Lietuvoje

2015.02.14 17:46

N. Venckienė pašalinta iš Seimo, G. Aleknonis – neapsisprendęs

DELFI.lt, 15min.lt2015.02.14 17:46

Seimas ketvirtadienį panaikino „Drąsos kelio“ vedlės Neringos Venckienės Seimo nario mandatą, nes buvusi teisėja nuo praėjusių metų balandžio mėnesio nelanko Seimo plenarinių ir komitetų posėdžių.

Seimas ketvirtadienį panaikino „Drąsos kelio“ vedlės Neringos Venckienės Seimo nario mandatą, nes buvusi teisėja nuo praėjusių metų balandžio mėnesio nelanko Seimo plenarinių ir komitetų posėdžių.

Už apkaltą balsavo 95 Seimo nariai, prieš buvo 9 parlamentarai.

Konstitucinis Teismas yra paskelbęs, kad neatlikdama savo tiesioginio darbo N. Venckienė sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją. Seimo nario apkaltos svarstymas pirmą kartą Lietuvos istorijoje vyksta už akių, nes N. Venckienė slapstosi nuo teisėsaugos veikiausiai JAV.

Kaip žinoma, prokurorai yra paskelbę N. Venckienės paiešką, nes jai norima pateikti įtarimus pagal šešis Baudžiamojo kodekso straipsnius: dėl teismo pažeminimo, teismo sprendimo nevykdymo, trukdymo antstolei, dėl piktnaudžiavimo vaiko atstovo teisėmis, psichinio brolio dukters gniuždymo ir smurto panaudojimo prieš Laimutę Stankūnaitę bei policijos pareigūną.

Apkaltos svarstymas prasidėjo Liberalų sąjūdžio pirmininko Eligijaus Masiulio prašymu paskelbti pusvalandžio pertrauką. Tai taktinis žingsnis, nes N. Venckienės rėmėjai galėjo prašyti kur kas ilgesnės pertraukos, todėl mandato panaikinimo klausimas galėjo nusitempti į vakarą ar būti nukeltas kitais dienai.

Po pertraukos ėmė kalbėti „Drąsos kelio“ frakcijos atstovas Povilas Gylys, kuris teigė žinantis, jog N. Venckienei nebuvo pranešta apie apkaltos svarstymą Seime. Tiesa, parlamentaras kiek gudravo – sakė kalbėsiąs dėl posėdžio vedimo tvarkos, bet iš tiesų ėmė kalbėti apie apkaltą. Posėdžio pirmininkas, socialdemokratas Algirdas Sysas kolegą nutraukė ir nurodė, kad pagal Seimo Statutą asmens nedalyvavimas netrukdo nagrinėti Seimo nario apkaltos. Jis taip pat perskaitė Konstitucinio Teismo išvados esmę.

N. Venckienė 2013 m. balandžio–lapkričio mėnesiais nedalyvavo net 64 Seimo plenariniuose posėdžiuose ir praleido 25 Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto posėdžius.

„Gerbiamieji Seimo nariai, į apkaltos procesą Seime Seimo narė N. Venckienė, kuriai taikoma, apkalta, neatvyko ir nepranešė apie pasirinktus advokatus. Taip pat nepranešė apie svarbias priežastis, dėl kurių negali dalyvauti“, – paskelbė posėdžio sekretorė.

„Teigi procedūra sutrumpėja ir suteiksiu žodį Seimo nariams", – paskelbė A. Sysas.

Diskusijoje pirmasis kalbėjo Liberalų sąjūdžio pirmininkas E. Masiulis, kuris parėmė apkaltą.

„Visi tie argumentai ir išvedžiojimai, kad N. Venckienė Lietuvoje gali susidurti su kažkokiomis grėsmėmis, kad jai trukdoma eiti Seimo nario pareigas – nieko verti. Jeigu buvusi teisėja N. Venckienė iš tikrųjų siektų tiesos (šį žodį ji labai mėgsta), tai pirmu reisu parskristų į Lietuvą ir stotų prieš Lietuvos teisingumą", – sakė E. Masiulis.

Po jo užsirašė kalbėti partijos „Tvarka ir teisingumas“ frakcijos seniūnas Petras Gražulis, kuris suabejojo, ar N. Venckienė apskritai gyva.

„Šita istorija tęsiasi ilgą laiką ir šioje istorijoje yra nužudytų daugiau kaip 10 žmonių. Kas gali man šiandien paneigti, kad N. Venckienės nėra gyvųjų tarpe? Mes iškvietėme į Seimą generalinį prokurorą ir klausėme, ar yra žinoma N. Venckienės buvimo vieta. Aiškiai visiems Seimo nariams pasakė, kad nėra žinoma N. Venckienės buvimo vieta. Taigi nėra aišku, ar ji gyva, ar ji apskritai gyvųjų tarpe? Jeigu jos nėra gyvųjų tarpe, tai, gerbiamieji, jei miręs žmogus nevaikšto į posėdžius, negi tai nėra pateisinama priežastis?“ – klausė politikas.

Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas Andrius Kubilius teigė, kad pirmiausia Seimas sprendžia paprastą darbo drausmės klausimą. Pasak jo, jeigu paprastas žmogus tiek laiko nesirodytų darbe, jis jau seniausiai būtų buvęs atleistas. A. Kubiliaus manymu, apkaltos procedūra netgi yra per sudėtinga norint atleisti N. Venckienę.

Socialdemokratas Vytautas Saulis irgi sakė, kad N. Venckienės mandato panaikinimo kausimas užsitęsė per ilgai.

„Klausimas labai paprastas, kaip gali žmogus daugiau kaip vienus metus ir du mėnesius nedirbti?“ – stebėjosi V. Saulis.

Politikas pabrėžė, kad N. Venckienė nesiteikė atsakyti į jokius klausimus, neatvyko į laikinųjų komisijų, kurios svarstė mandato panaikinimo pagrįstumą, posėdžius, neatsiusntė savo atstovų.

Liberalų sąjūdžio atstovas Eugenijus Gentvilas pabrėžė, kad Konstitucinis Teismas konstatavo, jog N. Venckienė buvo tinkamai informuojama apie pradėtą procedūrą panaikinti jos Seimo nario mandatą.

„Tai spjūvis ne tik savo rinkėjams, bet ir Lietuvos valdžios institucijoms – pirmiausia Seimui“, – sakė E. Gentvilas.

Seimas sudarė balsavimo komisiją, kuri skaičiavo slapto balsavimo rezultatus. Ją sudaro: Povilas Urbšys, Zbignevas Jedinskis, Liutauras Kazlavickas, Vytautas Matulevičius, Andrius Mazuronis, Domas Petrulis, Dalia Teišerskytė ir Mečislovas Zasčiurinskas.

G. Aleknonis nesako, ar eis į Seimą

Iš Seimo pašalintą „Drąsos kelio“ partijos narę Neringą Venckienę Seime turėtų pakeisti 2012 metais Seimo rinkimuose „Drąsos kelio“ kandidatų sąraše aštuntą vietą užėmęs Mykolo Romerio universiteto dėstytojas Gintaras Aleknonis. Tiesa, kol kas jis nesako, ar eis dirbti į Seimą.

15min.lt ketvirtadienį G. Aleknonis sakė dar neapsisprendęs, ar eis dirbti į Seimą ir savo sprendimą pirmiausia pasakysiąs ne žurnalistams, o Vyriausiajai rinkimų komisijai.

Taip pat jis neatsakė ir į klausimą, kas lems jo apsisprendimą. „Asmeniniai motyvai“, – nurodė G. Aleknonis, o juos sukonkretinti atsisakė.

G. Aleknonio sprendimas gali būti lemiamas „Drąsos kelio“ partijos frakcijai Seime, mat šiuo metu šios partijos atstovai turi tik šešis narius ir frakcijos suformuoti negali. Jei G. Aleknonis eis dirbti į Seimą, bet nutars prisijungti prie kitos frakcijos, „Drąsos kelio“ frakcija išnyks.

G. Aleknonis nepriklauso „Drąsos kelio“ partijai. Seimo rinkimuose su šia partija jis dalyvavo kaip kviestinis sąrašo narys.

53 m. G. Aleknonis yra buvęs dienraščio „Respublika“ kultūros skyriaus redaktorius, „Laisvosios Europos“ radijo ir Lietuvos radijo žurnalistas, o dabar dėsto Mykolo Romerio universitete.

   

Populiariausi

Į Kauną atskraidintos apsaugos priemonės.
9

Lietuvoje

2021.04.22 10:06

SAM kreipiasi į prokurorus – Lietuvos medikų nepasiekė maždaug 20 vagonų apsaugos priemonių

žala – daugiau nei 900 tūkst. eurų; atnaujinta 13.24
9
Jaroslavas Narkevičius

Lietuvoje

2021.04.22 13:47

Narkevičius nenumano, kur įtariamai galėjo dingti apsaugos priemonių siunta, buvęs viceministras spėja klaidas dokumentuose

„Hoptrans logistics“: prekių trūkumai nebuvo nustatyti; atnaujinta 15.05
Greitoji pagalba

Lietuvoje

2021.04.22 17:13

Tragedija Vilniuje: šalia daugiabučio namo rastas mirusio mažamečio kūnas

pareigūnai kol kas neatmeta įvairių mirties versijų