Lietuvoje

2014.06.29 20:14

Referendume iki 13 val. balsavo mažiau negu 7 proc. šalies gyventojų

BNS2014.06.29 20:14

Lietuvoje vykstančiame referendume savo valią šalies piliečiai pareikšti neskuba – kol kas rinkimų apylinkėse apsilankė vos 6,44 proc. gyventojų – kelis kartus mažiau, negu anksčiau vykusiuose rinkimuose. Kai gegužės pradžioje vyko pirmasis prezidento rinkimų turas, iki pietų balsuoti buvo atėjęs beveik trečdalis rinkėjų.

Lietuvoje vykstančiame referendume savo valią šalies piliečiai pareikšti neskuba – kol kas rinkimų apylinkėse apsilankė vos 6,44 proc. gyventojų – kelis kartus mažiau, negu anksčiau vykusiuose rinkimuose. Kai gegužės pradžioje vyko pirmasis prezidento rinkimų turas, iki pietų balsuoti buvo atėjęs beveik trečdalis rinkėjų.

„Rinkėjų aktyvumas nėra didelis, balsavimas vyksta sklandžiai, skundų apie pažeidimu praktiškai neturime – rimtų pažeidimų nėra, o iš viso jų sulaukta kelių, o kad kiltų abejonių dėl referendumo eigos, taip nėra“, – spaudos konferencijoje sekmadienį konstatavo Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) vadovas Zenonas Vaigauskas.

„Jeigu palyginsime su gegužės 11-osios aktyvumu, tuomet jis buvo 26,96 proc. Taigi – dabar aktyvumas sumažėjęs net keletą kartų“, – pridūrė Z. Vaigauskas.

Jis pranešė, kad Jūreivių rinkimų apylinkėje balsavo beveik visi rinkėjai: „Turime 458 rinkėjus ir 92 proc. balsavo. Bet tai įprasta situacija – laivuose balsuoja nemažai“.

Pasak jo, gausiau balsuoja rinkėjai Biržų Šukionio apylinkėje, Kretingos rajono Padvario apylinkėje rinkėjų aktyvumas padidėjęs.

Z. Vaigauskas akcentavo, kad yra ir tokių apylinkių, kur rinkėjų aktyvumas nėra pasiekęs net 1 proc.

Daugiausia rinkėjų iki 13 val. buvo atėję balsuoti  Pakruojo rajone 9,58 proc. rinkimų teisę turinčių žmonių. Tai vienintelė savivaldybė, kur balsuoti atėjo daugiau nei 9 proc. rinkėjų.

Šalčininkų rajone balsavo 8,86 proc. rinkėjų, Anykščių – 8,74 proc. žmonių, Ignalinos – 8,6 proc. balsavimo teisę turinčių šio rajono gyventojų.

Mažiausias rinkėjų aktyvumas fiksuojamas Visagine – iki 14 val. savo nuomonę pareikšti buvo atėję 4 proc. vietos gyventojų.

Nedidelis aktyvumas Vilniaus ir Alytaus miestuose – ten balsavo po 4,89 proc. žmonių.

Padaugėjo atėjusiųjų Neringoje, kur per rinkimus visada balsuoja daugiausia žmonių, – kol kas balsavo 9, 2 proc. neringiškių.

Z. Vaigauskas taip pat panešė, kad VRK policija sulaikė vieną referendumo agitatorių. 

VRK narė Laura Matjošaitytė  informavo, kad VRK gavo pranešią, kad Jurbarke asmuo važiavo automobiliu, apklijuotu plakatais ir su garsiakalbiu agitavo žmones atvykti į referendumą. „Mūsų duomenimis policija sulaikė tą asmenį ir pradėtas tyrimas“.

Pasak jos, taip pat VRK gavo pranešimų, kad lankstinukai apie referendumą buvo palikti už automobilio stiklo, socialiniame tinkle skelbta rinkimų agitacija. Vienoje interneto svetainių paskelbta publikacija dėl pažeidimo. 

Iš viso referendume savo nuomonę gali pareikšti 2,532 mln. Lietuvos piliečių. Referendumas laikomas įvykusiu, jei jame dalyvauja ne mažiau kaip pusė visų rinkėjų.

Sekmadienį vykstančiame referendume gyventojai turėtų pasakyti, ar sutinka, kad dirbamą žemę būtų draudžiama parduoti užsieniečiams bei juridiniams asmenims, taip pat, ar bet kokiam kitam referendumui surengti pakaktų nebe 300 tūkst., o 100 tūkst. piliečių parašų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.