Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Ministerija siūlo palikti prezidentui galimybę atsisakyti apklausos

BNS 2015.09.08 13:45

Teisingumo ministerija siūlo palikti prezidentui teisę atsisakyti būti apklausiamam ikiteisminio tyrimo teisėjo.

Teisingumo ministerija siūlo palikti prezidentui teisę atsisakyti būti apklausiamam ikiteisminio tyrimo teisėjo.

Seimas po pateikimo yra pritaręs „darbiečio“ Artūro Paulausko siūlymui iš įstatymo išbraukti nuostatą, kad prezidentas ikiteisminio tyrimo teisėjo gali būti apklausiamas tik jo sutikimu.

„Manytina, kad Lietuvos Respublikos Prezidento statusas yra išskirtinis ir jam dėl užimamų pareigų turėtų būti taikomos papildomos asmens apsaugos garantijos baudžiamojo proceso metu“, – sakoma Teisingumo ministerijos parengtame Vyriausybės išvados projekte.

Ši pozicija grindžiama Konstitucijos nuostata, kad Prezidento asmuo neliečiamas: kol eina savo pareigas, jis negali būti suimtas, patrauktas baudžiamojon ar administracinėn atsakomybėn. Taip pat remiamasi Konstitucinio Teismo (KT) nutarimais – pavyzdžiui, 2000 metais KT konstatavo, kad prezidento „neliečiamybės papildomų garantijų nustatymas yra leistinas ir nepaneigia Konstitucijoje (29 straipsnis) įtvirtinto visų asmenų lygiateisiškumo principo“.

Be to, ministerija aiškina, kad pareigos „Prezidentui duoti parodymus įtvirtinimas neturėtų prasmės, kadangi pareigos įvykdymo užtikrinimo mechanizmas, susijęs procesinių prievartos priemonių ar baudžiamosios atsakomybės taikymu, vadovaujantis Konstitucijoje įtvirtintu Lietuvos Respublikos Prezidento imunitetu, negalėtų būti taikomas“.

Ministerijos vertinimu, siūlomas reguliavimas taip pat yra nesuderinamas su Konstitucijoje įtvirtinto „Prezidento imuniteto esme“.

Minėtą pataisą A.Paulauskas parengė netrukus, kai žiniasklaida pranešė, jog prezidentė Dalia Grybauskaitė atsisakė liudyti ikiteisminiame tyrime dėl valstybės paslapties atskleidimo.

Prokuratūra aiškinosi, kas žiniasklaidai pateikė Valstybės saugumo departamento informaciją apie Rusijos rengiamas informacines provokacijas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.