Naujienų srautas

Lietuvoje2014.06.27 22:54

Birželio 29 d. referendumas: kas siūloma ir kokie argumentai

LRT.lt 2014.06.27 22:54

Sekmadienį vyks referendumas dėl Lietuvos Konstitucijos keitimo keturiais aspektais. Kviečiame susipažinti su referendumo klausimais ir šalininkų bei priešininkų argumentais.

Sekmadienį vyks referendumas dėl Lietuvos Konstitucijos keitimo keturiais aspektais. Kviečiame susipažinti su referendumo klausimais ir šalininkų bei priešininkų argumentais.

Referendumą inicijavo 26 asmenų grupė, kurios koordinatoriai – Pranciškus Alfredas Šliužas, ūkininkas, Kaišiadorių rajono savivaldybės tarybos narys, ir Rita Jusienė, 2012 m. kandidatavusi į Seimą partijos „Drąsos kelias“ sąraše.

Priėmus referendumo klausimą Konstitucijoje būtų pakeisti keturi dalykai:

1. Referendume priimti sprendimai galėtų būti keičiami tik kitu referendumu. Iki šiol tokios nuostatos Konstitucijoje nėra.

2. Būtų sumažintas slenkstis rengti referendumą piliečių iniciatyva. Tam pakaktų 100 tūkst. balso teisę turinčių piliečių parašų. Dabartinis slenkstis – 300 tūkst. balso teisę turinčių piliečių parašų.

3. Iš Konstitucijos būtų išbraukta nuostata, kuria užsienio subjektams sudaroma galimybė Lietuvoje įsigyti žemę, vidaus vandenis ir miškus, ir nustatyta, kad jie gali priklausyti tik Lietuvos piliečiams ir Lietuvos valstybei.

4. Valstybinės ir bendruomeninės reikšmės gamtos išteklių išgavimo ir naudojimo klausimai sprendžiami tik referendumu. Iki šiol tokios nuostatos Konstitucijoje nėra.

Referendumo iniciatyvinė grupė Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) pateikė daugiau nei 320 tūkst. parašų. VRK nenustatė, kiek tiksliai parašų yra galiojantys, tačiau vasario viduryje nusprendė, kad jų ne mažiau nei 300 tūkst. ir klausimą dėl referendumo paskelbimo perdavė Seimui.

Referendumas galėjo būti surengtas kartu su Prezidento rinkimais, tačiau parlamentas nustatė vėlesnę datą.

Pateikiame specialiųjų laidų apie žemės pardavimo užsieniečiams referendumą sąrašą:

„Už“ – Pranciškus Šliužas, Rita Jusienė, Darius Kuolys, „prieš“ – Vytautas Landsbergis, Remigijus Šimašius, Julius Sabatauskas. Žiūrėkite čia.

LRT Vasaros studija. „Už“ – Rolandas Paulauskas, Romas Kaulinis, „prieš“ – Mindaugas Lapinskas, Eugenijus Gentvilas. Žiūrėkite čia.

„Už“ – ūkininkas Pranciškus Šliužas ir signataras Audrius Rudys, „prieš“ – europarlamentaras Vytautas Landsbergis ir Seimo narys Eugenijus Gentvilas. Žiūrėkite čia.

„Už“ – referendumo iniciatyvinės grupės narė Rita Jusienė ir Darius Kuolys, „prieš“ – seimo narys Remigijus Šimašius. Žiūrėkite čia.

„Už“ – referendumo iniciatyvinės grupės nariai – Julius Panka ir Gintaras Songaila, „prieš“ – Seimo narys Eugenijus Gentvilas. Žiūrėkite čia.

„Už“ – referendumo iniciatyvinės grupės nariai – Virginija Vingrienė ir Naglis Puteikis, „prieš“ – Seimo teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas. Žiūrėkite čia.

„Už“ – referendumo iniciatyvinės grupės nariai – Zigmas Vaišvila ir Romas Kaulinis, „prieš“ – Gintaras Nabulevičius ir Audrius Petkevičius. Žiūrėkite čia.

„Už“ – referendumo iniciatyvinės grupės nariai – Erika Drungytė ir Audrius Nakas, „prieš“ – Jurgita Lapienytė ir Mažvydas Karalius. Žiūrėkite čia.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi