Lietuvoje

2015.02.12 21:38

Darbo ginčus spręs specialios komisijos

ELTA2015.02.12 21:38

Siekiant užtikrinti efektyvesnį darbo ginčų sprendimą steigiamas privalomas ikiteisminis organas - Darbo ginčų komisijos. Šios komisijos bus steigiamos ir veiks prie Valstybinės darbo inspekcijos teritorinių skyrių, bus sudaromos iš darbdavių, darbuotojų atstovų bei Valstybinės darbo inspekcijos specialisto.  

Siekiant užtikrinti efektyvesnį darbo ginčų sprendimą steigiamas privalomas ikiteisminis organas – Darbo ginčų komisijos. Šios komisijos bus steigiamos ir veiks prie Valstybinės darbo inspekcijos teritorinių skyrių, bus sudaromos iš darbdavių, darbuotojų atstovų bei Valstybinės darbo inspekcijos specialisto.

Kaip ketvirtadienį per spaudos konferenciją sakė socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas, šis sprendimas priimtas, remiantis ir darbo teisės specialistų, ir socialinių partnerių siūlymais.

„Vienu šūviu nušausime tris zuikius: pirma, darbo ginčai bus nagrinėjami efektyviau, greičiau, tad žmonės nevengs kreiptis, nes sužinojęs, kad turi kreiptis į teismą, kaip žinoma, ne vienas tiesiog atsisako mėginimo rasti teisybę. Antra, sumažinsime teismų darbo krūvį. Trečia, procese aktyviai dalyvaus profesinių sąjungų ir darbdavių atstovai, tačiau tai nebus tos konkrečios įmonės ar įstaigos darbuotojai, taigi jie nebus tiesiogiai suinteresuoti“, – teigė D. Jankauskas.

Darbo ginčų komisijos veiks nuolat prie dešimties Valstybinės darbo inspekcijos teritorinių skyrių. Darbo ginčų komisijos bus sudaromos iš trijų narių – darbo ginčų komisijos pirmininko bei darbuotojų ir darbdavių atstovų, skiriamų iš Valstybinės darbo inspekcijos teritorinių skyrių veiklos teritorijoje veikiančių profesinių sąjungų ir darbdavių organizacijų kolegialių valdymo organų sprendimu.

Darbuotojų ir darbdavių atstovų sąrašus sudarys Trišalės tarybos sekretoriatas. Darbo ginčų komisijos narius tvirtins ir keis vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius. Darbo ginčų komisijos narių dalyvavimas darbo ginčų komisijų posėdžiuose bus privalomas, komisija, pirmiausia, sieks sutaikyti besiginčijančias šalis.

Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) vadovo Viliaus Mačiulaičio teigimu, 70 proc. visų gaunamų skundų yra susiję su individualiais darbo ginčais. Didžioji dauguma iš visų konstatuotų darbo ginčų kyla, kai darbdavys neatsiskaito su atleistu iš darbo darbuotoju jo paskutinę darbo dieną, nesumoka darbo užmokesčio, kompensacijos už nepanaudotas atostogas, išeitinės išmokos. VDI duomenimis, 2008-2009 metais skundų skaičius siekė dešimtis tūkstančių, o pernai – 4–6 tūkst. Prognozuojama, kad, komisijoms pradėjus veikti, šis skaičius dar išaugs.

„Manau, kad tie visi žmonės, kurie ateina į Darbo inspekciją, jie nenuėjo į teismą. Pasiūlytas administracinis darbo ginčų sprendimo modelis yra įprastas ir kai kuriose kitose Europos valstybėse. Jis leidžia valstybei greitą ir patogią administracinę paslaugą – padėti sutaikyti darbo ginčo šalis“, – sakė V. Mačiulaitis.

Darbo ginčai turės būti išspręsti per ilgiau kaip per mėnesį. Jei šios Darbo ginčų komisijos sprendimas netenkins ginčo šalių, jos galės savo iniciatyva kreiptis į teismą. Skundo pateikėjams, priešingai nei teismuose, tai nieko nekainuos, surašyti skundą nereikės profesionalo pagalbos. Darbo ginčų komisijos sprendimas bus vykdomasis dokumentas.

Šie pakeitimai numatyti Darbo kodekse.

Darbo inspekcijai Darbo ginčų komisijų kūrimas papildomai kainuos 880 tūkst. litų. Šios lėšos numatytos kitų metų valstybės biudžete. Komisijos pradės veikti nuo kitų metų. Komisijoje planuojama įdarbinti 10 papildomų sekretorių, kurie nebūtų valstybės tarnautojai.

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.