Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Tūkstantis pedagogų mitinge Vilniuje reikalavo didesnių atlyginimų

BNS2015.09.08 13:45

Trečiadienį švilpdami, skambindami varpeliais ir skanduodami „Gėda!“ tūkstantis pedagogų iš visos Lietuvos eisena nuo Katedros aikštės Vilniuje pradėjo protesto akciją siekdami didesnio švietimo sistemos finansavimo.

Trečiadienį švilpdami, skambindami varpeliais ir skanduodami „Gėda!“ tūkstantis pedagogų iš visos Lietuvos eisena nuo Katedros aikštės Vilniuje pradėjo protesto akciją siekdami didesnio švietimo sistemos finansavimo.

Gedimino prospektu nužygiavęs prie Vyriausybės pedagogai reikalavo didinti švietimui skiriamą bendrojo vidaus produkto (BVP) dalį, kad 2020 metais būtų pasiektas tarptautinių organizacijų rekomenduojamas 6 proc. dydis.

Mokytojai taip pat siekia, kad Vyriausybė kartu su profesinėmis sąjungomis parengtų ilgalaikę pedagogų atlyginimų kėlimo programą, kuri pradėtų veikti nuo 2015 metų. Be to, mokytojai nori, kad būtų garantuotos saugios sąlygos švietimo įstaigose.

„Mokytojas – be vilties, mokykla – be ateities“, „ES parama – vaikui, o ne klerkui“, „Pedagogams – orią senatvę“, „Profesija – mokytojas, socialinė padėtis – ubagas“ – tokiais ir panašiais plakatais bei transparantais pedagogai siekė atkreipti dėmesį į savo problemas.

Į mitingą susirinko žmonės iš Šilutės, Ukmergė, Telšių, Tauragės, Klaipėdos, Marijampolės, Alytaus, Raseinių, Joniškio, Kauno, Kupiškio, Vilniaus, Pagėgių, Panevėžio, Kalvarijos ir kitų Lietuvos vietų.

Žirkles į mitingą atsinešusi mokytoja iš Panevėžio rajono BNS sakė, jog, be kita, būtina apriboti įstaigos vadovų teises nustatyti mokytojų atlyginimus.

„Norime, kad nebūtų taip, jog vadovai gali kaip nori atlyginimų žirkles plėsti ir skaičiuoti atlyginimus“, – sakė pedagogė.

Iš Lazdijų atvykusi mokytoja savo ruožtu sakė, kad mokytojai iki šiol jaučia krizės padarinius.

„Tikimės, kad bent atkreiptų dėmesį į mūsų problemas, kad mes taip pat esame socialinės grupės žmonių, kuri nori valgyti, kuri turi savo šeimas, kurie turi vaikų, studentų. Pagaliau patys dėl savęs – mes irgi turime tobulėti. Mes reikalaujame, kad atstatytų bent į 2009 metų finansinį lygį“, – pasakojo mokytoja.

Profsąjungų vadovai prieš mitingą per spaudos konferenciją sakė manantys, kad protestai yra vienintelis būdas pedagogams išsikovoti geresnę padėtį.

„Rūpinamasi viskuo: krašto apsauga ir socialine apsauga, atlyginimais valstybės tarnautojų, teisėjų atlyginimais, pensijomis, bet švietimo darbuotojų reikalai apeinami. Dar daugiau – giriamasi, kad reikia džiaugtis, jog iš jūsų neatima trupinių, kas lieka nuo jūsų stalo. Todėl mokytojai, supratę, kad šiandieninėj Lietuvoj, esant šiandieninei Vyriausybei, nieko negalima pasiekti be jėgos, vienokios ar kitokios, ryžosi pagaliau susirinkti į mitingą“, – aiškino Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininkas Audrius Jurgelevičius.

Švietimo ir mokslo ministerija aiškina, kad planuodama kitų metų švietimo biudžetą teikia papildomą 118 mln. litų poreikį pedagogų darbo apmokėjimo gerinimo priemonėms.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.