Lietuvoje

2015.09.08 13:45

M. Laurinkus komisijai dėl R. Pakso teisių informacijos siūlo ieškoti Seimo archyvuose

BNS, ELTA2015.09.08 13:45

Buvęs Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Mečys Laurinkus atsakymų į rūpimus klausimus laikinajai komisijai dėl partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderio Rolando Pakso teisių atstatymo siūlo ieškoti Seimo archyvuose.

Buvęs Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Mečys Laurinkus atsakymų į rūpimus klausimus laikinajai komisijai dėl partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderio Rolando Pakso teisių atstatymo siūlo ieškoti Seimo archyvuose.

Trečiadienį komisijos posėdyje M. Laurinkus sakė, jog tuometinis VSD visą informaciją dėl R. Pakso pateikė parlamentinei apkaltos komisijai bei prokuratūrai, ir ją ten galima rasti. „Tai nėra personalizuotas klausimas man“, – sakė M. Laurinkus, pažymėjęs, kad negali kalbėti institucijos, kuriai nebevadovauja, vardu.

Seimo laikinoji komisija išklausė ir buvusio Ministro Pirmininko Andriaus Kubiliaus informaciją. Jis sakė,  kad palaikytų Konstitucijos pataisas, atversiančias R. Paksui kelią kandidatuoti į Seimo, bet ne į Prezidento postą.

„Mūsų nuostata labai aiški. Mes visada sakėm, kad bandymai, liaudiškai tariant, politiškai išprievartauti Konstituciją mums nepriimtini“, – sakė jis.

Pasak A. Kubiliaus, EŽTT sprendimas reikalauja Konstitucijos pataisos, kuri leistų sulaužius priesaiką kandidatuoti į Seimą. Politikas tvirtino, kad konservatoriai pritars tokiai Konstitucijos pataisai, kuri įgyvendins tai numatantį EŽTT sprendimą, tačiau nepritartų šio sprendimo įgyvendinimui platesne apimtimi, tai yra atveriant kelią R. Paksui į Prezidento postą. „Mes siūlome tiksliai įgyvendinti EŽTT sprendimą“, – sakė A. Kubilius.

Jis kritiškai įvertino kalbas apie galimybę atšaukti apkaltą. „Tikrai nesutiksime, kad būtų bandymas atšaukti apkaltą. (...) Nenoriu čia gilintis, tai būtų konstitucinis nesusipratimas ir tam nepritarsime“, – tvirtino A. Kubilius.

Seimo sudarytai laikinajai komisijai pavesta išsiaiškinti, dėl kokių priežasčių iki šiol neįgyvendintas Europos Žmogaus Teisių Teismo 2011 metų sausio 6 dieną priimtas sprendimas dėl R. Pakso kandidatavimo galimybių, taip pat nurodyta nustatyti, kaip Lietuva turi įvykdyti Jungtinių Tautų Žmogaus teisių komiteto konstatavimą dėl R. Pakso politinių teisių atstatymo.

Savo posėdžiuose komisijos nariai iškėlė dvi versijas, kaip būtų galima per apkaltą iš prezidento pareigų pašalintam R. Paksui užtikrinti galimybę kandidatuoti į Seimą ir prezidentus – arba keičiant Konstituciją, arbą iš naujo įvertinant pačią apkaltą.

Seimas buvo pradėjęs svarstyti Konstitucijos pataisą dėl galimybės kandidatuoti po apkaltos, tačiau galutinis balsavimas dėl jos neįvyko. Pakeisti Konstituciją šiuo klausimu dabartiniame Seime trūksta balsų.

R. Paksas negali dalyvauti prezidento ir Seimo rinkimuose nuo 2004 metų, kai per apkaltą buvo atleistas iš prezidento pareigų. Konstitucinis Teismas (KT) yra išaiškinęs, kad pareigų per apkaltą netekęs asmuo iki gyvos galvos negali eiti pareigų, kurioms reikalinga konstitucinė priesaika. Anot KT, norint pakeisti šią nuostatą, būtina taisyti Konstituciją.

Jungtinių Tautų Žmogaus Teisių komitetas šiemet paskelbė, jog drausdama kandidatuoti iki gyvos galvos Lietuva pažeidė R.Pakso politines teises. Politiko skundą išnagrinėjęs komitetas paragino Lietuvą panaikinti draudimą visą gyvenimą kandidatuoti į prezidentus, eiti premjero ir ministro pareigas.

Europos Žmogaus Teisių Teismas prieš trejetą metų yra konstatavęs, kad dabartinis draudimas iki gyvos galvos dalyvauti Seimo rinkimuose iš prezidento pareigų atstatydintam R. Paksui yra neproporcingas.

R. Paksas 2004 metų balandį per apkaltos procedūrą buvo pašalintas iš prezidento pareigų. KT pripažino, kad jis sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją, kai išimties tvarka savo finansiniam rėmėjui Jurijui Borisovui suteikė Lietuvos pilietybę. Tų pačių metų gegužę parlamentas priėmė rinkimų įstatymų pataisą su nuostata, kad sulaužęs konstitucinę priesaiką asmuo daugiau niekada negali eiti pareigų, susijusių su šios priesaikos davimu.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.