Lietuvoje

2012.09.21 15:02

Žydų Naujųjų metų proga Lietuva su Izraeliu pasirašė tarpusavio bendradarbiavimo sutartį

ELTA 2012.09.21 15:02

Iškilmingomis aplinkybėmis – per žydų Naujuosius metus – Lietuva su Izraeliu pasirašė tarpusavio bendradarbiavimo sutartį.

Iškilmingomis aplinkybėmis – per žydų Naujuosius metus – Lietuva su Izraeliu pasirašė tarpusavio bendradarbiavimo sutartį.

Žemės ūkio ministro Kazio Starkevičiaus teigimu, jos pasirašymui pasirinkta labai simbolinė data.

„Labai simboliška, kad mes sutartį pasirašėme būtent Naujųjų metų dieną. Tai pirmoji sutartis, pasirašyta per mūsų Nepriklausomos Lietuvos gyvavimo laikotarpį, ir pirmoji bendra sutartis mūsų abiejų valstybių istorijoje“, – penktadienį surengtoje spaudos konferencijoje sakė ministras.

K. Starkevičiaus teigimu, Lietuva ir Izraelis bendradarbiavo jau kurį laiką, tačiau sutartis pasirašyta gana greitai, nes ministras pirmą kartą svečioje šalyje lankėsi balandžio mėnesį.

Pasirašytas memorandumas įtvirtina abiejų valstybių bendradarbiavimą mokslo rezultatų komercializavimo, kaimo plėtos, turizmo ir tautinio paveldo, fitosanitarijos ir augalų apsaugos produktų kontrolės, pieno kokybės gerinimo, kontrolės, pieno ūkių modernizavimo, žuvivaisos bei akvakultūros projektų įgyvendinimo, veterinarijos gydomosios veiklos, veislininkystės plėtros, maisto technologijų srityse.

Izraelio žemės ūkio ministrė Orit Noked sutiko su K. Starkevičiumi, jog sutartis pasirašyta itin greitai.

„Mes tikime tais darbais, kuriuos darome, todėl taip greitai ir pasirašėme šį memorandumą. Nors Izraeliui trūksta ir vandens, ir žemės, ir darbo jėgos, mes sėkmingai taikome aukščiausias technologijas. Esame pasiruošę su jumis pasidalyti savo patirtimi, nes jus laikome savo draugais“, – sakė ji.

Paklaustas, kas stabdė abiejų valstybių tarpusavio bendradarbiavimą anksčiau, K. Starkevičius pripažino, jog tiesiog trūko noro iš Lietuvos pusės.

„Paprasčiausiai trūko noro ir iš mūsų pusės. Pamačius tas technologijas, kurios yra Izraelyje, manau, mes galėsime savo žemės ūkyje jas pritaikyti ir pasiekti labai didelę pažangą“, – sakė jis.

2011 m. Lietuvos ir Izraelio prekybos apyvarta buvo 123,66 mln. litų, Lietuvos prekybos balansas su Izraeliu buvo teigiamas ir sudarė 41,95 mln. litų.

2011 m. Lietuvos eksportas į Izraelį sudarė 82,8 mln. litų ir, lyginant su 2010 m., padidėjo 54 proc. Lietuvos eksportas į Izraelį sudarė 0,12 proc. bendro Lietuvos eksporto.

2011 m. Lietuvos importas iš Izraelio siekė 40,85 mln. litų ir, lyginant su 2010 m., padidėjo 60,8 proc. 2011 m. Lietuvos importas iš Izraelio sudarė 0,05 proc. bendro Lietuvos importo.

Izraelis užima 41 vietą Lietuvos eksporto partnerių sąraše ir yra 51-asis Lietuvos importo partneris.