Lietuvoje

2014.06.20 10:28

Reforma retina pareigūnų gretas

Per porą pastarųjų mėnesių tarnybą šalies policijoje paliko per 100 kriminalinės policijos pareigūnų. Neslepiama, kad prie masinio pareigūnų išėjimo į pensiją prisidėjo pavasarį pradėta kriminalinės policijos reforma. Tačiau net ir ją pristabdžius pareigūnų gretos nesiliovė retėti, rašo „Lietuvos žinios“.

Per porą pastarųjų mėnesių tarnybą šalies policijoje paliko per 100 kriminalinės policijos pareigūnų. Neslepiama, kad prie masinio pareigūnų išėjimo į pensiją prisidėjo pavasarį pradėta kriminalinės policijos reforma. Tačiau net ir ją pristabdžius pareigūnų gretos nesiliovė retėti, rašo „Lietuvos žinios“.

Policijos departamento atstovai ir politikai laikosi savo pozicijos ir tvirtina, kad policijos reforma – neišvengiama.

Pasinaudojo proga

Darbą viename šalies policijos komisariate neseniai palikęs Šarūnas (vardas pakeistas pašnekovo prašymu) LŽ sakė, kad mesti mėgstamą darbą ir ieškoti naujo pragyvenimo šaltinio privertė nežinomybė dėl rytdienos. Gegužę gavęs pranešimą apie kriminalinės policijos pertvarką ir būsimą atleidimą iš darbo, jis mėnesį suko galvą, svarstė, kaip elgtis. Tarėsi su šeima, pažįstamais. „Mums buvo paaiškinta, kad rajono policijos komisariate bus panaikinti mūsų etatai ir tik tada sprendžiama, ar mus priimti dirbti į apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą. Nesu tikras, kad turėsiu darbą ir galėsiu išmaitinti šeimą, tad ėmiau ieškoti kitokios veiklos. Susiradęs darbą išėjau į pensiją, nors man dar nėra ir 50 metų“, – kalbėjo vyras.

Pasak buvusio pareigūno, policiją paliko ir keli jo kolegos. Jie taip pat pavargo nuo nežinios keliamo streso bei nuolat didėjančio darbo krūvio, nes mažėjant darbuotojų tenka tirti vis daugiau bylų. „Nežinojome, ar po kriminalinės policijos reformos būsime reikalingi. Ar mums nereikės važinėti dirbti į tolimesnius, apskričiai priklausančius rajonų policijos komisariatus“, – abejones dėl ateities atskleidė buvęs pareigūnas.

Netektys – ir mažesnės, ir didesnės

Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) pareigūnai į pensiją ką tik išleido 13 savo kolegų, kriminalinėje policijoje dirbusių daugiau kaip 20 metų. Daugiausia pareigūnų iš darbo išėjo Kazlų Rūdoje, Vilkaviškyje bei Šakiuose. Dėl to, kad didžiausią patirtį turintys kriminalistai paliko darbą, sudėtingiausia padėtis susidarė Šakių rajono policijos komisariate (PK). Nors pagal etatų sąrašus šiame rajone turėtų dirbti 21 kriminalinės policijos pareigūnas, iš tikrųjų ten triūsia tik 13. Be to, norą palikti pareigas pareiškė dar keletas pakankamą darbo stažą pareigūno pensijai gauti turinčių kriminalistų.

Vis dėlto Marijampolės apskrities VPK, kuriam pavaldus ir Šakių rajono PK, viršininkas Skirmantas Andriušis padėties nedramatizuoja. „Nė vienas pareigūnas nebuvo varomas į pensiją, laisvų pareigybių policijos sistemoje yra pakankamai. Tačiau ką rinktis – žmogaus teisė. Neplanavusieji toliau dirbti pasinaudojo išeitinėmis kompensacijomis“, – aiškino S. Andriušis.

Tauragės apskrities VPK viršininkas Marius Draudvila LŽ teigė, kad jų teritorijoje darbą policijos komisariatuose paliks labai nedaug pareigūnų. „Mūsų kolektyvas yra jaunas ir daugelis pareigūnų dar neturi reikiamo darbo stažo, kad galėtų eiti į pensiją. Tad jie ir neketina palikti darbo“, – tikino M. Draudvila.

