Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Mokslininkai įrodė: šachmatai mokykloje teigiamai veikia vaikų vystymąsi

BNS2015.09.08 13:45

Pastaraisiais metais vis daugiau pasaulio šalių šachmatus atranda kaip mokomąją pradinių klasių mokinių priemonę. Vienur šis žaidimas yra privalomas ir dėstomas kelis kartus per mėnesį, kitur – pasirenkamoji popamokinė veikla.

Pastaraisiais metais vis daugiau pasaulio šalių šachmatus atranda kaip mokomąją pradinių klasių mokinių priemonę. Vienur šis žaidimas yra privalomas ir dėstomas kelis kartus per mėnesį, kitur – pasirenkamoji popamokinė veikla.

Kaip gi šachmatai veikia vaikų psichologiją? Ar jie padeda vystytis, o gal turi ir neigiamų pasekmių? Nuo 2011 metų šachmatus kaip privalomą dalyką dėstomoje Armėnijoje atliktas tyrimas parodė, kad vaikai vystosi sparčiau, o beveik 90 procentų iš daugiau nei 2 tūkstančių apklausoje dalyvavusių tėvų tvirtino, jog šachmatai teigiamai veikia jų vaikus. Šis tyrimas buvo pristatytas Lietuvoje vykusioje konferencijoje „Šachmatai mokyklose“.

Per dvejus metus buvo ištirti daugiau nei 1000 Armėnijos sostinės Jerevano antros, trečios ir ketvirtos klasės mokinių. Tyrimo metu buvo vykdomi pokalbiai, apklausos, vaikai buvo stebimi, o taip pat atliko kūrybingumo testus.

„Nusprendėme apklausti ir mokytojus, prašydami nurodyti geriausius savo klasių mokinius. Paaiškėjo, kad beveik visi paminėti moksleiviai lanko ir šachmatų pamokas“, – pasakojo tyrimo iniciatorius psichologijos profesorius Rubenas Aghuzumcianas.

Paaiškėjo, kad trečiokai, kurie mokėsi šachmatų pagal vystymosi lygį prilygo ketvirtokams, kurie šio žaidimo nesimokė. Tai, anot mokslininkų, įrodo, jog šachmatai vysto loginį mąstymą, taip pat – kūrybinį mąstymą (lankstumą bei originalumą). Mokslininkai neabejoja, kad šachmatų programa prisidėjo ir prie vaikų pastabumo skatinimo – žaidžiančių šachmatais vaikų rodikliai buvo ženkliai geresni už tuos, kurie jo nežaidžia.

„Pagal daugelį tirtų parametrų trečios klasės mokiniai prilygo metais vyresniems moksleiviams. Darome išvadą, prie to prisidėjo šachmatų programa“, – kalbėjo psichologijos profesorius.

Šachmatų mokyklose projektai visame pasaulyje nėra skirti išauginti aukšto lygio sportininkų – šis žaidimas naudojamas kaip mokomoji priemonė.

Šiuo metu Lietuvos mokyklose veikia keletas specializuotų šachmatų klasių, tačiau įrodžius šio žaidimo naudą, planuojama, kad tokių klasių skaičius sparčiai didės.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Populiariausi

Rokas Masiulis

Lietuvoje

2020.07.03 11:58

Masiulis buvo numatęs LAKD vadovo atleidimą: aš jau nesu ministras, tai Andrejevą greičiausiai irgi pašalins Landsbergis: atleidimas – žingsnis atgal; atnaujinta 12.57

8
Kauno oro uostas

Lietuvoje

2020.07.03 17:46

SAM atnaujino duomenis, iš kurių šalių gali atvykti užsieniečiai: pokyčiai dėl Liuksemburgo pasikeitė rekomendacijos dėl Čekijos; atnaujinta 18.01

5
Matematikos egzaminas

Lietuvoje

2020.07.03 15:39

Dėl vertimo klaidos matematikos egzamine koreguojamas jo užduoties vertinimas iš egzamino pašalintas vienas abiturientas; atnaujinta 15.56