Lietuvoje

2012.09.20 15:11

A. Butkevičius: kiekvienas iš mūsų A. Brazauską matė ir pažinojo savaip

ELTA2012.09.20 15:11

Ketvirtadienį Seimas iškilmingame posėdyje paminėjo Nepriklausomybės Akto signataro, Prezidento Algirdo Brazausko 80-ąsias gimimo metines.

Ketvirtadienį Seimas iškilmingame posėdyje paminėjo Nepriklausomybės Akto signataro, Prezidento Algirdo Brazausko 80-ąsias gimimo metines.

Posėdžiui pirmininkavusi Seimo Pirmininkė Irena Degutienė pažymėjo, kad A. Brazauskas neabejotinai yra vienas iš tų politikų, be kurio asmenybės ir jos politinės veiklos įvertinimo negalės apsieiti nė vienas politologas, istorikas, sociologas, besigilinantis į XX–XXI amžių sandūros Lietuvos valstybės istoriją, jos istorinį virsmą iš totalitarinio režimo ir okupacinės sistemos į laisvą ir demokratinę Lietuvą.

„Daugeliu atvejų A. Brazauskas buvo šios mūsų naujųjų laikų istorijos tiesioginis įvykių veikėjas ir sprendimų priėmėjas. Istorijos vertinimuose jis liks vienintelis nepralenkiamas, kuriam likimas lėmė būti ir Lietuvos komunistų partijos pirmuoju sekretoriumi, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataru, Seimo Pirmininku, Lietuvos Prezidentu, ir Ministru Pirmininku“, – sakė I. Degutienė.

Seimo Pirmininkė pažymėjo, kad A. Brazauską daug kas prisimins kaip labai įvairiapusį žmogų.

„Žmogus su savo silpnybėmis, abejonėmis ir kartu su savo neabejotinais talentais ir unikaliu gebėjimu bendrauti su visais paprasta ir kiekvienam suprantama kalba“, – sakė I. Degutienė.

A. Butkevičius: A. Brazauskas buvo strateginio mąstymo vadovas

Minėjime kalbėjęs Seimo narys, Socialdemokratų partijos pirmininkas Algirdas Butkevičius ragino susitelkti ir tęsti naudingus šaliai jau pradėtus darbus.

„Deja, šiandien neturime galimybės išgirsti tvirto Algirdo Brazausko balso. Politinėje erdvėje trūksta jo išmintingų sprendimų. Tačiau prisimindami ir gerbdami savo Prezidentą, privalome šalies problemas spręsti susitelkdami, o ne skaldydami visuomenę. Tęskime naudingus šaliai jau pradėtus darbus, kaip to siekė Prezidentas A. Brazauskas, sugebėkime atsiriboti nuo tų, kurie nenaudingi Lietuvos žmonėms. Išmokime išgirsti kito nuomonę, kaip tai darė pirmasis atkurtos Lietuvos Prezidentas. Mokėkime surasti kompromisus“, – iškilmingame minėjime iš Seimo tribūnos sakė A. Butkevičius.

Kalbėdamas apie savybes, kuriomis pasižymėjo Prezidentas A. Brazauskas, A. Butkevičius sakė, kad „kiekvienas iš mūsų jį matė ir pažinojo savaip“.

„Buvo tokių, kurie nuolat stengdavosi jam oponuoti, demonstruoti neretai perdėtą kritiškumą, netgi priešiškumą. Suprantama – kritikuodamas A. Brazauską tikrai turėjai garantiją, kad bent jau būsi pastebėtas. Buvo ir tokių, kurie reikalavo itin idealizuoto pirmojo atkurtos Lietuvos Prezidento paveikslo. Kaip ir kiekvienas iškilus, į istoriją jau įėjęs žmogus, A. Brazauskas buvo sudėtinga, įvairialypė asmenybė, kurią supaprastinti reikštų nusižengti istorinei tiesai. Tačiau visi, manau, tikrai sutartume bent dėl vieno dalyko – A. Brazauskas, jo politinė figūra visuomet buvo valstybės stabilumo garantas, vienybės ir tvirtybės simbolis. Įvairiais sudėtingais ir atsakingais Lietuvos istorijos periodais ši asmenybė Lietuvos vairą laikė savo tvirtose rankose“, – sakė A. Butkevičius.

Socialdemokratų lyderis pažymėjo, kad valdydamas valstybę A. Brazauskas įrodė esąs tvirto būdo, gebantis priimti neatidėliotinus sprendimus, griežtai reikalaujantis atsakomybės, tačiau diskusijų, pasitarimų metu jis visuomet mokėjo išklausyti ir, svarbiausia, – išgirsti kitus. „Unikali A. Brazausko savybė buvo aiškiai, įtaigiai suformuluoti mintį – taip, kad ji taptų suprantama profesoriui ir paprastam žmogui“, – sakė jis.

Pasak A. Butkevičiaus, iš A. Brazausko buvo galima pasimokyti – ir diplomatiškumo, ir reiklumo, ir sugebėjimo „įpūsti“ bičiuliams vienybės jausmą. „Ne vienas politikas galėjo jam pavydėti praktiškumo, tvarkant šalies ekonomikos reikalus (...). Jis buvo strateginio mąstymo vadovas, todėl, nuolatos stebėdamas ne tik išorinę, bet ir vidinę šalies ekonominę situaciją, sugebėdavo operatyviai ir lanksčiai reaguoti į pokyčius. Bet tikriausiai didžiausios įtakos jo sėkmei politikoje turėjo suvokimas, kad dirbi žmonėms, o ne sau“, – teigė A. Butkevičius.