Pertvarka bus

Policijos departamento Komunikacijos skyriaus viršininkas Ramūnas Matonis LŽ sakė, kad pradėjus šalies kriminalinės policijos pertvarką iki birželio 19 dienos iš tarnybos pasitraukė 102 kriminalistai. Daugiausia pareigūnų tarnybą paliko Kauno apskrityje – 24, Klaipėdos – 18, Alytaus – 15, Marijampolės – 13, Šiaulių – 9, Tauragės – 7, Vilniaus – 6, Utenos – 5, Panevėžio – 4, Telšių – 2. Kriminalinėje policijoje iš viso dirba apie 2 tūkst. pareigūnų.

R. Matonis, pripažindamas, kad tarnybą palieka nemažai didelę patirtį sukaupusių specialistų, pabrėžė, jog pati kriminalinės policijos reforma nesustabdyta, pasirengimo darbai tęsiami, nes pertvarką nuspręsta vykdyti dviem etapais. Pirmasis, apimsiantis žvalgybos ir kai kurių techninių padalinių reorganizavimą, planuojamas nuo rugsėjo 1-osios. Antrasis reorganizacijos etapas prasidės 2015-ųjų sausio 1 dieną.

„Pereinamieji etapai numatyti logistikai, byloms bei pareigūnams rotuoti, kad būtų laiko priimti sprendimus dėl patalpų suteikimo darbuotojams, persikelsiantiems į apskričių VPK. Lietuvos kriminalinės policijos biure sukurta darbo grupė, atliksianti reorganizacijos stebėseną, teiksianti metodinę pagalbą bei vykdysianti kontrolę“, – teigė Policijos departamento Komunikacijos skyriaus viršininkas.

Pareigūnai dar svarstys

Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos pirmininkė Loreta Soščekienė LŽ neabejojo, kad darbą kriminalinėje policijoje gali palikti dauguma pareigūnų, turinčių reikiamą darbo stažą valstybinei pareigūno pensijai gauti. „Kas norėjo pasinaudoti galimybe palikti darbą, ja ir pasinaudojo arba pasinaudos“, – teigė L. Soščekienė.

Anot jos, dėl kriminalinės policijos pareigūnų stygiaus sudėtingiausia padėtis gali susidaryti kai kuriuose nedideliuose rajonų ar apskričių policijos komisariatuose, kur tokių specialistų nebuvo daug. Tačiau, anot jos, tai priklausys nuo tolesnių Policijos departamento vadovų veiksmų. „Dabar kriminalinės policijos reforma pristabdyta, tad kiekvienas pareigūnas gali pagalvoti, kaip toliau elgsis. Laiko nėra daug – tik iki kitų metų pradžios. O iki to laiko paaiškės ir reformos vizija“, – teigė Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos pirmininkė.

Reikia ir reformos, ir kalbėtis

„Nusikalstamas pasaulis nesnaudžia, jis sparčiai tobulėja, todėl norėdami užkardyti šį procesą turime būti viena koja priekyje. Po pertvarkos didės visų kriminalinės policijos pareigūnų kompetencijos, vykdoma veikla bus skaidresnė, o visuomenė gaus kokybiškesnes paslaugas, leisiančias jai jaustis saugiau“, – pranešime spaudai teigė kiek daugiau nei prieš mėnesį Kriminalinės policijos biurui pradėjęs vadovauti Rolandas Kiškis. Pradėtos kriminalinės policijos reformos esmė – didžiausios, kompetentingiausios pareigūnų pajėgos bus sutelktos apskričių VPK sunkiems nusikaltimams tirti, o smulkūs nusikaltimai bus atiduoti tirti teritorinių policijos komisariatų darbuotojams.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto nario, parlamento Antikorupcijos komisijos pirmininko Vitalijaus Gailiaus nuomone, šalies kriminalinės policijos reforma „jau seniai buvo pribrendusi“. Anot parlamentaro, būtina efektyvinti kriminalinės žvalgybos veiklą. Tačiau V. Gailius pripažino, kad reformuojant teisines struktūras iš tiesų iš darbo išeina ir tie žmonės, kurių pagalba būtų labai naudinga. Todėl esą tikimasi, kad kuriam laikui atidėjus reformos procesą dėl tolesnio darbo galutinai apsispręs ir patys pareigūnai, ir jų vadovai.

„Neseniai pasikeitė Kriminalinės policijos biuro, kurio iniciatyva vyksta reforma, viršininkas. Atėjus naujam vadovui, tikiuosi, atsiras daugiau viešumo, daugiau susikalbėjimo. Regionuose dirbantiems pareigūnams bus aiškiau pasakyta, kas ir kaip keisis nuo kitų metų. Kartu atsiras daugiau pasitikėjimo, nes reformos tikslai yra kilnūs, padiktuoti šių dienų aktualijų“, – vylėsi V. Gailius.