Lietuvoje

2014.07.04 11:54

A. Matoniui skirta 2 tūkst. litų bauda ir atimta teisė vairuoti

BNS2014.07.04 11:54

Vilniaus miesto apylinkės teismas penktadienį už vairavimą išgėrus buvusiam Lietuvos kriminalinės policijos biuro (LKPB) vadovui Algirdui Matoniui skyrė 2 tūkst. litų baudą su teises vairuoti atėmimu dvejiems metams. Tai minimali nuobauda už vairavimą išgėrus, kai nustatomas vidutinis girtumo laipsnis.

Vilniaus miesto apylinkės teismas penktadienį už vairavimą išgėrus buvusiam Lietuvos kriminalinės policijos biuro (LKPB) vadovui Algirdui Matoniui skyrė 2 tūkst. litų baudą su teises vairuoti atėmimu dvejiems metams. Tai minimali nuobauda už vairavimą išgėrus, kai nustatomas vidutinis girtumo laipsnis.

Teisėjas Audrius Cininas paskelbė, jog nenustatyta, kad A. Matonis vairavo neblaivus esant būtinojo reikalingumo sąlygomis.

„Jokios informacijos iš A. Matonio apie gresiantį pavojų negauta. Jis nesiėmė priemonių surinkti darbuotojus, po patikrinimo Priklausomybės centre atsisakė priemonių užkardyti – tiesiog grįžo namo. Tai rodo, kad nebuvo realaus ir akivaizdaus visuomenei pavojaus. Pagal jo paties paaškinimus, jam nebuvo tikslo vykti į Vilnių“, – sakė teisėjas.

Nei A. Matonis, nei jo advokatas į nutarimo paskelbimą atvykę nebuvo. Anksčiau A. Matonis teisme viešai prisipažino kaltas dėl vairavimo išgėrus.

Jis kartu su advokatu prašė netaikyti administracinės atsakomybės, nes veikė būtinojo reikalingumo sąlygomis – turėjo imtis veiksmų dėl gautos informacijos, kėlusios pavojų visuomenės saugumui. Teismas paskelbė, kad iš slaptojo bendradarbio SBA A. Matonis gavo informacijos apie prorusiškų grupių veikimą, kurios susijusios su kariniu konfliktu Ukrainoje.

Savo kalboje A. Matonis minėjo „nedraugiškų šalių“ specialiųjų tarnybų veikimą ir jų naudojamas sekimo priemones, kurios sudaro galimybę klausytis net policijos pokalbių. Jo advokatas Ugnius Pėdnyčia teismui paaiškino, kad jo klientas tąkart buvo susitikęs su slaptu policijos bendradarbiu, kurį įvardija kaip SBA. Šis jam pateikė svarbios informacijos apie nusikaltimus, kurie netrukus gali būti įvykdyti.

Tuometinis LKPB vadovas neblaivus prie vairo įkliuvo kovo 22 dieną, po šio įvykio jis atleistas iš LKPB viršininko pareigų. Pareigūnui medicinos įstaigoje nustatytas 1,71 promilės girtumas. Tuo metu kovo 26 dienos medicininės apžiūros neblaivumui nustatyti aktas patvirtina, kad A. Matonio kraujyje rasta 2,19 promilės alkoholio.

A. Matonis prieš šį įvykį Prienuose buvo susitikęs su Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnu, su kuriuo aptarė kovo 24 dieną vyksiantį pasitarimą Kauno apygardos prokuratūroje. Po to A. Matonis nuvyko į šeimos sodybą Druskininkuose, ten pernakvojo, o kitą dieną miške Varėnos rajone susitiko su slaptu policijos bendradarbiu SBA. Šis turėjo atsinešęs naminio vyno. A. Matonis nemanė, kad tądien reikės vairuoti, todėl vaišinosi vynu.

A. Matonis ir jo advokatas, kalbėdami apie būtinąjį reikalingumą, teismui priminė kitą bylą, kurioje A. Matonis buvo apklaustas specialiuoju liudytoju dėl galimai netinkamo policijos reagavimo į informaciją apie planuojamas žudynes 2009 metų rudenį Kaune. Po policijos slaptuoju informatoriumi prisistačiusio Mindaugo Žalimo viešai paskelbtos informacijos pareigų Kriminalinės policijos biure neteko keli pareigūnai, jie ir jų kolegos dabar teisiami.

Iš teisme paskelbtos medžiagos matyti, kad apie neblaivų vairuojantį A. Matonį Bendrajam pagalbos centrui pranešė automobiliu „Volvo“ važiavęs asmuo. Sustabdytas A. Matonis atsisakė pasitikrinti girtumą.

A. Matonis taip pat bylinėjasi dėl atleidimo iš tarnybos – Vilniaus apygardos administracinis teismas gegužės 7 dienos nutartimi priėmė nagrinėti A. Matonio skundą atsakovui Policijos departamentui dėl įsakymo, kuriuo jis atleistas iš vidaus tarnybos.

Jis prašo panaikinti Lietuvos policijos generalinio komisaro kovo 31 dienos įsakymą, kuriuo buvo atleistas iš vidaus tarnybos, panaikinti Policijos departamento balandžio 1 dienos sprendimo dalį, kuria atsisakyta atleisti jį iš vidaus tarnybos pačiam prašant, pakeisti atleidimo iš pareigų teisinį pagrindą ir pripažinti, kad iš pareigų atleistas savo noru nuo balandžio 8 dienos.

Pareiškėjas mano, kad įsakymas priimtas pažeidžiant tarnybinio patikrinimo procedūras, nesudarius galimybės pateikti visų paaiškinimų, neišsprendus visų jo prašymų.

Pasak A. Matonio, tarnybinis patikrinimas jo atžvilgiu atliktas tendencingai, skubotai, nuodugniai neištyrus visų aplinkybių, reikšmingų jo veiksmams įvertinti, o tarnybinio patikrinimo išvada prieštarauja Konstitucijai, pažeidžia teisingumo, proporcingumo, lygiateisiškumo principus. Pareiškėjo teigimu, Policijos departamentas nepagrįstai atsisakė tenkinti jo prašymą atleisti iš vidaus tarnybos paties prašymu.

Tuo metu LKPB jau turi naują vadovą – juo tapo buvęs Ukmergės policijos viršininkas Rolandas Kiškis.

Iš policijos atleistas A. Matonis nuo balandžio pradžios įsidarbino įmonėje „Gelsauga“. Tai yra dukterinė „Lietuvos geležinkelių“ įmonė, kuri rūpinasi objektų apsauga ir teikia kitas paslaugas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.