Lietuvoje

2015.02.14 17:10

Seimo rinkimai: kandidatų sąrašuose scenos žvaigždes keičia sportininkai

Penktadienį prasideda oficiali rinkimų agitacijos kampanija. Šie Seimo rinkimai išsiskiria ypač gausiu partijų būriu, be to, kandidatus scenos žvaigždes pakeitė sporto žvaigždės. 

Penktadienį prasideda oficiali rinkimų agitacijos kampanija. Šie Seimo rinkimai išsiskiria ypač gausiu partijų būriu, be to, kandidatus scenos žvaigždes pakeitė sporto žvaigždės. 

Seimą po mėnesio šturmuosiantys politikai išeina į rinkimų tiesiąją. Penktadienį „Valstybės žiniose“ bus oficialiai paskelbti septyniolikos politinių partijų ir vienos koalicijos kandidatų sąrašai, taip pat burtų keliu ištraukti numeriai, kurie partijas lydės visą mėnesį iki rinkimų.

Pirmasis numeris atitekęs liberalų sąrašui, paskutinis – aštuonioliktasis – „Sąjungai TAIP“. Dėl vietos Seime susikaus kaip niekad daug – du tūkstančiai – kandidatų, prieš ketverius metus buvo tik pusantro tūkstančio.

„Labai daug norinčių į Seimą, tai iš vienos pusės rodo, kad Seimo nario postas arba pareigos devalvuojasi, kada žmonės jau gana laisvai sau leidžia dalyvauti rinkimuose į Seimą. Ir šitie rinkimai praranda savo ypatingumą: „pabandysiu – gal pavyks“, – sako politologas Vytautas Dumbliauskas.

„Šiek tiek nuosaikesnis yra politinis tonas ir galbūt mažiau tų vadinamųjų gelbėtojų, kurie galėtų peržengti 5 proc. barjerą, bent jau jų svoris ar matomumas, taip jau paprastai tariant, „pasicirkinimas“, lyginant Valinsko partijos šou 2008 metais, yra žymiai mažesnis. Ir panašu, kad šiuose rinkimuose bus mažiau politinių partijų, kurios peržengs 5 porc. barjerą. Nors prognozuoti yra sunku, tačiau bet kuriuo atveju matosi didesnė rinkėjų branda“, – tvirtina politologas Mindaugas Jurkynas.

Šie Seimo rinkimai nuo praėjusių skiriasi ir tuo, kad paskui Arūną Valinską į Parlamentą besiveržusias dainuojančias scenos žvaigždes kandidatų sąrašuose pakeitė sporto žvaigždės. Tuo pasirūpino „Žalgirio“ savininkas Vladimiras Romanovas – į savo Žmonių partijos sąrašus įrašęs klubo krepšininkus brolius Darjušą ir Kšistofą Lavrinovičius bei Rimantą Kaukėną. Šios partijos sąrašuose galima rasti ir žinomą sportinių šokių meistrą Andrių Kandelį, porą buvusių krepšininkų ir kultūrizmo trenerę.

„Yra tokių situacijų ir ne viena yra buvusi, kad išrinkti kandidatai pagal sąrašą atsisako mandato ir atitinkamai užleidžia savo vietą žemiau buvusiems. Arba kokie nors garsūs veikėjai buvo išrenkami, pakui jie atsisako. Pavyzdžiui, Artūras Zuokas yra taip daręs. Tokiu atveju būtų galima pamąstyti apie politinę atsakomybę, ne teisinę, apie politines sankcijas, kad asmuo, kuris buvo išrinktas, bet atsisakė mandato, kitaip sakant, suviliojęs rinkėjus, neturėtų galimybės kandidatuoti, pavyzdžiui, kituose rinkimuose“, – sako M. Jurkynas.

Šie rinkimai išsiskiria ir kaip niekad nedideliu save išsikėlusių kandidatų skaičiumi – jų vos dvidešimt.

„Ar tai yra parašų rinkimo barjeras, ar kas dabar būtų, sunku pasakyti“, – teigia Vyriausiosios rinkimų komisijos narė Inga Milašiūtė.

Vyriausioji rinkimų komisija ketvirtadienio rytą nusprendė neregistruoti kandidate Astos Baukutės, nes ji nesurinko privalomo tūkstančio savo rėmėjų balsų, ir prokuratūrai perdavė informaciją apie galimą parašų klastojimą. Parlamentarė kaltinimus neigia ir šį komisijos sprendimą žada skųsti teismui.