Lietuvoje

2012.09.21 10:22

Medikai sulaukė jau kelių dešimčių grybais apsinuodijusių žmonių, vienas mirė

Prasidėjus grybų sezonui Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biurą, teikiantį pagalbą telefonu, apgulė grybautojai. Ne kartą mirtimi pasibaigusio apsinuodijimo grybais simptomai nesiskiria nuo įprastų – pykinimas, vėmimas, viduriavimas. Bėda ta, kad jie gali prasidėti ne iš karto, o net po 48 valandų.

Prasidėjus grybų sezonui Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biurą, teikiantį pagalbą telefonu, apgulė grybautojai. Ne kartą mirtimi pasibaigusio apsinuodijimo grybais simptomai nesiskiria nuo įprastų – pykinimas, vėmimas, viduriavimas. Bėda ta, kad jie gali prasidėti ne iš karto, o net po 48 valandų.

Vėliau žmogaus sveikata pagerėja, o kai simptomai atsinaujina, jau būna negrįžtamai pažeistos kepenys. Anot specialistų, pavojingiausi grybai – vadinamieji kalpokai ir ūmėdės.

Iškart pasireiškiantys simptomai mažiau pavojingi

Kaip DELFI pasakojo Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro vyriausioji specialistė Daiva Butauskaitė, žmonės, po grybų valgymo besiskundžiantys apsinuodijimo simptomais, skambina kasdien. Apie pusei iš skambinančiųjų patariama kuo skubiau kreiptis į gydytoją, kadangi įtariama, kad žmogus iš tiesų gali būti apsinuodijęs grybais.

„Kadangi telefonu iki galo įvertinti situaciją labai sudėtinga, geriau apsidraudžiame, jei tik kyla kažkokia abejonė. Žmogui gydymo įstaigoje atliekamas kraujo tyrimas, kuris iškart parodo, ar yra apsinuodijimas grybais. Taip pat egzistuoja priešnuodžiai – taigi žmogus gali būti pagydytas“, – teigė pašnekovė.

Apsinuodijimo grybais simptomai niekuo neišsiskiria – pykinimas, vėmimas, viduriavimas. Tačiau ne visi žino, kad jie gali prasidėti ne iškart, o po grybų valgymo praėjus net 48 valandoms.

„Yra įvairiausių nuodingų grybų. Vieni apsinuodijimo simptomus sukelia iš karto, po poros valandų, kiti – po 6–12 ar net 48 valandų. Mat vieni grybai veikia greičiau, kiti – lėčiau. Apsinuodijimai pastaraisiais būna sunkesni“, – įspėjo D. Butauskaitė.

Jei žmogus sako valgęs voveraičių ar baravykų, nėra tikimybės, kad bus rimtas apsinuodijimas – nebent šis maistas pasirodė per sunkus skrandžiui. Pavojingiausi grybai yra tie, kurių apatinėje kepurėlės pusėje yra lakšteliai. Tuo tarpu kempinėlę turinčių musmirių nėra. Bene dažniausiai su balkšvosiomis ar žalsvosiomis musmirėmis painiojami liaudiškai vadinami kalpokai – raukšlėtieji gudukai.

„Musmirėse yra amanitino – pačio pavojingiausio nuodo, kuris neišverda, neišdžiūva, niekaip neišnaikinamas. Pavojingiausi simptomai gali atsirasti praėjus nuo 6 iki 48 valandų. Jie klastingi tuo, kad po kelių dienų negalavimo savijauta laikinai pagerėja, todėl žmogus nesikreipia į gydytoją. O kai sveikata vėl pablogėja, jau būna negrįžtamai pažeistos kepenys – kelio atgal dažniausiai nebebūna“, – pasakojo specialistė.

Specialistai yra pastebėję, kad į musmires panašios kai kurios ūmėdės. Skėtinę stambiažvynę žvynabudę lengva supainioti su smailiažvyne žvynabude, kuri yra nuodinga. Šie grybai skiriasi tik dydžiu, tačiau kol jie būna jauni, abiejų dydis ir išvaizda gan vienoda. Lietuvoje yra pasitaikę mirčių nuo šių grybų. Taip pat vienas žmogus mirė su musmirėmis supainiojęs pievagrybius. Sudėtingi grybai – ir kelmučiai. Apie šešios jų rūšys yra valgomos, tačiau dar daugiau rūšių – nuodingos.

