Lietuvoje

2012.05.31 11:52

Į namus iš zoologijos sodo keliauja pigesni jaunikliai

Jurgita Šakienė, kaunodiena.lt2012.05.31 11:52

Į kauniečių namus keliauja Lietuvos zoologijos sode pasaulį išvydę jaunikliai. Už 1,5 tūkst. litų iš zoologijos sodo galite namo parsivesti guanako patiną.  

Į kauniečių namus keliauja Lietuvos zoologijos sode pasaulį išvydę jaunikliai. Už 1,5 tūkst. litų iš zoologijos sodo galite namo parsivesti guanako patiną.

Trys Taivano smailiauodegiai žalčiai įvertinti po 82 litus. Įvairios žuvytės parduodamos po 2–5 litus.

Nuo roplių – iki ožkų

„Parduodame atliekamus gyvūnus – prieauglį. Juk nepaliksi jauniklių veistis su tėvais ar kad kryžmintųsi tarpusavyje“, – kalbėjo sodo vyriausioji biologė Virginija Raudeliūnienė.

Šiuo metu parduodama 10 barzdotojų agamų. Šie ropliai įvertinti po 110 litų, tačiau jie yra vieni labiausiai perkamų gyvūnų.

Pasak V. Raudeliūnienės, žmonės dažniausiai perka įvairius roplius, banguotąsias papūgėles (po 21 litą), šeškus, ožius. Norintieji įsigyti šeškų ir ožių jauniklių turės palaukti, nes jie dar per maži ir juos reikia paauginti.

Vienas šeškiukas įkainotas 103 litais, Kamerūno ožkų jauniklių patelės – po 50, patinėliai – 70, suaugusi ožkos – 90 litų.

„Paklausą turi ir vietnamietiškos kiaulytės. Dabar jas esame pakeitę labai panašiomis nykštukinėmis. Išperka ir jas“, – pasakojo V. Raudeliūnienė.

Statistika, kiek per metus sodas surenka lėšų už parduotus gyvūnus, nevedama.

Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento Biologinės įvairovės skyriaus vyr. specialistas Selemonas Paltanavičius teigė, kad egzotinius gyvūnus perkant iš Zoologijos sodo jiems laikyti namuose jokių specialių leidimų iš ministerijos nereikia.

„Zoologijos sodas išrašys oficialius roplio ar kito gyvūno įsigijimo dokumentus ir nurodys, kokiomis sąlygomis jis turės būti laikomas“, – komentavo S. Paltanavičius.

Brangiausias – kupranugaris

Pasak Lietuvos zoologijos sodo vyriausiosios biologės V. Raudeliūnienės, norintieji įsigyti gyvūną turėtų pasidomėti jo priežiūra, laikymo sąlygomis. Sodo specialistai visada pasirengę konsultuoti pirkėjus

Vyriausiosios biologės teigimu, sunkiausia prižiūrėti roplius. „Jie daug vietos neužima, bet jiems laikyti reikia ir daugybės žinių, ypatingų sąlygų, ir finansinių galimybių. Būtina palaikyti vienodą temperatūrą, drėgmę, apšvietimą, reikia ultravioletinės šviesos“, – vardijo Lietuvos zoologijos sodo atstovė.

V. Raudeliūnienė teigė nesitikinti, kad kas nors iš lietuvių susidomės guanaku. Ir kliūtis ne kaina – 1,5 tūkst. litų, o gyvūno dydis ir specifinės laikymo sąlygos. „Jam reikia didelio aptvaro. Lietuvoje nelabai kam jį turime parduoti. Vieną esame išvežę į Lenkiją, privačią kolekciją“, – prisiminė vyriausioji biologė.

Pernai brangiausias Lietuvos zoologijos sodo parduotas gyvūnas – kupranugaris. Jį už 7 tūkst. litų įsigijo Lenkijos zoologijos sodas. Užsienio zoologijos sodai labai domisi šiauriniais elniais, kupranugariais, erniais.

Ieško palšųjų grifų

Lietuvos sodo pirkinių sąraše pirmu numeriu įrašyti palšieji grifai. Prieš porą metų iš Prancūzijos buvo gautas pasiūlymas įsigyti grifą už 7,5 tūkst. eurų. Kauniečiai atsisakė.

„Tokių brangių gyvūnų negalime įpirkti, tikimės, kad pavyks išsikeisti. Dėl to kalbamės su Kaliningrado zoologijos sodu. Jiems siūlome nykštukinio begemoto patelę, iš jų tikimės gauti du palšus grifus, nebūtinai porelę, svarbu tik, kad gautume“, – pasakojo V. Raudeliūnienė. Pasak jos, grifų dar bus ieškoma, nes sodas nori turėti dvi poras.

„Norėtume sudaryti ir dvi poras jūrinių erelių. Sveikų erelių neturime nė vieno. Vienintelio patino koja traumuota, jis netinkamas poravimuisi. Jau esame sutarę su Nikolajevo zoologijos sodu Ukrainoje. Už penkias sniegines žąsis mums žada duoti jūrinio erelio patelę“, – aiškino vyriausioji biologė.

Pagal Europos retų ir nykstančių rūšių išsaugojimo programą rudenį į Kauną iš Prancūzijos atkeliaus snieginio leopardo patinas, iš Maskvos – patelė, o iš Čekijos – Amūro tigras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.