Lietuvoje

2015.02.14 17:10

Prokurorai prašo VRK naikinti 4 kandidatų į Seimą neliečiamybę

Kristina Jackūnaitė, LRT Televizijos laida „Panorama“2015.02.14 17:10

Prokurorai prašo Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK) naikinti keturių kandidatų į Seimą teisinę neliečiamybę. Komisija šią savaitę žada priimti sprendimus ne tik dėl jų, bet ir braukti iš sąrašų nuslėpusius savo teistumą ar bendradarbiavimą su KGB kandidatus.

Prokurorai prašo Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK) naikinti keturių kandidatų į Seimą teisinę neliečiamybę. Komisija šią savaitę žada priimti sprendimus ne tik dėl jų, bet ir braukti iš sąrašų nuslėpusius savo teistumą ar bendradarbiavimą su KGB kandidatus.

Du kandidatai patys prisipažino bendradarbiavę su sovietų specialiosiomis tarnyboms. Abu balotiruojasi su „Drąsos keliu“, praneša LRT Televizijos laida „Panorama“.

Vos kandidatams į Seimą įgijus teisinę neliečiamybę, prokurorai prašo keturiems ją naikinti – Darbo partijos lyderiui Viktorui Uspaskichui ir buvusiai partijos centrinės būstinės vadovei Vitalijai Vonžutaitei, kurie kaltinami dėl vadinamosios juodosios partijos buhalterijos, ir „Drąsos kelio“ sąrašo lyderei Neringai Venckienei bei jos tetai Audronei Skučienei, kurių prokurorams per beveik du mėnesius taip ir nepavyko nei apklausti, nei pateikti joms įtarimų trukdžius antstolio veiklai, negerbus teismo ir nevykdžius teismo sprendimo.

VRK sprendimą, ar leis prokurorams persekioti šiuos kandidatus, žada priimti per kelias dienas.

„Būtinai pranešame kandidatui, kurį tas liečia, kad kandidatas ar jo atstovas galėtų dalyvauti, pareikšti savo poziciją. Išsiaiškiname tiksliai, ką prašymas apima, nes yra trys galimybės – patraukti baudžiamojon atsakomybėn, suvaržyti jo laisvę ir areštas. Pirmosios dvi susiję – paprastai patrauki baudžiamojon atsakomybėn ir kvieti kandidatą duoti parodymus, dalyvauti posėdžiuose, o tai neįmanoma be tam tikro laipsnio laisvės suvaržymo. Areštą labai retai taikome“, – aiškino VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

Į Seimo rinkimus veržiasi ir dešimtys kandidatų, kurie jau yra nuteisti. Tai turės būti nurodyta šių politikų reklaminiuose plakatuose.

Du iš beveik dviejų tūkstančių kandidatų patys prisipažino bendradarbiavę su sovietų specialiosiomis tarnybomis. Abu balotiruojasi su „Drąsos keliu“.

Dešimtasis įrašytas mokslininkas Vytautas Daujotis nurodo, kad 1982–1983 metais, būdamas mokslinėje stažuotėje Jungtinėse Amerikos Valstijose, rinko mokslinę informaciją sovietų specialiųjų tarnybų užsakymu.

78-uoju įrašytas aktorius Česlovas Stonys savo anketoje rašo, kad 1965 metais mokėsi Minsko aukštojoje saugumo mokykloje ir tais pačiais metais iš ten pasitraukė savo noru.

„Ankstesniuose rinkimuose tokio skaičiaus nebūdavo. Bet tam tikra problema, kad mes iš Genocido ir rezistencijos tyrimų centro turime patvirtinimą dėl vieno iš kandidatų, bet neturime patvirtinimo dėl kito. Ar pas juos nėra tų duomenų, nors kandidatas pats nusprendžia prisipažinti bendradarbiavusiu, ar čia kokia kita situacija, dar negaliu pasakyti“, – kalbėjo Z. Vaigauskas.

VRK šią savaitę žada paskelbti bei išbraukti iš sąrašų tuos kandidatus, kurie nuslėpė savo teistumą ar bendradarbiavimą su sovietų specialiosioms tarnybomis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt