Lietuvoje

2014.07.04 13:51

D. Grybauskaitė: JAV laikosi duoto žodžio

ELTA 2014.07.04 13:51

Prezidentė Dalia Grybauskaitė apsilankė JAV karinių jūrų pajėgų eskadriniame minininke „USS Oscar Austin“, atplaukusiame į Klaipėdą.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė apsilankė JAV karinių jūrų pajėgų eskadriniame minininke „USS Oscar Austin“, atplaukusiame į Klaipėdą.

JAV šeštajai flotilei priklausantį laivą į Klaipėdos jūrų uostą atsiuntė demonstruodama solidarumą su Baltijos valstybėmis bei teikdama paramą stiprinant Lietuvos ir regiono saugumą.

Prezidentė drauge su JAV ambasadore Lietuvoje Deborah McCarty bei JAV karinių jūrų pajėgų atstovais aptarė NATO veiksmus didinant saugumą Baltijos jūros regione, Lietuvos ir JAV dvišalį karinį bendradarbiavimą. Prezidentė susipažino su laive įdiegtomis ginklų sistemomis, bendravo su karinio laivo įgula.

„Į Klaipėdą atvykęs laivas yra tvirtų Lietuvos ryšių su NATO sąjungininkais simbolis. JAV yra patikima Lietuvos partnerė, kuri laikosi duoto žodžio ir demonstruoja savo tvirtą valią prisidėti prie Baltijos šalių gynybos“, – pabrėžė Prezidentė.

Kilus Rusijos agresijai prieš Ukrainą, NATO surengė tarptautines pratybas ir sustiprino oro policijos misiją Baltijos šalyse. Pasak Prezidentės, dabar matomas ir sąjungininkų indėlis stiprinant mūsų jūrų erdvės saugumą.

Teigiamai vertina finansavimo didinimą

D. Grybauskaitė teigiamai vertina Vyriausybės planus didinti gynybos biudžetą ir siekti, kad finansavimas šiais sričiai jau kitais metais siektų 1 proc. nuo Bendrojo vidaus produkto (BVP).

„Aš vertinu gerai. Manau, kad Vyriausybė supranta savo atsakomybę, ypač dabartinėje situacijoje. Tai, kad šiemet bus papildomi 130 mln. skirti – taip pat gerai ir kad numatoma dar apie 40 mln. skirti kitais metais, vertinu pozityviai“, – penktadienį Klaipėdoje sakė Prezidentės.

Šalies vadovė pabrėžė, kad finansavimo didinimas gynybai yra ir politinių partijų reikalas.

„Manau, kad šalis, pirmiausia, turi gintis pati, o ne tik reikalauti iš partnerių, kad jie taip pat turi finansuoti ir savo gynybą ir atlikti įsipareigojimus pagal NATO sutartį, turime būti visi ir suprasti savo atsakomybės ribas ir savo indėlį į viso regiono ir NATO partnerių gynybą. T.y. kolektyvinė gynyba, kiekviena šalis turi investuoti būtinas finansines lėšas, kad tas apginamumas tiek pačios šalies, tiek viso aljanso būtų užtikrintas“, – kalbėjo Prezidentė.

ELTA primena, kad Seime jau pateiktos biudžeto pataisos, kuriomis siūloma dar šiemet gynybos finansavimą didinti 130 mln. litų. 45 mln. litų bus skiriama iš Privatizavimo fondo, o 85 mln. litų - iš biudžeto, iš jų - 65 mln. litų iš surenkamų akcizų lėšų, o 20 mln. litų didinamas biudžeto deficitas.

Į Klaipėdą atskrido amerikiečių sraigtasparniu

Į Klaipėdą atvykęs eskadrinis minininkas „Oscar Austins“ prieš tai dalyvavo tarptautinėse jūrų pratybose „Baltops“, po kurių lankėsi Vokietijos uoste Kylyje, Taline ir Rygoje.

Laivo „USS Oscar Austin“ priskirtasis uostas – Norfolko uostas JAV Virdžinijos valstijoje. Laivas išplaukė iš Norfolko uosto atlikti keletą misijų stiprinant regioninį jūrinį saugumą ir didinant bendradarbiavimą su NATO ir regioniniais partneriais Baltijos regione.

JAV 6-oji flotilė, įsikūrusi Neapolyje, Italijoje, siekdama prisidėti prie stabilumo ir saugumo užtikrinimo Europoje ir Afrikoje, atlieka įvairias jūrinio saugumo operacijas ir kartu su partneriais dalyvauja parodomosiose bendradarbiavimo misijose.

Klaipėdoje D. Grybauskaitė stebėjo JAV oro desantininkų pasirodymą ir šuolius parašiutais.

JAV Sausumos pajėgų Europoje 173-iosios oro desanto brigados karių kuopa, birželio 28-ąją į Lietuvą atvykusi iš savo nuolatinės dislokacijos vietos Grafenviore, Vokietijoje, dalyvauja bendruose mokymuose Klaipėdoje kartu su Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų Dragūnų bataliono kariais.

Prezidentė į Klaipėdą atvyko JAV karinių oro pajėgų sraigtasparniu „Black Hawk“.

JAV kariniai laivai Klaipėdos jūrų uoste lankosi kas 1-2 metai. Pastarąjį kartą JAV karinis laivas Klaipėdoje lankėsi 2012 metais, kai kreiseris „USS Normandy“ dalyvavo Lietuvos teritoriniuose vandenyse vykusiosiose tarptautinėse pratybose „Baltops 2012“. 2011 metų vasarą Lietuvos jūrų uoste buvo apsilankiusi JAV karinio laivyno fregata „USS Carr“.