Lietuvoje

2012.05.31 11:47

Medikė nubausta už rašyseną

Alvydas Ziabkus, „Lietuvos rytas“2012.05.31 11:47

„Rašai kaip daktaras“, – juokaujama apie raides keverzojantį žmogų. Bet palangiškis dėl neįskaitomos medikės rašysenos labai supyko.

„Rašai kaip daktaras“, – juokaujama apie raides keverzojantį žmogų. Bet palangiškis dėl neįskaitomos medikės rašysenos labai supyko.

Jis pasiskundė ir Sveikatos apsaugos ministerijai, ir Prezidentei Daliai Grybauskaitei. „Aš nesuprantu, kaip tie gydytojai studijavo, jei net padoriai rašyti neišmoko“, – piktinosi 86 metų palangiškis Petras Jonušas, Klaipėdos jūrininkų ligoninės Palangos departamente gavęs neįskaitomą jam atlikto skrandžio tyrimo aprašymą.

Į Palangos ligoninę tirti nusiųstas P. Jonušas pasakojo, kad tuo metu prie kabineto nebuvo nė vieno žmogaus, todėl, jo manymu, gydytoja Dalija Žeibienė surašyti tyrimo aprašymą laiko turėjo į valias.

Tačiau gavęs medikės pažymą aukštąjį agronomo išsilavinimą turintis pensininkas liko nieko nesupratęs: „Parašyta kaip su šluota“.

Palangiškį įskaudino ir gydytojos elgesys. Baigusi tyrimą ji atliko aprašymą, po to netarusi nė žodžio išėjo.

„Net veterinaras po apžiūros šunį paglosto ir nuramina“, – guodėsi pacientas.

Apie atliktą tyrimą P. Jonušas ne daugiau ką sužinojo ir iš šeimos gydytojos Sigitos Didjurgienės. Ji tik išrašė kažkokių tablečių.

Gydytoja sulaukė įspėjimo

Palangiškio skundą Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos departamentas persiuntė Klaipėdos jūrininkų ligoninės administracijai.

Neseniai P. Jonušas gavo atsakymą, kad įvertinus jo laiške nurodytus faktus gydytoja D. Žeibienė dėl neįskaitomų įrašų medicinos dokumentuose buvo įspėta.

Be to, ligoninės administracija nutarė dar šiemet kompiuterizuoti visas gydytojų darbo vietas ir užtikrinti, kad medicinos dokumentai būtų pildomi elektroninėje laikmenoje.

Tačiau palangiškis buvo informuotas, kad gautas tyrimo aprašymas buvo skirtas ne jam, o ligonį tirti siuntusiam gydytojui: „Konsultuojamas yra ne pacientas, o gydytojas“.

Pasistengs rašyti aiškiau

„Nuo šiol pasistengsiu rašyti aiškiau, nors jau seniai susiformavusią rašyseną keisti yra nelengva“, – kalbėjo D. Žeibienė, kurios rašysena užkliuvo pirmą kartą per 30 darbo metų.

Ne dėl gydymo klaidos, o tik dėl rašysenos įspėjimą gavusi medikė jaučiasi įskaudinta.

Pasak D. Žeibienės, gydytojų rašysena prastėja dėl pernelyg didelio darbo krūvio: „Kai per 15 minučių tenka ligonį apžiūrėti, surašyti 10 receptų, aprašyti tyrimą, o už durų – eilė žmonių, koks čia dar gali būti dėmesys rašysenai“.

Be to, medikė paaiškino, kad gydytojai ligos dokumentuose rašo medicininius terminus, kuriuos net ir perskaitęs ligonis kažin ar suprastų.

Raštus tenka šifruoti

P. Jonušui atlikto tyrimo aprašymą gavusi Palangos pirminės sveikatos priežiūros centro šeimos gydytoja S. Didjurgienė sakė, jog, palyginti su kitais medikais, D.Žeibienės raštas dar yra įskaitomas. 

„Ši gydytoja dirba ir Palangos poliklinikoje. Su ja sėdime viename kabinete. Todėl, ką ji yra parašiusi, susigaudau greitai“, – sakė šeimos gydytoja.

Tačiau gaunamus Klaipėdos gydymo įstaigose ligonius konsultuojančių urologų, traumatologų raštus S. Didjurgienei iš tiesų tenka šifruoti.

„Lotyniškai parašytus paskirtų vaistų pavadinimus dar įskaitau, bet gydytojų suraitytas apžiūros išvadas tenka tik nuspėti“, – prisipažino medikė.

Vargsta ir farmacininkai

Su gydytojų rašysena vargsta ir receptų dažnai neperskaitantys farmacininkai.

Vienos Klaipėdos vaistinės darbuotoja prisipažino negalėjusi ligoniui parduoti vaistų, nes niekaip neįskaitė jų pavadinimo, o suklysti bijojo.

Vaistininkei teko skambinti gydytojui ir aiškintis, ką jis recepte prikeverzojo.

Gydytojui rašyti ranka – atgyvena

Rasa Biekšienė, Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos departamento Bendrosios medicinos pagalbos skyriaus vyriausioji specialistė:

„Ne tiek nusiskundimų, kiek pašmaikštavimų gydytojų rašysenos tema yra tekę girdėti nemažai, tačiau oficialus skundas dėl to gautas pirmą kartą.

Kiekvieno žmogaus, taip pat ir gydytojo, rašysena yra individuali. Todėl jei vieniems raštas neįskaitomas, kitiems jis yra visiškai suprantamas. Juo labiau kad gydytojų surašomi medicininiai terminai yra skirti kolegoms.

Tačiau dabar, modernių technologijų amžiuje, reikėtų paklausti, kodėl gydytojai teberašo ranka?

Kiekvienos gydymo įstaigos administracija turėtų taip organizuoti darbą, kad medikų susirašinėjimas nekeltų problemų.“ 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Greitoji medicinos pagalba
COVID-19 TRUMPAI