Pavojingiausi kalpokai, ūmėdės, pievagrybiai

Pasak Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Ūmių apsinuodijimų skyriaus vedėjos Sigitos Goštautaitės, šiomis dienomis grybais apsinuodijusių ligonių jos skyriuje nėra, tačiau nuo grybų sezono pradžios teko gydyti apie kelias dešimtis žmonių. Vienas žmogus mirė – jis į ligoninę buvo pervežtas iš rajono.

„Ypač daug pacientų turėjome rugsėjo pradžioje, šiuo metu srautai sumažėję. Iš esmės tokių ligonių skaičius tiesiogiai proporcingas grybų skaičiui. Kuo daugiau grybų, tuo daugiau žmonių grybauja, tad ir apsinuodijimų automatiškai daugiau. Būna, kad sugula ir visi šeimos nariai. Laimė, labai rimtų atvejų, kai žmogus tikrai suvalgė musmirių, šiemet turėjome tik vieną – žmogaus nepavyko išgelbėti. Per metus sunkių atvejų per visą Lietuvą būna iki dešimties. Dažniausiai žmonės tiesiog persivalgo grybų arba pavalgo vėlai vakare, o tai labai sunkus maistas. Apsinuodijimai musmirėmis – vienetiniai atvejai, tačiau niekada negali žinoti. Kol nepadaromas tyrimas, simptomus sunku atskirti. Jei tyrimas apsinuodijimo musmire nerodo, bet simptomai nesiliauja, tyrimą kartojame. Visgi net ir ne musmirėmis apsinuodijusių savijauta būna prasta – juos tenka palaikyti ligoninėje“, – pasakojo medikė.

Anot S. Goštautaitės, apsinuodijus musmirėmis pavojingiausia delsti. Net jei žmogus kreipiasi po paros, kai prasidėjo apsinuodijimo simptomai, jau gali būti vėlu. Mat gydymas sudėtingas net ir jį pradėjus laiku: apie savaitę ligonis būna kritinės būklės, kai dar neaišku – išgyvens jis ar mirs, o vėliau ligoninėje jam tenka praleisti dar 1–4 savaites. Jei žmogus atvyksta į ligoninę, kai nuodai jau pažeidė kepenis, dažnai nepadeda jokie priešnuodžiai.

„Sunkiausi atvejai buvo, kai žmonės musmires supainiojo su kalpokais ir ūmėdėmis. Taip pat pasitaikė ir pievagrybių neatskyrusių žmonių. Musmirė keičia savo išvaizdą priklausomai nuo augimo sąlygų. Tad jeigu abejojate, geriau nedėti grybo į pintinę“, – patarė pašnekovė. Kasmet Lietuvoje registruojama apie 100 apsinuodijimų grybais atvejų, bent 2 žmonės miršta.

Visuomenės sveikatos specialistai įspėja, kad apsinuodyti galima tiek nuodingais, tiek nenuodingais, bet netinkamai paruoštais grybais. Suvalgę nuodingų grybų žmonės gali susirgti inkstų ar kepenų nepakankamu. Suvalgius netinkamai paruoštų grybų galima susirgti botulizmu. Tai sunki toksikoinfekcija su išreikštu centrinės nervų sistemos pažeidimu. Liga prasideda staiga. Ligonį pykina, džiūsta burna, apima silpnumas, skauda galvą, pakyla temperatūra. Vėliau sutrinka regėjimas, dvejinasi akyse, užkrenta viršutiniai akių vokai. Gali sutrikti kvėpavimas, rijimas. Negydant ligonis gali mirti dėl kvėpavimo centro paralyžiaus. Inkubacinis periodas dažniausiai trunka 12–24 val., kartais 6–30 val.

Pajutus pirmuosius apsinuodijimo simptomus klaidinga manyti, kad jie išnyks savaime. Būtina nedelsiant kreiptis į medikus. Kol gydytojas atvyks, galima bandyti sukelti vėmimą geriant daug skysčių.