geriausia kandidatūra“, – sakė krašto apsaugos ministras Juozas Olekas. Politikas tikino, kad per pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai V. P. Andriukaitis įrodė, kad gali būti vienijančiu politiku, galinčiu dirbti su skirtingas nuomones turinčiais žmonėmis.

„Mes deleguojame žmogų ne atstovauti mūsų partinius interesus, bet dirbti visai Europai“, – kalbėjo socialdemokratas J. Olekas. Jis kvietė už V. P. Andriukaitį balsuoti net ir opozicines frakcijas, nežiūrint į tai, kad šis politikas yra „socialdemokratas ne pagal partijos bilietą, bet pagal įsitikinimus“.

„Tvarkietis“ P. Gražulis teigė, kad prieštaringai vertinama sveikatos apsaugos reforma buvo sėkminga ir sudavė smūgį „medikų klanui“. Politikas spėjo, kad V. P. Andriukaičio kandidatūrai prezidentė pritarė todėl, kad jautė, jog socialdemokratas gali sėkmingai ginti savo įsitikinimus Europos Komisijoje.

Dešiniųjų neįtikino

V. P. Andriukaitis nesulaukė Seimo opozicijos palaikymo. Dešinieji teigė, kad išsiųsdami į Briuselį savo kolegą, socialdemokratai atsikratė nesutramdomo, karštakošio politiko ir parodė, kad jiems nerūpi Europos reikalai.

Ketvirtadienio rytą Liberalų sąjūdis pranešė, kad nepritars V. P. Andriukaičio kandidatūrai. Tokį sprendimą priėmė po susitikimo su sveikatos apsaugos ministru.

„Sveikatos apsaugos ministras per savo darbo Lietuvoje laikotarpį supriešino medikų ir pacientų bendruomenes, bandė apriboti žmonių teisę laisvai rinktis gydytoją ir gydymo paslaugas. Liberalai neįsivaizduoja, kaip V. P. Andriukaitis galėtų sėkmingai dirbti Europai įtvirtindamas laisvą prekių ir paslaugų judėjimą, kai Lietuvoje nebuvo gerbiamas net laisvas žmonių pasirinkimas“, – kalbėjo E. Masiulis.

Seimo tribūnoje kalbėjęs liberalas Remigijus Šimašius pabrėžė, kad V. P. Andriukaitis yra uždegantis kalbėtojas, tikintis savo idėjomis ir karštai jas ginantis. Tačiau būtent karštumas ir net agresyvumas yra ne telkianti, bet supriešinanti V. P. Andriukaičio savybė.

Konservatorių frakcijos nariai nutarė, kad balsuos laisvai.

„Mes nepriėmėme kažkokio privalomo balsavimo, tai gal bus kažkaip atsižvelgiama į profesoriaus Aloyzo Sakalo žodžius, kad sveikatos sistemos dalis norėtų, kad V. Andriukaitis išvažiuotų“, – ketvirtadienį sakė A. Kubilius. Lyg pritardamas jam, partijos kolega Arvydas Vidžiūnas juokavo: „Socialistą iš ratų, ratams lengviau.“

Konservatorius Audronius Ažubalis sakė, kad socialdemokratams nerūpi Europos politika. Tai esą rodo faktas, kad kairieji į svarbiausią Lietuvos postą siūlo politiką, su kuriuo patys nesusitvarko ir nori jo atsikratyti.

Populiariausi