Lietuvoje

2014.07.08 15:44

Pabuvęs eurokomisaru V. P. Andriukaitis mėgins pakartoti D. Grybauskaitės sėkmę?

Liepa Želnienė, 15min.lt2014.07.08 15:44

Kandidatas į Europos komisarus sveikatos apsaugos ministras socialdemokratas Vytenis Povilas Andriukaitis antradienį prisistatė Seime. Atsakydamas į kolegų klausimus V. P. Andrukaitis neatmetė galimybės, kad po kadencijos Europos Komisijoje gali bandyti pakartoti Dalios Grybauskaitės sėkmę ir kandidatuoti Lietuvos Prezidento rinkimuose.

Kandidatas į Europos komisarus sveikatos apsaugos ministras socialdemokratas Vytenis Povilas Andriukaitis antradienį prisistatė Seime. Atsakydamas į kolegų klausimus V. P. Andrukaitis neatmetė galimybės, kad po kadencijos Europos Komisijoje gali bandyti pakartoti Dalios Grybauskaitės sėkmę ir kandidatuoti Lietuvos Prezidento rinkimuose.

Kalbėdamas Seime V. P. Andriukaitis sakė, kad dirbti naujos sudėties Europos Parlamentui ir Europos Komisijai nebus lengvas iššūkis, nes Europoje daugėja euroskeptikų. Pasak jo, daugelis uždavinių yra aiškūs – tai darbo vietų kūrimas, verslo skatinimas, piliečių teisių gynimas, saugi ir nepriklausoma energetika, teisingumas, migracija, nusikalstamumo mažinimas.

Sveikata, maistas, augalai

Jis pripažino kol kas nežinantis, kokios srities eurokomisaro portfelis gali atitekti Lietuvai, tačiau sakė esąs pasiryžęs dirbti bet kurioje srityje, nors labiausiai norėtų gauti sveikatos, užimtumo, regionų politikos eurokomisaro portfelį.

„Nėra Europos Komisijoje nesvarbių portfelių“, – vis dėlto pridūrė V. P. Andriukaitis.

Opozicijos lyderis Andrius Kubilius tvirtino, kad labai gerai, jog V. P. Andriukaitis žino, ką norėtų dirbti Europos Komisijoje, tačiau jo galva, einant dirbti eurokomisaru reikėtų galvoti apie Lietuvos, o ne apie savo interesus.

„Lietuvai būtų svarbu, kad Komisijoje dirbtų Lietuvos atstovas, išmanantis tuos reikalus, kurie svarbūs Lietuvai. Pavyzdžiui, energetika, susisiekimas, Rytų kaimynystė“, – nurodė jis.

„Sveikatos, maisto saugos ir augalų apsaugos klausimai yra tokie svarbūs Lietuvai. Tokie svarbūs Lietuvai, kad, gerbiamas Andriau, kur kas svarbesni nei transportas“, – atsakė V. P. Andriukaitis.

„Politinę tremtį“ išnaudos kaip trampliną?

Liberalas Eligijus Masiulis taip pat kritikavo būsimą eurokomisarą. Anot jo, jam išvažiavus pagerės nebent Lietuvos gydytojų ir pacientų gyvenimas, atsikvėps socialdemokratai, tačiau Lietuvai naudos nebus.

„Koks jūs neoriginalus, gerbiamas kolega“, – į kritiką atsakė kandidatas, primindamas, kad eurokomisaru skiriant Algirdą Šemetą jam taip pat buvo užduodami klausimai apie „politinę tremtį“.

Tuo metu pats V. P. Andriukaitis labiau norėtų sekti ne A.Šemetos, kuris išvykęs dirbti į Briuselį buvo užmirštas Lietuvoje, pėdomis, o D. Grybauskaitės politinius šuolius. „Darbiečio“ Kęstučio Daukšio paklaustas, ar po eurokomisaro kadencijos dalyvaus rinkimuose į Lietuvos Prezidento postą, V. P. Andriukaitis pasidavė flirtui.  

„Labai provokuojantis klausimas. Neperšokus griovio, niekada nesakyk „op“, – šyptelėjo jis.

D. Grybauskaitė Lietuvoje ypač išgarsėjo ir Prezidento rinkimuose laimėjo po to, kai penkerius metus pradirbo Europos Komisijoje.

Balsuos vėliau

Antradienį Seimas dar nepalaimino V. P. Andriukaičio kandidatūros į eurokomisarus. Dėl to parlamentas balsuos kitą dieną.

Pagal Vyriausybės įstatymą, kandidatą į EK narius oficialiai siūlo Vyriausybė, gavusi prezidento pritarimą ir pasikonsultavusi su Seimu.

Tapti eurokomisaru V. P. Andriukaičiui pasiūlė Socialdemokratų partija. Tokią kandidatūrą palaiko prezidentė Dalia Grybauskaitė.

62-ejų Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo Akto signataras V. P. Andriukaitis yra baigęs medicinos, istorijos bei politikos mokslus Vilniaus universitete. Pastaruoju metu ėjo sveikatos ministro pareigas.

Šiuo metu Lietuvai EK atstovauja 2009-ųjų metų liepą paskirtas Algirdas Šemeta, jis yra atsakingas už mokesčius, muitų politiką, auditą bei kovą su sukčiavimu. A. Šemetos kadencija baigiasi rudenį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.