K. Glaveckas: A. M. Brazauskas visą gyvenimą buvo kūrėjas ir statytojas

Prezidentas Algirdas Mykolas Brazauskas visą gyvenimą buvo kūrėjas ir statytojas, o ne griovėjas, iškilmingame minėjime Seime, skirtame A. M. Brazausko 80-osioms gimimo metinėms, sakė Seimo narys, Nepriklausomybės Akto signataras Kęstutis Glaveckas.

Politikas pažymėjo, kad jam teko garbė pažinti ryškų didele charizma apdovanotą vieną iš Lietuvos nepriklausomybės architektų.

Anot K. Glavecko, A. M. Brazauskas turėjo gerą strateginį mąstymą, darbštumą ir užsispyrimą, kuris leido jam kilti karjeros laiptais ir būti pastebėtam. Jau būdamas 32 metų jis buvo statybinių medžiagų pramonės ministru.

„Esu įsitikinęs, kad didžiausią įtaką jo profesinei ir politinei karjerai turėjo ne tik jo įgytos žinios ir patirtis, bet ir charakterio savybės. Visu laikotarpiu, kuomet man teko jį pažinti, jis pasižymėjo išskirtinėmis žmogiškomis savybėmis, atjauta kitam, diplomatija ir unikaliu sugebėjimu priimti kompromisinį sprendimą konfliktinėse situacijose. Efektyviausiai tai atsiskleidė situacijose, kai Lietuvos komunistų partija turėjo atsiskirti nuo TSKP, kai vyko pasirengimas paskelbti Lietuvą nepriklausoma valstybe, kai Lietuvos ūkiui buvo pradėta reali ekonominė blokada“, – sakė K. Glaveckas.

Signataro pastebėjimais, Prezidentui A. M. Brazauskui niekada nebuvo būdingas pyktis ir pagieža. „Jo akys simbolizavo atvirumą. Jis visada atidžiai klausydavosi ir girdėdavo pašnekovą, mėgo tiesioginį bendravimą tiek darbo aplinkoje, tiek ir privačiame gyvenime. Iš pažiūros jis buvo tikras lietuvis: stambaus sudėjimo, aukštas, stiprus. Jo dvasia buvo atvira Lietuvos kaimui ir žmogui. Jo nuopelnai Lietuvai apima ne tik tai, kad jo vadovavimo metu Lietuvoje buvo pastatyti stambiausi objektai ir gudriai išnaudoti imperinės Sovietų Sąjungos resursai, bet ir tai, kad visada puoselėjo lietuvių tautos kultūrą ir lietuvybę, jis visada gyveno lietuviška dvasia“, – iš Seimo tribūnos sakė K. Glaveckas.

Politikas sakė, kad jį visada žavėjo A. M. Brazausko nuoseklumas ir žinojimas, kokių sprendimų reikia imtis siekiant pereiti iš planinės deficito ekonomikos į rinkos ekonomiką. „Jis pasisakė prieš agresyvų griovimą ir naikinimą, atnešantį vien negeroves, o buvo už nuoseklų rinkos ekonomikos įvedimo politiką. Jis išmanė realią Lietuvos ekonomiką ir visada siekė balanso tarp Rytų ir Vakarų panaudojant Rytų gamtinius išteklius, Vakarų technologijas ir Lietuvos žmonių darbštumą. Jis aktyviai prisidėjo prie to, kad Lietuva tapo patrauklia šalimi tranzitui, užsienio investuotojams, visada siekė bei palaikė Lietuvos narystę tarptautinėse organizacijose ir draugiškus santykius su kaimyninėmis šalimis“, – teigė K. Glaveckas.

Jo vertinimu, A. M. Brazauskas buvo tobulai paprastas. „Jis niekada nekūrė savo įvaizdžio specialiai ir nebijojo, nesigėdijo suklupti ardamas Lietuvos dirvoną net būdamas Ministru Pirmininku. Jis sukūrė ir paliko savotišką mokyklą, kaip reikia valdyti, kurti, bendrauti ir kokiomis vertybėmis vadovautis tikram politikui. Neabejoju, kad dauguma Lietuvos žmonių vertina jo indėlį į Lietuvos istoriją, žavisi jo charizmatiška asmenybe ir atliktais darbais bei liūdi netekę šios istorinės asmenybės, nes jis buvo paprastas ir tuo pačiu nepaprastas Žmogus iš didžiosios raidės“, – iškilmingame minėjime Seime sakė K. Glaveckas.                   

Posėdyje dalyvavo Prezidentas Valdas Adamkus, Kovo 11-osios Akto signatarai, buvusių ir dabartinės Vyriausybės nariai, A. Brazausko artimieji, kiti svečiai.

Seimo rūmuose buvo atidaryta paroda, skirta A. Brazausko 80-osioms gimimo metinėms paminėti. Pristatomoje ekspozicijoje – fotografijos iš Seimo, Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos, Lietuvos centrinio valstybės archyvų fondų, NATO multimedijos archyvo, A. Brazausko šeimos archyvo ir knygos iš Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos bei Seimo kanceliarijos skaityklos fondų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt