Naujienų srautas

Lietuvoje2012.09.20 11:08

Pritarta energinių gėrimų reklamos ribojimui vaikams ir paaugliams

Vyriausybė prieštarauja siūlomoms įstatymo pataisoms uždrausti energinių gėrimų pardavimą nepilnamečiams, tačiau pritarė, kad būtų ribojama jų reklama.   

Vyriausybė prieštarauja siūlomoms įstatymo pataisoms uždrausti energinių gėrimų pardavimą nepilnamečiams, tačiau pritarė, kad būtų ribojama jų reklama. Sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys sako, kad atlikus tyrimus paaiškėjo, jog 10 procentų moksleivių energinius gėrimus vartoja net kelis kartus per savaitę, o 25 procentai nepilanmečių – keletą kartų per mėnesį.

„Medikų tyrimai rodo, kad, nors medžiagų leistinas kiekis, tarkim kofeino ar taurino dažnai neviršyja leistino kiekio, tačiau bendras suminis medžiagų kiekis ir kadad viena ar kita medžiaga sustiprina kofeino poveikį yra vaikams žalingas“, – sako ministras.

Vyriausybė apsvarstė du Seimo narių siūlymus: uždrausti energinių gėrimų pardavimą nepilnamečiams ir reklamos įstatyme numatyti tokių gėrimų reklamos draudimus. Tačiau Vyriausybė pritarė tik energinių gėrimų reklamos draudimui nepilnamečiams skirtuose renginiuose ir leidiniuose. Teisingumo ministras Remigijus Šimašius sako prieštaravęs, kad energinių gėrimų pardavimas nepilnamečiams būtų uždraustas.

„Seimo narių inicijuotame įstatymo projekte  tas draudimas labai rožinėmis spalvomis nupieštas: [neva] viskas bus tik gerai ir nėra jokių neigiamų pasekmių. Siūliau papildyti, reikia nurodyti ir neigiamas pasekmes, ypač finansines, o jų akivaizdžiai bus. Valstybės institucijos turės papildomo darbo ir tai sukels įvairių aspektų“, – sako R. Šimašius.

Premjeras Andrius Kubilius tikina, kad bus ieškoma ir kitokių energinių gėrimų ribojimo priemonių.

„Mes pasiryžome uždrausti reklamą ir manome, kad ta tema reikia toliau diskutuoti, gal pribręs ir kiti sprendimai. Pasaulyje yra žinoma įvairių sprendimų, ne tik uždrausti pardavimus, bet ir mokestinių įvairių instrumentų, kurie yra taikomi kai kuriose šalyse“, – sako Vyriausybės vadovas.

Uždrausti energinių gerimų pardavimą nepilnamečiams buvo atsisakyta ir dėl Europos teisės departamento išsakytos pozicijos, kad toks draudimas būtų neproporcingas ir prieštarautų Europos teisės aktams. Šis sprendimas dar turės būti svarstomas Seime.

Energetinių gėrimų vartojimas griežtai ribojamas Prancūzijoje, Danijoje ir Norvegijoje. Šiose šalyse jie parduodami tik vaistinėse ir yra priskiriami vaistams. Vartojant šiuos gėrimus gali smarkiai padidėti arterinis kraujospūdis ar gliukozės koncentracija kraujyje. Tonizuojančiuose gėrimuose esantis kofeinas, kaip ir bet kuri kita stimuliuojanti medžiaga, sekina nervinę sistemą. Jo poveikis vidutiniškai trunka nuo 3 iki 5 valandų, po kurių organizmui reikalingas poilsis. Be to, kofeinas sukelia priklausomybę.

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi